СТАРИ ЖИВЕ ДУЖЕ, МЛАДИ ОДЛАЗЕ: Настављају се негативни демографски трендови у Српској
РЕПУБЛИКА Српска постала је земља стараца - сваки четврти становник је старији од 65 година, говоре званични статитички подаци. Поражавајуће стање резултат је небриге власти, а уколико не буде драстичних промена, до 2070. број стараца у БиХ би се могао удвостручити, упозоравају демографи.

Фото: Александар Чавић
Одлазак становништва, мали број рођених, али и дужи животни век грађана су главни разлози који су узроковали такво стање, сматра демограф Александар Чавић.
- Природна демографска кретања и миграције су највише утицали на старосну структуру становништва. Природна кретања се односе на побољшање здравствених услова, односно елиминацију смртности у раној животној доби у задњих неколико деценија, што није негативно. С друге стране, смањио се број рођених, који као главна компонента природног обнављања становништва, доводи до тога да је свака следећа генерација малобројнија од претходне - појаснио је за "Новости" Чавић.
У таквим околностима имамо све мање младих, а све више оних који улазе у треће доба.
- Имамо јако велики број одсељавања у иностранство, а у том највише учествују младо и средњовечно-млађе становништво, од 20 до 40 година. Промене на пољу фертилитета (природног кретања) и пољу миграција, увек се рефлектују на старосну структуру становништва - истиче Чавић.
Више пензионера од радника
НЕГАТИВНИ демографски трендови у РС највише ће утицати на системе које чине окосницу друштва.
- Одрживост фондова којима се финансирају пензијско-инвалидског осигурање, здравство и образовање у директној су вези са односом броја запослених и броја уживалаца тих права, и они су угрожени са оваквим стањем. Број људи који одлазе у пензију је драстично већи од оних који почињу да раде. Самим тим смањује се и пуњење пензионих фондова - појаснио је Чавић.
Наводи да нема плана и системског решења од стране власти како би се решио тај горући проблем.
- Ако се овакви трендови наставе, имаћемо озбиљне поремећаје. Према средњој пројекцији, удео старих у 2070. би могао износити 42 одсто, што би значило да би практично пола становништва било старије од 65 година - упозорава Чавић.
Сваке године имамо и мањи број рођених, али и мање склопљених бракова. Социолог Иван Шијаковић је за "Новости" објаснио због чега је стопа наталитета све мања.
- Млади све мање ступају у брак из више разлога: слабо запослење, ниске плате, продужено школовање, стамбени проблеми и очекивање да ће то пронаћи у страној земљи. Мање бракова и низак стандард имају за последицу мањи број рођене деце - рекао је Шијаковић.
Додаје да постоје мере које би довеле до побољшања ситуације.
- Пре свега, то су већи подстицаји за домаћа предузећа, смањење корупције и повећање плата науштрб профита. Знање и образовање да буду главни критеријум за запослење. Младим паровима треба омогућити повољне стамбене кредите, смањити политичке манипулације, подизати свест о значају породице у друштву - казао је Шијаковић.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)