КОРОНА ПОВЕЋАЛА ШТЕДЊУ У БАНКАМА: Депозити становника Републике Српске за првих шест месеци ове године знатно увећани
ДЕПОЗИТИ у банкама Републике Српске за првих шест месеци износе 7,1 милијарду марака и већи су укупно за 574 милиона марака него на крају прошле године. То је увећење за скоро 10 одсто у односу на прошлу годину.

Фото Независне
Саговорници "Новости" кажу да се очигледно грађани све чешће окрећу полагању новца на штедне књижице или орочавање, јер не желе да дођу у ситуацију да у време пандемије остану без новца.
До повећање депозита у банкама за скоро 600 милиона марака, како кажу економисти, дошло је и због страха од короне, јер грађани желе да у сваком тренутку имају одређени новац како би се могли лечити од опаке болести и куповати лекове и разне имунолошке терапије.
Друго објашњење за значајно повећање штедње је да грађани који су отишли из Републике Српске да раде у иностранству, а таквих је на десетине хиљада, шаљу новац родбини која га полаже у банке.
Зоран Павловић, економски аналитичар, каже да грађани у Српској који имају новца, а не желе више да инвестирају у некретнине, паре сада држе у банкама.
- Са друге стране, грађани који живе од плата морају због страха од короне да део новца одлажу са стране и чувају за лечење уколико се разболе. Страх од короне је дефинитивно упалио аларме у многим породицама и сада се штеди новац и нема расипања - каже Павловић.

Грађани чувају паре на рачунима, Фото З. Јовановић
Према његовим речима иако плате у РС нису велике, ипак се прави рачуница да се бар стотину или две стотине марака месечно одвоји на штедњу.
- Дефинитивно камате на штедњу нису разлог да грађани стављају новац у банке, јер те камате износе око један одсто - истиче Павловић.
Горан Радивојац, професор на Економском факултету Универзитета у Бањалуци каже да грађани у Српској мање новца троше а више чувају, и због тога се у банкама гомила штедња.
Он истиче да новац који се слива на штедњу у банкама Српске није новац који долази из реалног сектора, већ је то новац који се у Српску шаље из иностранства.
- Главни разлог гомилања новца у банкама Српске је велики број наших грађана који су отишли да раде у иностранство. Они шаљу новац родитељима и фамилији и та средства иду у банке за "црне дане" - сматра Радивојац.

Зоран Павловић, Фото Д. П.
Према његовим речима, Српска нема монетарни суверенитет па да може утицати на регулацију инфлације.
- Ми зависимо од евра и Европа води монетарну политику, а ми гледамо са стране - каже Радивојац.
БОЉЕ КАМАТНЕ СТОПЕ У СРПСКОЈ
ПРОФЕСОР Горан Радивојац каже да гастарјбајтери из РС новац за старе дане шаљу у банке у Републици Српској јер су боље каматне стопе за штедњу у односу на Запад.
- У банкама РС је камата на штедњу позитивна, док на Западу често знају бити негативне - каже Радивојац.

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)