ЈАВНИ ЛИНЧ ДОВЕО ДО НОВЕ ТРАГЕДИЈЕ: После самоубиства жене у Бањалуци - Неопходно да „сајбер насиље“ буде дефинисано као кривично дело
ЈАВНОСТ још увек није заборавила случај момка из Лакташа који је пре годину дана извршио самоубиство након исмевања на друштвеним мрежама.

шатерсток
Недавно, јавни линч довео је до још једне трагедије у којој је угашен живот жене снимљене како врши нужду на јавном месту у Бањалуци. Анализирајући два случаја која су потресла Српску, адвокат Александар Јокић истиче да је насиље у нашем друштву постало основни вид комуникације. На питање да ли ће се правда дочекати у виду судског епилога, објашњава да то зависи од околности.
- Снимак суграђанке настао је у центру града, на најпрометнијој градској раскрсници, у време радног времена када се никако није могла очекивати приватност. То није случај са Дулићем који је тајно снимљен приликом интервјуа за посао. Тако да се у предмету Дулић може разматрати постојање основа сумње да је почињено једно од кривичних дела - истиче Јокић.
Када се говори о неовлашћеном снимању, говори се о кривичним делима неовлашћено прислушкивање и тонско снимање и неовлашћено фотографисање. Запрећена казна за оба кривична дела је новчана или затворска казна до једне године.
Друштвене мреже постале су простор за ширење говора мржње и позива на линч, који неретко заврши трагедијом, те је, према оцени јавности, неопходно да "сајбер насиље" буде дефинисано као кривично дело у БиХ.
Затражити помоћ институција
ВАЖНО је да свака особа зна да није сама и да постоје организације где могу да се обрате и затраже помоћ у ситуацијама када су изложени насиљу. Свака особа има право на слободу и поштовање. Живот без насиља је основно људско право, додаје Маја Ковачевић.
- Неопходно је законом уредити ту област с обзиром на то да је интернет јавни простор, и појачати информациону безбедност. Један од начина је да регулаторне агенције санкционишу медије и таблоиде, али и грађане за одређена деструктивна понашања - објашњава социолог Слободан Марић.
Психолог Маја Ковачевић говори да су потребне конкретне активности попут едукације деце и младих о позитивним и негативним аспектима интернета, о начинима његовог коришћења, и о томе како се заштитити на интернету и шта могу да предузму ако су изложени насиљу.
Опомена
ИАКО данас "пливамо" у мору сензационалистичких вести, многи медији се још увек боре за очување новинарске етике како би се глас људи и даље чуо, истакли су из медијске заједнице. Последња трагедија опомена је за појединце који су позивањем на јавни линч довели до тог исхода.
- Треба да знају какве последице насилно понашање може да има на другу особу, да се ради на развоју њихових емоционалних и социјалних вештина - истиче Ковачевићева.
Препоручујемо

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)