"КРСТЕ" ОЛУЈЕ ДА ИХ ЛАКШЕ ПРЕПОЗНАЈУ: Како су и зашто метеоролози ураганима и другим непогодама почели да дају мушка и женска имена
Национална метеоролошка служба САД је 1953. ураганима почела да даје женска имена усвајајући истоветан обичај поморских метеоролога. Званично је то објашњено обичајем да се бродовима дају женски називи, али је неко уочио да су они олује крстили баш именима својих супруга
ПОЧЕТКОМ децембра 2024. Велику Британију је почела да пустоши олуја с лепим женским именом Дара, која се није смирила до краја месеца па је ова острвска земља морала да откаже велики део новогодишњих прослава. Единбург је остао на губитку јер није одржана туристичка атракција, традиционални шкотски дочек Нове године - Хогменеј, због јаког ветра и ледене кише. У Блекпулу, Њукаслу, Рипону и острву Вајт ватромети и масовне светковине отказани су због ветра који је дувао брже од сто километара на час, а на северу Шкотске и Шетландским острвима су харале снежне олује.
За утеху, метеоролози су најављивали становницима Шкотске, Северне Ирске и северне Енглеске да ће моћи, ако се разведри, да посматрају аурору бореалис, поларну светлост. Тако је Дара покварила новогодишње славље, прекидајући саобраћај и остављајући хиљаде домова без струје, настављајући олујни низ који је у јануару започела Иша, а наставили су га Џоселин и Берт.
Крштавање непогода мушким и женским именима изазива љубопитљивост, зашто се то ради и ко су "кумови"? Разлози су крајње практични, олуја је било од када је света и века, али њихово праћење је добило глобални значај када је свет захваљујући развоју саобраћаја и телекомуникација постао "глобално село". На почетку приче о именовању олуја су поморци који су још у време једрењака почели да их крштавају по местима које су погађале или по свецима који су слављени тога дана.
Када је са напретком поморске трговине ова пракса почела да се шири, црква се побунила јер је сматрала неумесним да се невреме са трагичним последицама повезује са светитељима. Са развојем науке метеоролози су почели да обележавају урагане бројевима географске ширине и дужине, што је било разумљиво стручњацима, али прекомпликовано за све остале, од помораца, преко трговаца до становништва које је било животно заинтересовано за информације о кретању непогода. Амерички Национални центар за урагане је зато педесетих година 20. века увео нови систем именовања урагана за Атлантски океан, тако што им је давао имена која су почињала словом по абецедном редоследу од А до З. Национална метеоролошка служба САД је 1953. ревидирала тај систем и ураганима почела да даје женска имена усвајајући истоветан обичај поморских метеоролога. Званично је то објашњено обичајем да се бродовима дају женски називи, али је неко уочио да су они олује крстили баш именима својих супруга. Феминисткиње су после извесног времена то приметиле и подигле велику галаму, па је изнова ревидиран систем давања назива олујама. Од 1979. године оне се равноправно називају и мушким именима. Ипак, игром случаја, управо су урагани са именима дама, остале упамћени као најопаснији.
Шалу на страну, олује су почеле да добијају имена због јасније комуникације метеоролога, власти и потенцијално угрожених саобраћајних праваца, служби и становништва. Кретње невремена са јасним називом олакшава његово праћење и систем упозоравања, а именовање се одвија по утврђеним међународним стандардним правилима. По актуелном стандарду олуја заслужује име када ветар достигне брзину од 63 километра на час, а када његова брзина превазиђе 119 километара на час онда се говори о урагану. Имена олуја која су изазвале ужасне жртве и разарања као што су Катрина, Хајан и Сенди се трајно повлаче из употребе да се не би будиле негативне емоције и унапред стварала паника.
НАЈСНАЖНИЈА БХОЛА 1970.
ГЛОБАЛИЗАЦИЈА медија који у реалном времену преносе детаљне информације о олујама на свакој тачки планете ствара утисак да метеоролошка апокалипса тек што није наступила. Срећом, није тако: иако се често тврди да су урагани све чешћи и снажнији ниједан по последицама није пришао ни близу циклону Бхола који је 1970. године у Бангладешу усмртио 500.000 људи. У 2023. својом снагом име је заслужило 19 олуја, док је 2024. "крштено" њих 18, али се наводи да су биле снажније.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)