СТУДЕНТИ ИСТРАЖИВАЧИ У СЕМБЕРИЈИ: Бијељина - сјајан партнер
ГРАДОНАЧЕЛНИК Бијељине Мићо Мићић посетио је Еко-центар „Језера“ у ком борави петнаест студената, чланова Удружења студената биологије БиХ и истражује биолошку разноврсност флоре и фауне у барском систему доњег тока и ушћа реке Дрине.
Студенти, заједно са бијељинским Еколошким удружењем „Еко-пут“, спроводе пројекат „Корак по корак до циља“, који финансира Европска унија, а спроводи се у оквиру „Еко-БиХ“ пројекта.
Мићић је подсетио да је на месту данашњег Еко-центра некада била дивља депонија.
- Захваљујући одличној сарадњи Удружења „Еко-пут“ и Градске управе, изграђен је еколошко-истраживачки центар од великог значаја за локалну заједницу управо због рада са ученицима основних и средњих школа, младима и студентима, старијим особама, истраживачима и љубитељима природе -каже Мићић. - Удружење „Еко пут“ сваке године за свој рад, путем јавног конкурса, добија паре од Градске управе намењена за финансирање пројеката удружења грађана, а да је реч о озбиљној организацији потврда су и бројна признања за најбоље волонтере које су њихови чланови примили од Града Бијељина.
Сњежана Јагодић Вујић, председник Удружења „Еко пут“, захвалила је Градској управи на подршци и истакла да ће Удружење наставити кампању да се око Еко-центра „Језера“ успостави заштићено подручје, које ће омогућити даљи развој еко-туризма, а тиме и повећање број радних места у области „зелене економије“.
- То је дугорочан план и због тога је овај пројекат назван „Корак по корак до циља“, јер сваке године када се уради по нешто, након неколико година имамо јасне и конкретне резултате – закључила је Јагодић-Вујић.
Моника Шафхаузер, чланица Удружења студената биологије БиХ, подсетила је да од прошле године Удружење чини биолошка истраживања заједно са бијељинским студентима.
- До сада само радили на пољу орнитологије, хироптерологије, херпетологије, ботанике и микологије у којима смо остварили значајне резултате. Осим врста које смо открили, имамо и прве резултате који прате ток различитих популација, али и присутности инвазивних врста на овом простору. Студенти су одушевљени Бијељином и амбијентом у којем раде, стекли су нове технике и знања о врстама које до сада нису имали прилику да виде у другим дијеловима БиХ. С обзиром на то да су у питању први резултати истраживања, треба да прође још доста година до коначних резултата о бројности ових врста, одрживости и слично – нагласила је Шафхаузер.
Препоручујемо
ЕПИДЕМИЈА ВИРУСА КОРОНА У СРПСКОЈ: Двоје умрло, 91 позитивно
05. 08. 2020. у 13:03
БЕСПЛАТНО ИЛИ 5О КМ: Почело тестирање на вирус корона у Угљевику
05. 08. 2020. у 11:01
ОПЦИЈА.НЕТ: ОБА прислушкује и прати званичнике Републике Српске
05. 08. 2020. у 08:38
КРВ ЗА ЖИВОТ ЈЕ БОЖИЈИ ДАР: Велика акција даривања крви у Копривни код Модриче
04. 08. 2020. у 22:48
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)