СТУДЕНТИ ИСТРАЖИВАЧИ У СЕМБЕРИЈИ: Бијељина - сјајан партнер
ГРАДОНАЧЕЛНИК Бијељине Мићо Мићић посетио је Еко-центар „Језера“ у ком борави петнаест студената, чланова Удружења студената биологије БиХ и истражује биолошку разноврсност флоре и фауне у барском систему доњег тока и ушћа реке Дрине.

Фото: В. Митрић
Студенти, заједно са бијељинским Еколошким удружењем „Еко-пут“, спроводе пројекат „Корак по корак до циља“, који финансира Европска унија, а спроводи се у оквиру „Еко-БиХ“ пројекта.
Мићић је подсетио да је на месту данашњег Еко-центра некада била дивља депонија.
- Захваљујући одличној сарадњи Удружења „Еко-пут“ и Градске управе, изграђен је еколошко-истраживачки центар од великог значаја за локалну заједницу управо због рада са ученицима основних и средњих школа, младима и студентима, старијим особама, истраживачима и љубитељима природе -каже Мићић. - Удружење „Еко пут“ сваке године за свој рад, путем јавног конкурса, добија паре од Градске управе намењена за финансирање пројеката удружења грађана, а да је реч о озбиљној организацији потврда су и бројна признања за најбоље волонтере које су њихови чланови примили од Града Бијељина.

Фото: В. Митрић
Сњежана Јагодић Вујић, председник Удружења „Еко пут“, захвалила је Градској управи на подршци и истакла да ће Удружење наставити кампању да се око Еко-центра „Језера“ успостави заштићено подручје, које ће омогућити даљи развој еко-туризма, а тиме и повећање број радних места у области „зелене економије“.
- То је дугорочан план и због тога је овај пројекат назван „Корак по корак до циља“, јер сваке године када се уради по нешто, након неколико година имамо јасне и конкретне резултате – закључила је Јагодић-Вујић.

Фото: В. Митрић
Моника Шафхаузер, чланица Удружења студената биологије БиХ, подсетила је да од прошле године Удружење чини биолошка истраживања заједно са бијељинским студентима.
- До сада само радили на пољу орнитологије, хироптерологије, херпетологије, ботанике и микологије у којима смо остварили значајне резултате. Осим врста које смо открили, имамо и прве резултате који прате ток различитих популација, али и присутности инвазивних врста на овом простору. Студенти су одушевљени Бијељином и амбијентом у којем раде, стекли су нове технике и знања о врстама које до сада нису имали прилику да виде у другим дијеловима БиХ. С обзиром на то да су у питању први резултати истраживања, треба да прође још доста година до коначних резултата о бројности ових врста, одрживости и слично – нагласила је Шафхаузер.
Препоручујемо

ЕПИДЕМИЈА ВИРУСА КОРОНА У СРПСКОЈ: Двоје умрло, 91 позитивно
05. 08. 2020. у 13:03

БЕСПЛАТНО ИЛИ 5О КМ: Почело тестирање на вирус корона у Угљевику
05. 08. 2020. у 11:01

ОПЦИЈА.НЕТ: ОБА прислушкује и прати званичнике Републике Српске
05. 08. 2020. у 08:38

КРВ ЗА ЖИВОТ ЈЕ БОЖИЈИ ДАР: Велика акција даривања крви у Копривни код Модриче
04. 08. 2020. у 22:48

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)