СЕЋАЊЕ НА ЕГЗОДУС НЕ БЛЕДИ: У Источном Сарајеву јуче обележено 26 година од масовног одласка 120.000 Срба
ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 26 година од егзодуса 120.000 сарајевских Срба ове године је кренуло из Рељева, пре рата богатог српског села у околини Сарајева, из којег су мештани, који су ту живели вековима, масовно кренули у егзодус након потписивања Дејтонског мировног споразума.
Данас у Рељеву има десетак српских кућа у којима живи махом старије становништво, а његови предратни становници расељени су широм Републике Српске, Србије, Европе и света.
Градоначелник Источног Сарајева Љубиша истиче да је тужно што су ти људи, предратни велики домаћини морали да напусте то село, као и остале српске средине које су у "Дејтону" припале Федерацији БиХ, и оду у непознато.
- Део њих је по напуштању огњишта слободу нашао и свој живот организовао у Источном Сарајеву, потомци су им ту засновали породице и сада су важан део у процесу развоја нашег града. Града који ћемо заједно градити и изградити за све нас и генерације које долазе - каже Ћосић.
Он додаје да Дејтонски споразум јесте зауставио рат, али је све оно што су Срби одбранили препуштено другима.
- Да су Срби у овом броју остали у Сарајеву, питање је како би Српска изгледала. Питање је и како данас изгледају средине у којима живе Срби из Сарајева, једним делом у Источном Сарајеву, а како средине које су Срби напустили. Вогошћа, Илиџа, Рајловац, Грбавица, Рељево личе на неке мало измењене касабице, а погледајте град Источно Сарајево и његове општине - рекао је Ћосић.
Према његовим речима, велика је разлика између некадашњег и садашњег Сарајева, односно Сарајева које је некад бројало 157.000 Срба и оног које данас има мање од 5.000, као и Источног Сарајева које је некада имало 20.000, а данас има 65.000 становника.
Сећање на егзодус ове године је обележено свечаном академијом "Слобода кроз голготу", као и изложбом фотографија, а служен је и помен на Војничком спомен-гробљу Мали Зејтинлик.
ПОНЕЛИ ПОСМРТНЕ ОСТАТКЕ РОЂАКА
ЕГЗОДУС 120.000 Срба из Сарајева уследио је након потписивања "Дејтона", када је пет општина Српског Сарајева у целини припало Федерацији БиХ, а других пет подељено између Српске и ФБиХ, где су Срби углавном добили периферна, ненасељена и рурална подручја.
Бежећи из својих кућа и са имања сарајевски Срби су понели и посмртне остатке чланова својих породица. Од децембра 1995. до марта 1996. године, на Војничко гробље Мали Зејтинлик на Сокоцу пренети су посмртни остаци десетина хиљада бораца ВРС.
Препоручујемо
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)