НОВИ СЈАЈ СРПСКОГ ХРАМА У ПАРИЗУ: "Новости" на лицу места - приводи се крају величанствено осликавање цркве Свети Сава у Граду светлости
Кад падне поглед, пред очима се уздигну српски краљеви и династије, с једне стране Немањићи, с друге Обреновићи и Карађорђевићи, а ту су и Никола Тесла и Михаило Пупин, сликарка Надежда Петровић, поред ње Милунка Савић, патријарх Павле, Његош…

Фото: Горан Чворовић
Сви они чине велику фреску на неколико квадратних метара на источном зиду Српске православне цркве Свети Сава у Паризу.
- Имамо јединствену Фреску Света Србија, са Христом на средини и нашим великанима око њега. Непревазиђена је, уникатна. Постоји само код нас. Нигде другде – каже с поносом за васкршњи број "Новости" протјереј ставрофор Никола Шкрбић, старешина храма Светог Саве у Паризу.
Уз будно праћење и на радост верника, последњих година пред очима намерника у овој српској богомољи у Паризу ниче оригинални иконопис који лепотом и блештавилом засењује многе до сада виђене. За уметнички део овог изузетног подухвата задужени су професор на Академији за уметност и конзервацију Српске православне цркве у Београду Владимир Карановић, реномирани фрескописац Вероника Ђукановић и доцент на Факултету ликовних уметности у Београду, Ужичанин Горан Јовић.
- То су врхунски уметници који су радили и у Храму Светог Саве – истиче прота Никола.
Дугачак је списак храмова којима су ови ствараоци златних прстију дали сјај и ореол Византије и српског наслеђа. Унутрашњост париске цркве почели су да осликавају 2018. године. "Новости" су својевремено пропратиле почетак радова који се сада ближе крају. Претходно су очишћени и припремљени зидови, нанета два слоја подлоге, стављена мрежица, а затим су брушени.
- Припреме су радили наши вредни париски молери, по програму иконописаца – истиче прота.
На подлози се радила скица, по њој су припремане боје, а онда се осликавало. Сликало се на сувом зиду, а све је обложено златним листићима. Водило се рачуна да радови буду извршени квалитетно. Осликани су олтар и плафон, па источни зид, затим западни, а онда хор. Овај огромни посао вршио се по етапама.
- На иконопису се ради активно пет година. Уметници буду преко лета, дођу поново по месец-два, с екипом од пет-шест помоћних мајстора. Главни раде лице и руке, други, студенти, под његовим руководством, одежде и орнаменте – преноси нам старешина цркве.
Обиман посао је практично приведен крају. На своду у главној апсиди у олтарском делу је Свети Сава са архијерјима. Гледа ка Христу у композицији Вазнесења господњег. Осликани су и први архиепископ после Светог Саве Арсеније Сремац, свети Макарије Соколовић који је обновио Пећку патријаршију, свети Јован Максимовић Шангајски, светитељ Никола Велимировић...
У горњој зони иконописани су велики празници попут Божића и Сретења, у другој зони је представљено Житије Светог Саве, а у доњем делу су српски светитељи. Уметници су имали узоре, али настало дело је оригинално. У осликаним медаљонима налазе се и све представе Христа, на шест аркада, слично као на фрескама из манастира у Пећкој патријаршији.
Имајући у виду да се црква налази у Паризу, аутори су се потрудили да част одају и локалним свецима које, како истиче прота Никола, празнује и православна црква, заједно с римокатоличком, као што су свети Дионисије из Сен Денија, заштитница Париза Геновева, свети Мартин из Тура, свети Герман Париски, света Клотилда, Иринеј Лионски… Тако су испоштовани наслеђе и култура места на коме се богомоља налази и захваљено на гостопримству. А ширина духа српске православне цркве огледа се и у чињеници да су, лево и десно од олтара, на плафону исликане композиције "Народа у тами", међу којима су заступљени Трачанин, Гал, Ергрурац, Римљанин, Грк, стари Словен, Јеврејин, Јапанац, Кинез, Индус, представници Африканаца, Азијата и арапског света.
Балконски део у коме наступа парохијски хор Свети Симеон Мироточиви посвећен је пресветој Богородици. У овој божанственој атмосфери српски патријарх Порфирије рукоположио је и новог париског владику Јустина. Наш саговорник истиче да је остало да се, лево и десно од улазних врата, још, осликају, с леве стране, Путовање Светог Саве и Пећка патријаршија, а с десне светиње Париза – Богородичина црква, Сакр Кер, руска и грчка црква.
- Све је већ нацртано, али није осликано. Фрескописци долазе одмах после Васкрса и остају десетак дана, да би завршили иконопис – каже отац Никола Шкрбић.
Истиче да су, уз завршетак осликавања, постављена четири мања полијелеја, чека се велики, треба да се ураде још неки радови у ентеријеру, поставе нове стасидије, владичански трон, певница. Мермер за под биће донет из Србије.
- Надамо се освећењу најесен или почетком следеће године. Очекујемо, ако Бог да, и патријарха том приликом – наводи наш саговорник.
Средства за иконопис су обезбеђена донацијом верника и привредника. Прота у целом овом подухвату истиче и велику ангажованост проте ставрофора Славише Шањића, који је између осталог био задужен за прикупљање материјалних средстава:
- Нјегова улога је била заиста велика. Све смо радили у сарадњи, у почетку с владиком Луком, а сада с владиком Јустином, под његовим благословом.
О иконопису у цркви и току радова биће објављена и монографија, на српском и француском језику, да би посетиоци, који задивљени оду из цркве, са собом могли да понесу и делић ове величанствене атмосфере.
ЦРКВА ИЗ 1908. ГОДИНЕ
Богомоља у којој се данас налази Српска православна црква у Паризу најпре је била евангелистичка. Изграђена је 1908. године, а онда је 1964. године наша црква овај простор изнајмила на ползу великог броја наших верника.
- Плаћали смо кирију двадесет година, а онда смо је купили 1985. и сада је у нашем власништву – истиче прота Никола.

Фото: Горан Чворовић

Фото: Горан Чворовић

Фото: Горан Чворовић

Фото: Горан Чворовић

Фото: Горан Чворовић

Фото: Горан Чворовић

Фото: Горан Чворовић

Фото: Горан Чворовић

Фото: Горан Чворовић

Фото: Горан Чворовић

Фото: Горан Чворовић

Фото: Горан Чворовић

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)