СНАЖНА ПОРУКА ОРБАНОВОГ ШЕФА ДИПЛОМАТИЈЕ: Европски лидери да прво послушају Додика
ЕВРОПСКИ политичари који критикују члана Председништва БиХ Милорада Додика никада до сада се нису срели с њим, нити са њим разговарали да би могли да разумеју његове ставове, поручио је данас шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто након разговора са министром спољних послова Србије Николом Селаковићем у Будимпешти.
Саговорници су, такође, оценили да је Западни Балкан важан за мир и стабилност у Европи.
- Сви који интерпретирају Додикове речи треба да разговарају с њим да би након тога формирали своја мишљења. Посебно би било добро када европска спољна политика не би била сведена на три речи - санкције, санкције, санкције, што се у протеклом периоду показало неефикасним - поручио је Сијарто.
На питање о утицају кризе у БиХ на ситуацију у целом региону, те у вези са појединим изјавама Милорада Додика, Селаковић је рекао да је Додик у својим изјавама рекао да се не залаже за сецесију, већ да се бори за очување надлежности РС, као једног од два равноправна ентитета у БиХ.
Сијарто је напоменуо да Мађарска живи у суседству Западног Балкана и нажалост, има лоша искуства, па јој је тачно позната разлика између стања када је мир и спокојство у региону и када није.
- Можда они који су географски далеко од ових простора, у мањој мери осећају значај тога и можда зато спречавају интеграцију Србије у ЕУ, али и они морају да схвате да је из угла безбедности целе Европе, мир и стабилност на Западном Балкану од одлучујућег значаја - рекао је Сијарто.
Због тога сматра да би његове колеге са Запада требало више да разговарају ''''са руководиоцима Западног Балкана''''.
- И, овде је важан везник - са руководиоцима, а не да говоре о њима. Они европски политичари који сада говоре о Милораду Додику, никад до сада се нису срели с њим или сигурно нису разговарали с њим да би могли да разумеју његове ставове - уверен је Сијатро.
Подсетивши да је премијер Орбан отишао у Бањалуку, каже да би то требало да учине и европски лидери пре него што прете санкцијама.
- Да оду и разговарају и да разумеју какву позицију заузима Додик и да на основу тога створе своје ставове - додао је Сијарто.
Он је истакао да Дејтонски споразум свакако треба поштовати, што је и став Мађарске, наводећи да приликом посете Бањалуци, међу Додиковим ставовима није било ничега што би имао ефекат дестабилизације, већ су они били у складу са поштовањем међународних обавеза.
Министар Селаковић је рекао да, имајући у виду да између Србије и РС постоји Споразум о специјалним и паралелним везама, а с обзиром да у РС, једном од ентитета БиХ, убедљвом већином живе Срби, свакао да је Србији ижуетно важно да се очувању мир и стабилност у БиХ, РС и целом региону.
Он је захвалио мађарском премијеру Орбану, министру Сијарту, али и комеасру за проширење ЕУ Оливеру Вархеију, који је ових дана у БиХ, на, разумевању за проблем у БиХ и сталну спремност да се у оваквим ситуацијама саслушају све стране.
То је оно што је од суштинске важности за стицање праве и реалне слике о стању ствари на терену, нагласио је Селаковић.
Он је истакао да је позиција Србије јасна и недвосмислена, јер Србија на провм месту као главни циљ деловања у региону види очувње мира и стабилности.
- Без мира и стабилности у овом делу Европе, нема мира и стабилности у читавој Европи, нити економског развоја. И један од разлога зашто се толико залажемо и реформишемо наше друштво на путу европских интеграција је у томе што су европске интеграције постале проверени историјски рецепт за очување мира и стабилности - рекао је Селаковић.
Додао је да Србија поштује територијални интегритет БиХ, Дејтонски мировни споразум и дејтонску БиХ, што је, каже, рецепт који је успео.
- Ми 26 година после потписивања нисмо имали ниједну безбедносну кризу, споразум је сачувао мир, зато што је поставио рецепт који почива на три конститутивна народа, два ентитета и једној држави - констатовао је Селаковић.
Он је поручио да, ако је некоме жеља да се Дејтонски споразум мења, то је могуће али уз консензус три народа и оба ентитета.
- Зато је степен разумевања који показује званична Будимпешта за своје јужно суседство важно и показује пример другима како да приступе томе - рекао је Селаковић.
Поручивши да одлуке наметнуте са стране нису добре у 21. веку.
Селаковић је навео и да је несумњиво могуће да дође до евентуалног утицаја кризе у БиХ на читав регион, због чега је још важније да се само кроз дијалог свих страна, Бошњака, Хрвата и Срба, дође до решења.
- Србија добро зна колико је сецесионизам опасна појава и наставићемо да озбиљно водимо рачуна о свим потезима, да ни у ком случају на провокације не одговарамо неозбиљно, већ конструктивно - рекао је Селаковић, додајући да је то управо и учинио председник Србије Александра Вучић иницијативом „Отворени Балкан“, јер је релаксација односа у економији, пут ка релаксацији политичких односа и снижавању тензија.
Препоручујемо
ДОДИК РС ИМА АЛТЕРНЕТИВУ: БиХ би могла да остане без инвестиционе подршке ЕУ
25. 11. 2021. у 18:08
ДОДИК ПОРУЧИО БОШЊАЦИМА: Обележавање 25. новембра покушај ревизије историје
25. 11. 2021. у 17:58
ДОДИК: Ускоро ван снаге Ешдаунов закон о забрани располагања имовином
24. 11. 2021. у 16:10
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (2)