НАЈБОГАТИЈИ ПОД ЛУПОМ ПОРЕЗНИКА Закон о утврђивању порекла имовине и посебном порезу РС ступио на снагу
ЗАКОН о пореклу имовине РС који је ступио на снагу у старту је завадио власт и опозицију у Српској. Наиме, опозиционари траже да се прво испита порекло имовине функционера и људи из власти. Из владајуће коалиције им одговарају да се не баве популизмом и да ће закон бити примењен за све грађане. Неће бити селективног приступа, поручили су и из Пореске управе РС.

Фото: С. Мишљеновић
Ђорђе Вучинић, посланик покрета "За правду и ред" позива надлежне да крену прво од њега, да прочешљају представнике тог опозиционог покрета, а онда да наставе са носиоцима јавних функција у РС.
Додаје да већина посланика у НСРС не живи од плате, а било би интересантно открити како су за кратко време постали успешни привредници и власници некретнина.
- Треба испитати и колико ко поседује некретнина, не само под својим именом, већ и преко повезаних лица, супружника, рођака, кумова, заова или свастика - категоричан је Вучинић.
Саговорници "Новости" кажу да очигледно јавност неће добити одговоре како су поједини политичари постали за један мандат власници десетина некретнина, пентхауса, зграда и атрактивних станова по Србији, Црној Гори, Швајцарској, а примају плате од 3.000 до 4.000 марака.
-
Анализа ризика, па контроле
ГОРАН Маричић је додао да ће се, када се база о имовини грађана у потпуности успостави, приступити анализи ризика и уколико се појави сумња да одређено лице нема доказа за нагли раст вредности имовине ићи ће се у другу фазу поступка, а то је фаза контроле.
Синиша Вукелић, председника Клуба новинара Бањалуке каже да су очекивања јавности када се усвајао овај закон била да ће високи функционери који имају несразмерну имовину у односу на примања бити први на списку за проверу.
- Међутим, према порукама из ПУ видимо да се неће радити на тај начин, већ ће правити базу података па ће проверавати и обичне грађане. Тако ће остати, нажалост, јавна тајна чиме све поједини политичари располажу - истиче Вукелић.
Ивана Корајлић, извршна директорка Транспаренси интернешнела сматра да се имовина политичара мора решавати кроз законска решења који се односе на сукобе интереса.
- Политичари могу да крију имовину колико хоће јер је веома лоша законска регулатива. Контрола тачности података које политичари стављају у имовинске картоне приликом изласка на изборе је лоша како у РС тако и у целој БиХ - каже Корајлићева.
Горан Маричић, директор ПУ каже да ће прикупљати податке о имовини грађана у РС и иностранству.
- Неће се, како то неки погрешно тумаче, ићи од куће до куће и гледати ко има колико и каквих аутомобила и непокретности - рекао је Маричић.
ПУ ће овом послу приступити на једини исправан начин који је једнак за све, а то је да ће вршити системско прикупљање података о имовини свих грађана РС и на тај начин направити базу о имовини грађана у РС, БиХ и иностранству, наводећи да је тај посао већ у току.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)