РАТАРИМА 180 МИЛИОНА КМ: Република Српска за наредну годину обезбедила пољопривредницима рекордан аграрни буџет
ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ Српске наредне године имаће на располагању 180 милиона марака аграрног буџета. Овај буџет је поредећи га са текућом годином већи за чак 110 милиона КМ!
Борис Пашалић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, каже да је повећан буџет за пољопривреднике прилика да буду побољшане постојеће мере у свим секторима.
- Не можемо да утичемо на цене производа на тржишту и због тога смо најавили повећање аграрног буџета у Српској - рекао је Пашалић.
Према његовим речима, приликом расподеле средстава из аграрног буџета, фокус је и даље на капиталним инвестицијама.
- Настављамо набавку стеоних јуница што се показало као одличан потез. Ту је и повећање премије за млеко, али и средстава за регресирано гориво. Оно што је битно јесте и да премија за пшеницу са 400 иде на 500 КМ по хектару - истиче министар.
Пољопривредници у Српској задовољно трљају руке због повећања аграрног буџета јер, како кажу, да није дошло до повећања издавања, тешко би многи пољопривредници опстали у ово време када цене компоненти за сетву константно расту.
Председник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС Стојан Маринковић истиче да се издвајањем више новца за овај сектор може очекивати и повећање газдинстава.
- Савез ће у наредном периоду за субвенционисање пољопривредне производње дати предлоге за расподелу ових средстава. Предложићемо да се повећа издвајање за дизел гориво, да у субвенционисање уђе и семенски материјал и минерално ђубриво. То је пољопривредницима битно из простог разлога што су то три компоненте које највише утичу на цену сетве - наводи Маринковић.
Он каже да се мора више новца издвајати за сточарску производњу, а ту је кључна опрема за фарме и набавка квалитетних грла.
Такође, према његовим речима, оно што би се морало променити наредне године, и на чему ће истрајати Савез, јесте да се снизе критеријуми за газдинства када аплицирају за остваривање права на субвенцију.
- Ту, пре свега, мислимо на критеријуме за површину земљишта коју будући пољопривредник пријављује, као и број грла. Ово су услови које мора испунити одређено газдинство да би приступило остваривању права на средства из аграрног буџета.
Тражићемо решења да ти услови буду мало лабавији. Уколико будемо имали више газдинстава која активно раде, имаћемо и већу количину хране за грађане - истиче Маринковић.
ДОВОЉНО ХРАНЕ
РЕСОРНИ министар Борис Пашалић каже да Српска има довољно хране, пшенице и брашна у Републици Српској.
- Немамо проблема са тим, али имамо са високим ценама. Важно је да нема опасности када је реч о доступности основних животних намирница - рекао је Пашалић.
ПШЕНИЦА ДОМИНИРА У ЈЕСЕЊОЈ СЕТВИ
ИЗ ресорног министарства наводе да је у јесењој сетви засејано за 15 до 20 одсто више него прошле године и да у последње четири године није било кашњења у исплатама премија.
- Већ две године заредом имамо више сетвених површина засејаних стрним житима, првенствено пшеницом. То је зато што су произвођачи охрабрени високом ценом пшенице, јер је у овој години дупло скупља него лане - кажу из ресорног министарства.
Препоручујемо
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)