МИНИСТАР ЗДРАВЉА АЛЕН ШЕРАНИЋ: Цепљење кроји и однос света према Српској

С. МИШЉЕНОВИЋ

31. 01. 2022. у 08:12

ТРЕНУТНО је у Републици Српској вакцинисано око 40 одсто грађана. Кад на то додамо вакцинисане у Србији, пре свега из пограничних градова као што су Бијељина или Зворник, онда можемо говорити да је имунизовано негде од 47 па до 50 одсто одрасле популације. Тако се приближавамо бројци регионалног постотка вакцинисаних, ако говоримо о Србији, Хрватској или Словенији, које су на око 60 одсто.

МИНИСТАР ЗДРАВЉА АЛЕН ШЕРАНИЋ: Цепљење кроји и однос света према Српској

Фото Новости

Наше пројекције на почетку биле су да минимално идемо на вакцинацију 40 одсто људи и достигли смо тај циљ. Тако да сам са тим бројкама задовољан, али не можемо бити задовољни процентом вакцинације када погледате скандинавске земље или земље попут Португалије и Шпаније, где је имунизовано више од 90 одсто грађана. Јер, то омогућава да потпуно другачије организујете живот и да имате одлуке према јавности, каже у интервјуу за "Новости" Ален Шеранић, министар здравља и социјалне заштите РС.

* Како грађане убедити да се вакцинишу?

- Грађани треба да знају да није вакцинација само ту због вашег појединачног здравља, што јесте најважније, већ је ту и због тога што од процента вакцинације друге државе одлучују како ће поступати према вама. Нажалост, то је тако данас. Због тога, колико год ви деловали локално, као појединац, морамо да мислимо глобално.

* Када можемо очекивати укидање мера, попут појединих држава ЕУ?

- Једноставно, показатељ који ће нама бити значајан да размишљамо о релаксацији мера, јесте број људи у болницама. Док год то оптерећује здравствени систем, са тог аспекта ми гледамо како кроз мере можемо да помогнемо да се тај систем очува.

* Сад имамо веће гужве у редовима за тестирање него за вакцинисање.

- Жао ми је што су такве гужве у ситуацији када имамо вакцине свих врста које су изузетно доступне нашем становништву. Дошли смо у ситуацију да пре размишљамо о тестирању, уместо о томе како да заштитимо своје здравље генерално.

* Омикрон је међу нама, заразан је и много људи оболева, а мере се све мање поштују?

- После две године живота са вирусом, наравно да је попустило стрпљење и на неки начин и размишљање о томе шта овај вирус носи са собом и какву озбиљну болест може да донесе. И то је донекле разумљиво. Кроз све ово што смо радили у последње две године тражили смо баланс, да правимо што мање промена или турбуленција, да не правимо неке велике ствари које би људима стварале збрку у глави. Јер, узалудна вам свака мера ако је народ не поштује. И ниједна влада не може да утиче на вашу личну одговорност као појединца и како ћете да се понашате у тренутку.

* Да ли ће се испунити сва слова грчког алфабета око назива вируса?

- Хоће сигурно, вероватно ће се размишљати и о некој другој класификацији вируса, кроз СЗО, међутим оно што је за грађане значајно јесте какав ће утицај на њихово здравље вирус имати, са аспекта тежине клиничке слике.

* Шта су две године пандемије показале о здравственом систему РС?

- Било је више добрих ствари него недостатака, којих је свакако има. Добрим се показао овакав начин управљања здравственим системом, који је централизован. Много је лакше одговорити на било какву кризну ситуацију, зато што су јасно успостављене структуре и начин деловања. Добро решење је било што Влада по закону о заштити и спасавању прелази у штаб. Онда сваки одговор у здравственом систему правите заједно, односно синхронизовано са осталим институцијама. А здравствени систем показао се изузетно флексибилним и издржао је. Сада имамо темељ и за неке нове моделе рада. Та флексибилност, па и ефикасност и успешно финансирање су добре стране.

Фото Новости

* А које су лоше стране?

- Показало се да немамо довољно кадра из јавно здравствених дисциплина. Недостајало је епидемиолога, клиничких микробиолога и то нешто што ћемо морати да продукујемо.

* Да ли сте навикли да дајете интервју са маском?

- Јесам, навикао сам. И то код мене полази од перцепције да сам јавноздравствени радник. А као јавноздравствени радник, на којој год функцији да сам, не могу да пошаљем другачију поруку.

НАЈОШТРИЈЕ КАЗНЕ

* ДА ли је могућ ванредни стручни надзор у Дому "Рада врањешевић"?

- Осуђујем било какву злоупотребу деце и било какво понашање које се доводи у везу са случајем обљубе детета у Дому за децу без родитељског старања "Рада Врањешевић" у Бањалуци. Важно је да се сви који се доводе у везу са овим случајем, било да се ради о појединцу или ако истрага можда утврди да се ради о још неким лицима, оштро казне. Ми имамо редовне стручне надзоре и имамо ванредне стручне надзоре код појаве појединих случајева и на бази званичних информација свакако реагујемо и можемо да упутимо тим који разматра то са организационог аспекта, како се понаша према штићеницима.

НАБАВКА

* ДА ли сте задовољни реакцијом Српске на светском тржишту приликом набавке вакцина?

- По мени, велики успех је и то што смо самостално учествовали на светском тржишту и што имамо своје алате и људе који могу да изнесу посао набавке вакцина. Немојте да заборавимо да је Република Српска међу оним реткима који су грађанима у пандемији омогућили здравствено осигурање без обзира на то да ли су осигурани у ФЗО.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ГОРАН ИВАНИШЕВИЋ ПРЕД ИЗЛАЗНИМ ВРАТИМА: Могућ раскид сарадње са Рибакином