СТРАДАЊЕ СРБА НА ХИЉАДУ СТРАНИЦА: Републички центар за истраживање рата припрема издавање првог тома атласа масовних злочина
ИЗДАВАЊЕ првог тома публикације "Атлас масовних стратишта српског народа током Одбрамбено-отаџбинског рата", који се односи на 1992. годину, очекује се до краја године.

Српско гробље у Сребреници, Фото М. Којић
У њему ће, на више од хиљаду страница, бити обрађено педесетак стратишта. Због већег броја стратишта, одлучено је да публикација има више томова. Израда Атласа је један од најбитнијих пројекта Владе и Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.
Виктор Нуждић, начелник Одељења за истраживање рата, ратних злочина и обраду документације у Центру, каже за "Новости" да је Центар у протеклих неколико година прикупио више милиона страница разних врста докумената, која се односи на ратна збивања.
- Због обимности, у Атласу се спомињу стратишта са четири и више страдалих лица, а приоритет је био на цивилним жртвама рата. Такође, у Атласу се помињу и војне жртве (припадници ЈНА, ТО, ВРС, МУП РС), али само оне над којима је почињен ратни злочин. У контексту догађаја, поменути су неки и од војника који су смртно страдали, заробљени или рањени у зони борбених дејстава - наводи Нуждић.
- Атлас злочина није обухватио сва места страдања, којих је, нажалост, далеко више. Основни разлог за то је недостатак релевантне документације и извора. Наиме, нама је, и у овом случају, примарни извор документ, односно материјални доказ на основу кога се несумњиво може потврдити да се злочин десио.

Бранимир Којић, Фото Новости
Председнику Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребреница Бранимиру Којићу врло је битно да Српска има Атлас о страдању Срба где ће бити све релевантне чињенице о страдању српског народа, а не да РС спекулише бројем жртава како то раде Бошњаци.
- Атлас је свето писмо српских жртава. Без тога ми не можемо кренути напред. Атлас мора ући у сваку кућу. За Српску је битно да се зна колико је Срба погинуло у рату и и да за сваког погинулог кажемо где је настрадао и кад - истиче Којић.
Он каже да је, нажалост, међународна заједница насела на бошњачку пропаганду о бошњачким жртвама рата.
- Нас, породице српских жртава, боли што међународни представници одбијају састанке са нама и да чују истину о нашем страдању. Наша истина је тешка, поготово за Подриње. Све се чини да се српске жртве минимизирају - каже Којић.
САМО АРГУМЕНТОВАНО
НУЖДИЋ каже да је сврха израде овакве публикације очување научног приступа, избегавање неаргументованих тврдњи и објективност, па су такви случајеви изузети из публикације.
- То, наравно, не значи, да ћемо одустати од истраживања. Уколико дођемо до нових сазнања, Атлас ће бити допуњен, а све који могу помоћи позивамо да нам се јаве и на тај начин помогну да евентуално допуњено издање буде још квалитетније - нагласио је Нуждић.
Препоручујемо

АЛБАНЦИ РЕКЛИ НЕ: Парламент одбио предлог "резолуције о геноциду у Сребреници"
12. 05. 2022. у 14:35

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)