ПИКАСОВ ГРАД СУНЦА И ПТИЦА: "Новости" у Малаги где су историја, култура и уметност оставили богате трагове (ФОТО)

Јелена Матијевић

29. 04. 2025. у 07:00

НЕПРЕСТАНИ, нестварни цвркут птица, "море" сунца уз оно право море, пријатан поветарац, паркови са разноврсним егзотичним растињем и невероватно високим палмама које додирују небо, дочекују намернике уМалаги. Кажу да те дарове град на шпанској Обали сунца пружа у свакодоба године.

ПИКАСОВ ГРАД СУНЦА И ПТИЦА: Новости у Малаги где су историја, култура и уметност оставили богате трагове (ФОТО)

Фото: Ј. Матијевић

Раскош без трунке кича, сведена, господска, у први мах човека толико обузме па му је тешко да јој се отме и крене даље у обилазак знаменитости којим су овај бисер Андалузије вековима обогатили историја, култура, уметност... 

Да ли поћи пут тврђава Алказаба и Гибралфаро, или до чувене недовршене катедрале назване "Једнорука дама" или се препустити одмах локалним ђаконијама... Али када се зна да је у овом чаробном граду рођен Пабло Пикасо, један од највећих сликара, вајара и графичара 20. века, и да посетиоци могу да обиђу његову родну кућу и музеј, онда се путања шетње Малагом, сама исцртава.

Фото: Ј. Матијевић

Алказаба

Вишеспратница на Тргу де ла Мерсед, број 15. У једном изнајмљеном стану, ту је 1881. рођено мушко дете. Причају Малашани милионима туриста који походе њихов град од пола милиона душа, како је бабица мислила да је мртворођен, али да је ујак пришао и дунуо беби у лице дим цигаре коју је пушио. Дечак се закашљао, продисао и остао жив. 

Наденули су му име Пабло, презиме по оцу му је било Руиз, али можда је тај ујаков чин који је значио - живот, касније био пресудан да уметник узме мајчино презиме Пикасо. Није ту породица дуго живела. Било им је скупо, али је у том стану сада мањи музеј - Пикасова родна кућа.

За четири евра колико кошта улазница могу да се обиђу стан и привремена изложба. Уз неке оригиналне ствари из његовог детињства, може се видети хаљиница у којој је крштен, као и неке од његових скица и слика углавном са тематиком женског тела, али и оне које показују његову фасцинираност биковима. 

Фото: Ј. Матијевић

У Пикасовом музеју

А, како и не би када га је отац баш ту у Малаги водио у кориду где је и заволео борбу са биковима. На тргу испред стана, где је кажу у детињству проводио много времена, пуном голубова, тезги са сувенирима и људи са свих страна света, налази се и споменик славном сликару - седи на клупи у пиџами и папучама...

Мада није дуго живео у Малаги био је везан за тај град. Славан и богат, желео је да неке од његових слика буду изложене у Малаги, па је једном рекао да ће послати два камиона својих дела да буду изложена у његовом родном граду. Тада то није било могуће јер је био противник Франковог режима. Али, од 2003. године Малага има музеј у коме су његова дела - Музеј Пикасо. Смештен је у Палати Буенависта и не сме се доћи у Малагу а не видети 233 оригинална Пикасова дела која су музеју поклонили уметникови чланови породице. 

Фото: Ј. Матијевић

 

КОД БАНДЕРАСА СЕ ЧЕКА И ПО САТ

У МАЛАГИ се родио и глумац Антонио Бандерас. Он је последњих десетак година и сувласник ресторана "Ел Пимпи" (на слици горе) који ради од 1971. Уз башту баш прекопута Алказабе, лепо је уређен и има неколико просторија: прва при улазу, "Ел Тунел", служи као тапас бар, средњи део је класични бар, а трећи је широки ресторан. На место у ресторанском делу чека се у реду на улици и до сат... 

То је према званичним подацима до сада урадило више од 8.800.000 људи! Организована у више тематских и хронолошких целина, поставка омогућава посетиоцима да стекну дубље знање о уметничкој каријери Пабла Пикаса и покривају све сликарске етапе којима је прошао, укључујући и радове које је створио у младости и за које никада не бисте рекли да су његово дело, па све до оних које је стварао пред крај живота. Цена улазнице је 13 евра (за новинаре са прес легитимацијом бесплатно) али због сталних гужви и чекања у реду, карте је најбоље купити онлајн барем седам дана раније.

Пуни утисака туристи крећу даље. Најпре до малашке "Једноруке даме", катедрале недовршене као што је Саграда Фамилија у Барселони. Иако јој један торањ није већ вековима није завршен, једно је од оних места која остављају без даха. Масивне структуре, смештена на пространом тргу, она је прави архитектонски бисер који доминира центром града, а о чијој градњи постоји прегршт прича. Започета је 1528. и трајала све до 1782. Северни торањ висок 84 метра је завршен, а јужни није. Зашто - нико не зна одговор.

Тврђава Алказаба на брегу уз сам град, али и тврђава Гибралфаро која се налази нешто изнад, на 20 минута хода, следећа су одредишта. С одлично очуване тврђаве Алказаба пружа се диван поглед на град. Иако није као Алхамбра у Гранади, Алказаба, такође, има низ предивних вртова са елегантним елементима оријенталне градње, зеленилом и много стабала поморанџи... Цена улазнице у једну од тврђава је четири евра, а уколико одмах купите и карту за Гибралфаро плаћа се укупно шест евра.

Фото: Ј. Матијевић

Катедрала није довршена

Али, Малага не би била део Андалузије да не пружа и богат гурмански ужитак. Тапаси се подразумевају, али на менију је и разноврсна локална кухиња: риба и плодови мора на милион начина, ђаконије од иберијских свиња... А, вина? Вина су прича за себе, нарочито она локална и црвена и бела попут Pago El Espino...

Фото: Ј. Матијевић

 

И СЛАДОЛЕДУ ДАЛА ИМЕ

МАЛАГА је укусна и неодољива баш као и сладолед који по њој носи име. А њега обавезно треба пробати тамо где се деценијама најбоље припрема - у Каза Мири недалеко од катедрале. Тај укус сладоледа, али и сувог грожђа и шерија непца дуго памте. Цена кугле је један евро. 

Много би се још могло писати о Малаги, нарочито зато што намерника изненади јер надмашује све унапред створене слике о њој, а њен шарм и топлина Малашана остају да се дуго памте. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку

ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку

ПАПИРИ за развод певачице Драгане Мирковић и Тонија Бијелића су потписани, а бракоразводни поступак је окончан после нешто више од годину дана.

29. 04. 2025. у 14:20 >> 14:21

Коментари (0)

ЗБОГ СРБА СЕ МЕЊА НБА ОЛ-СТАР?! Историјска промена на помолу, али ће ово сада гледати цео свет!