БЕЛЕЖИ УСПОМЕНЕ НА ВАЉЕВО КОЈЕ НЕСТАЈЕ: Публициста Милорад Радојчић сачувао од заборава приче из прошлости града на Колубари
ГРАДОВИ су као и људи. Настају, развијају се и одумиру. Једни их подижу и улепшавају, други руже и руше.
Као и већина места у Србији, и Ваљево је град у транзицији. Добија све више становника, а све чешће губи грађане. Губи се његов дух, атмосфера која га је вековима красила. Она се још донекле осећа у старој градској чаршији Тешњару. У Ваљеву је све више оних који у њему живе, али их оно не интересује. Нови житељи Ваљева све мање хају за његову прошлост, изглед, развој, заједнички живот и интересе његових житеља. Они су опседнути својим личним хтењима и потребама. Ближа прошлост Ваљева, или бар један њен део, остао је да живи у сећањима и казивањима.
Овако публициста Милорад Радојчић (77) објашњава мотиве писања књиге "Ваљево које нестаје", у којој су сабране бројне значајне чињенице, догађаји, личности, појаве, институције, удружења из бурне историје града на Колубари. Књигу, илустровану мноштвом фотографија, објавила је Књижевна заједница Ваљева.
Зачетник модерне медицине
- ТЕШКО је наћи припадника средње и старије генерације, који су шездесетих година прошлог века живели у Ваљеву, да се не сећају примаријуса др Владимира Влајка Ђуровића, отменог господина, који је медицину завршио на Сорбони у Паризу - каже Радојчић. - Од мале болнице, слабо опремљене, створио је средином прошлог века савремену организовану и опремљену здравствену установу у Ваљеву и био њен управник до краја 1964. године. До пензионисања, 1969. године, био је начелник Хируршке службе Медицинског центра Ваљево. Био је и врстан педагог, у Ваљеву је основао Школу за медицинске сестре и техничаре "Др Миша Пантић" која је била међу најбољим у Србији.
- Време чини своје, сећања бледе, приче, ако се не забележе, заборављају - каже Радојчић. - Пошто је Ваљево у ближој прошлости било варош, паланка, мали град, људи су се у њему дуго међусобно познавали, па и дружили. Међутим, има се утисак да је његова друштвена средина била непријатељски расположена према њиховом личном животу. Отуда, о познатим и јавним личностима могла су се чути, или прочитати, различита често и опречна мишљења. Ова књига, пре свега, представља бележење некадашњег живота, људи и прилика у Ваљеву, с намером да се подробније упознамо са прохујалим временима. Ово, међутим, није покушај да се заустави стварност, већ и да се део ње сачува од заорава, пошто старо Ваљево све више нестаје.
Забележио је, између осталог, Радојчић, ишчезле установе, попут Ваљевске штедионице, јавних купатила, Ђачког дома и трпезе, Школе за нудиље и чуварице здравља, Ваљевске житарске задруге, Дринске дивизијске области...
Набројао је и описао стара и ретка, необична занимања - уличне фењерџије, фијакеристе, сакаџије, добошаре, ледаре, чак и гатаре и врачаре, те нестале кафане, животарење старих значајних грађевина, као што су конак кнеза Јовице Милутиновића, Тадића млина, општинских кантара, хотела "Гођевац", "Секулић"...
Мотив за књигу
- ВАЉЕВАЦ и чувени песник, сада почивши Петар Пајић, рекао је да осећа не само да живи у другачијем времену, већ и у другом граду, да би нам променили свест, планирано нам уништавају традицију, где су од памтивека биле кафане, сада су банке, где су биле књижаре, сада су продавнице патика, то се не дешава само у Београду, тако је у целој Србији - каже Радојчић. - Осим што верујем да је великим делом у праву, у овој изјави, негде у себи, налазим и један од мотива за настанак књиге "Ваљево које нестаје". Поред сећања за припрему ове књиге користио сам спорадична сазнања до којих сам долазио у архивској и другој документарној грађи. Кадгод сам имао прилику, прикупљене податке сам проверавао у литератури.
- Мало је познато да је Ваљевац, др Милорад Гођевац, лекар, тада шеф Општинског санитета у Београду, први организовао и иницирао комитске акције за заштиту угроженог народа у Старој Србији и Македонији - каже аутор. - Прва ваљевска хранитељица била је Милица Соколовић, која је наводно више од пола века у свом стану, у Београдској, сада Карађорђевој улици, чувала и подизала туђу децу, углавном без родитеља. Главни актер "Шећерне афере" 1939. године, која је узбудила овај део Србије, био је Милан Вукосављевић звани Бонфило, када је група Ваљеваца обијала дућане, а украдену робу, углавном дуван и марке, продавали. Кад им се работа осладила, почели су да краду и шећер, по чему је афера и названа. Бонфило је осуђен на седам година затвора и трајан губитак часних права.
Међу корицама књиге је и податак да је први аутомобил у Ваљеву припадао команди Дринске дивизије, још пре Балканских ратова. Тек 1911. године, први приватни аутомобил швајцарске производње "арбенц" имао је Божидар Павловић, бравар из Ваљева, а службени француски "берлот" Ваљевска штедионица, те Ваљевска пивара, парни млин Петра Пековића...
Миша Павић бард фудбала
- ПОЗНАТИ Ваљевац Милорад Миша Павић био је бард српског и светског фудбала - каже аутор. - Био је одличан фудбалер и још бољи тренер. Озбиљан рад и афирмацију, уз подршку др Аце Обрадовића, довели су га у Црвену звезду, где је 1957. године постао тренер првог тима. Заједно са др Обрадовићем створио је нову екипу, форсирао тек усвојен стил игре преко крила и са истуреним центарфором, назван "вихор". За седам година, са Црвеном звездом три пута је био шампион државе и освајао Куп Југославије. У том периоду, дупла круна била је двапут у поседу Звезде. Избрусио је тим у ком су перјанице били Драгослав Шекуларац, Бора Костић, Владица Поповић, Владимир Дурковић, Војислав Мелић, Никола Стипић... Уз др Ацу Обрадовића и Рајка Митића створио је велику Црвену звезду. Остварио је и велике успехе у иностранству, као тренер.
Један од првих Ваљеваца који су имали аутомобил и личног возача био је чувени тровац алкохолним пићима Милан Јовановић, отац народног хероја Жикице Јовановића Шпанца, народног хероја, чији су пушчани хици 7. јула 1941. године, на жандарме у Белој Цркви код Крупња деценијама обележавани као Дан устанка у Србији...
- Немам тежњу да ова књига има научна обележја, ни да буде систематизована историја - истиче Радојчић. - У њој је присутно не само настојање да сазнамо и пренесемо истину, већ и покушај да се ухвати и забележи душа Ваљева. Циљ је да савременици освеже сећања, потомци и наследници приближе традицију, да се подстакну да их брижно чувају и негују. Надам се да ће бити од користи за завичајну историју, али и подстрек за нова и студиознија истраживања и проучавања Ваљева.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)