ДОДИК ЈАСАН: Канцеларија високог представника у БиХ мора да нестане
ЛИДЕР Савеза независних социјалдемократа (СНСД) Милорад Додик изјавио је да Канцеларија високог представника у БиХ (ОХР) мора да нестане јер је, како је навео, све време радила на томе да онемогући постојање Републике Српске и њен развој.
Фото Борислав Ждриња
Додик је рекао новинарима у Дервенти да су, како је навео, разни корупционаши одржали ОХР у БиХ 30 година у настојању да сруше међународно право и онемогуће постојање Републике Српске, али да у томе нису успели.
Он је подсетио да су узели Српској нека права од којих она неће одустати, нагласивши да Србе у БиХ не занима ништа изван онога што је предвиђено Уставом, а то је заједница два ентитета и три конститутивна народа, пренела је Срна.
"Ако не може Босна да се врати на уставно подешавање, на уставни поредак, онда не заслужује да постоји. То је наш приступ који ми упорно говоримо годинама. И ја мислим да баш сада сазрева свест о томе", нагласио је Додик.
Рекао је да сматра да после срамног политичког процеса који је вођен против њега као председника Републике Српске, а на основу одлуке који су прихватили муслимани, а која није закон, постојање ОХР нема никаквог смисла.
Додик је нагласио да се треба вратити ономе што пише у Уставу и да је то приступ Српске.
"Кад су муслимани почели да руше Дејтон, они су срушили БиХ. Сад покушавају да нама то прикаче. Немамо ништа против. Дакле, два ентитета, три конститутивна народа, као што је то речено и на Савету безбедности, нестаће међународни интервенционизам", нагласио је Додик и позвао муслимане на разговор.
Додик је рекао претходно на предизборном скупу СНСД-а у Дервенти да на превременим изборима за председника Републике Српске треба подржати Синишу Карана због тога што сви који не гласају за њега гласају за ''Кристијана Шмита и муслиманску чаршију''.
Додик је истакао да је Дервента место победа и успеха, пренела је РТРС.
"Дошли смо овде да подржимо Синишу Карана за председника Републике Српске. Ове изборе су хтели странци и муслимани из Сарајева. Не смемо да их изгубимо", рекао је Додик.
Он је истакао да је избор јасан и да се бира између њега и Кристијана Шмита.
"Само народ може одлучивати и бирати своје представнике. Ово је отпор против колонијалне силе и колонизатора Шмита који је хтио да узурпира Устав. Избор је једноставан. Народ бира своје представнике, а не Шмит", поручио је Каран.
Председник Уједињене Српске Ненад Стевандић истакао је да нема дилеме ко је победник и да ће, осим победе Синише Карана, исход избора бити и одлазак Кристијана Шмита.
"Народу хвала што нам је омогућио да докрајчимо Кристијана Шмита", поручио је Стевандић.
Превремени избори за председника Републике Српске расписала је ЦИК БиХ за 23. новембар, пошто је, руководећи се одлуком Суда БиХ, одузела мандат Додику.
Изборна кампања за превремене изборе за председника Српске почела је званично 8. новембра и трајаће до 22. новембра у 7 сати, када почиње изборна тишина, саопштила је ЦиК БиХ.
(Спутњик)
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка
РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.
23. 06. 2026. у 08:02
"БОЖИЈА РУКА" И "ГОЛ ВЕКА" 40 ГОДИНА КАСНИЈЕ: Дан када је Дијего Армандо Марадона постао "божанство" (ВИДЕО)
Дан када се фудбал променио. Постоје голови који доносе трофеје, мењају каријере, али је само један променио историју ове игре.
22. 06. 2026. у 12:45 >> 12:45
Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"
СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.
23. 06. 2026. у 16:05
Коментари (0)