ЗА КИЛОГРАМ ЖИТА РЕАЛНО 65 ФЕНИНГА: Пољопривредници и млинари у Српској све ближе договору о цени стратешког производа
НА састанку произвођача и откупљивача пшенице који је организован јуче у Привредној комори Републике Српске у Бањалуци приближени су ставови око откупне цене пшенице за ову годину.
Након што су прошле седмице и произвођачи и откупљивачи, тј. ратари и млинари, изашли са нереалним захтевима коју су се разликовали у чак 30 фенинга, сад су ставови приближени. Откупљивачи су понудили цену од 62 до 66 фенинга по килограму, док произвођачи траже минимално 65 фенинга.
Стојан Маринковић, председник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС, наглашава да је, нажалост, ове године присутан проблем око формирања откупне цене.
- Пшеница је већ пожњевена са 80 одсто површина, а ми немамо откупну цену. Реч је о стратешком производу, па смо, у складу са тим, на тај начин требали да приступимо овом проблему. Међутим, ми се опет разилазимо око откупне цене - наглашава Маринковић и додаје да су се ратари и млино-прерађивачи, ипак, на овом састанку највише приближили договору.
Он каже да откупљивачи нуде максимално 62, негде и 66 фенинга, а пољопривредници траже 65 до 67 фенинга.
- Разлог су цене ђубрива и горива које су највише скочиле, а реч је о сировинама које највише утичу на производњу. Надамо се да ћемо у наредних неколико дана успети да усагласимо цену, али да то не буде испод 65 фенинга по килограму. Подсетио бих да смо на претходним састанцима у Бијељини имали нереалну понуду откупљивача од 55 фенинга по килограму. То је било неозбиљно. Али, имали смо и захтеве пољопривредних произвођача да цена буде 83 фенинга што је, такође, било необјективно. Ово је смиривање тензија. Имали смо један продуктивни састанак, на задовољство ратара, а ни откупљивачи не могу да се жале - поручује Маринковић.
Борис Пашалић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, истакао је да РС има добру годину која није рекордна, али су то приноси око 5,5 тона у просеку.
- У ово доба лани откупна цена је била 36-37 фенинга. У Хрватској је тренутно нешто нижа, а у Србији око 63 фенинга, док на берзама има доста осцилација. У сваком случају, имамо релативно добру годину, али није као прошла, која је била рекордна. Жетва је у Семберији завршена, траје у Лијевчу, а у вишим крајевима још није почела - рекао је Пашалић.
Љубиша Петровић, градоначелник Бијељине, нагласио је да је жетва у великом броју предела завршена.
- Са жаљењем константујем да нису прибилижени ставови произвођача и откупљивача што говори о томе да нико од откупљивача није стао пред камере. Сама откупна цена коју су произвођачи изнели је доказ да је та цена само за опстанак газдинстава. Нама је у интересу да пошаљемо поруку да подржавамо произвођаче и да цена мања од 67 фенинга не сме и не може бити - закључио је Петровић.
СКЛАДИШТЕЊЕ
ЗЛАТАН Лазаревић, директор Аграрног фонда Бијељине, каже да је став овог фонда да цена буде 65 фенинга.
- То није потцењујуће за ратаре и апелујем да сачекају ту цену, а до тада да складиште пшеницу - рекао је Лазаревић.
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)