НАПРАВИЛИ НАЈВЕЋЕ ГУСЛЕ НА СВЕТУ: Немају новца да их пријаве за Гиниса
У СЛАВУ гусала у постојбини Филипа Вишњића дуборезац Душан Стевановић и гуслар Вукан Ђука направили су гусле за Гиниса, највеће на свету, високе чак три метра.
Међутим, због финансијских потешкоћа нису успели да их пријаве за славну књигу рекорда.
Овај инструмент, који се чува у Бијељини, красе портрети Филипа Вишњића и Косовке девојке, а како каже Стевановић, направљене су у тој величини да би подсећале народ на бурну српску историју, традицију и епску поезију.
– Ипак, нисмо имали довољно подршке да те гусле пријавимо за Гиниса. Требало је да се за ту пријаву уплати одређени износ новца, али, нажалост, када су улагања у културу у питању, нико није претерано заинтересован. Те гусле, у које смо ми уложили много труда и воље, сада стоје у етно-селу Станишићи – рекао је он.
Испричао је да су их излагали недавно на “Вишњићевим данима” у Бијељини с надом да ће се нешто променити, али, како је казао, и даље нема помака.
– Ми нећемо одустати, јер гусле су једини српски инструмент који је уврштен на списак Унеска као део нематеријалне културне баштине. Њих су својатали Албанци, Хрвати и други народи, али су се Срби за њих изборили јер српском народу истински припадају. Зато ми не можемо да одустанемо од идеје да буду у Гинисовој књизи – казао је Стевановић.
Додао је да би било добро да се и Министарство просвете и културе Републике Српске укљући и да помогне, јер је реч о импозантном предмету.
– Пре четири године, на крсну славу гусларског друштва Светог Димитрија, Вукан Ђука и ја пожелели смо да направимо те велике гусле како бисмо сачували од заборава оно што чини Србе и њихов идентитет – навео је Стевановић који је израдио и гусле које су поклоњене руском патријарху Алексеју.
Гусле за Гиниса израђене су ручно од црне липе, а како је рекао Ђука, један човек их не може носити, али их може померати.
Градоначелник Бијељине обећао помоћ
– Сваки детаљ је пажљиво рађен, а процес није био нимало лак. Много љубави смо уложили у њих са жељом да им се свет диви, али, ето, нисмо имали средстава да до краја остваримо нашу замисао. Градоначелник Бијељине је недавно обећао да ће нам помоћи у реализацији идеје да уђу у Гиниса, па ћемо видети – објаснио је Ђука.
Додао је да овај инструмент никада неће бити заборављен, те да му људи знају донети гусле старе 100 година да их поправи и оспособи.
– Верујте да баш оне имају најлепши звук. У мом селу се ништа није дешавало без гусала, свака кућа их је имала, а то је зато што су гусле утеха у невољи и радост у животу – закључио је Ђука.
Певање уз гусле као део нематеријалног културног наслеђа Србије уписано је на Унескову листу.
Интересовање омладине за гусле
Вукан Ђука је истакао да је 2002. године у Бијељини регистровано Удружење гуслара “Филип Вишњић”.
– Кад смо у рату избегли у Бијељину, одлучили смо да оформимо удружење, јер смо га имали и раније у Сарајеву.
Финансирамо се од чланарине, и понеко ко је љубитељ гусала понекад нешто донира. Одржавамо републичке и савезне фестивале, а имамо доста омладине коју поучавамо свирању гусала. Срећом, има младих који желе да науче свирати гусле како би сачували историју и преносили је с колена на колено – рекао је Ђука.
(Херцеговац.нет)
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ИСТИНА О СЛАНИНИ И СВИЊСКОЈ МАСТИ: Стручњаци откривају - шта заиста једемо
ТРАДИЦИОНАЛНЕ намирнице попут свињске масти, сланине и лука заузимају посебно место у кулинарској традицији многих регија, посебно на овим просторима.
31. 12. 2024. у 15:10
Коментари (0)