НАЈБОЉА ПЕСМА ИЛИ ПОЛИТКА ГУРА "КАЛУШ"? Мада им европске кладионице предвиђају победу, украјински "Калуш оркестра" не мисли на Торино

В. М. П.

16. 03. 2022. у 12:19

ОРГАНИЗАТОРИ "Евросонга", који ће бити одржан у Торину од 10. до 14. маја, саопштили су јуче да је Украјина потврдила учешће на том музичком такмичењу.

НАЈБОЉА ПЕСМА  ИЛИ ПОЛИТКА ГУРА КАЛУШ? Мада им европске кладионице предвиђају победу, украјински Калуш оркестра не мисли на Торино

Констракта је тренутно 16. на кладионицама, Фото ATA Images

- Украјинска делегација је потврдила своје присуство и до сада је испоштовала све рокове - изјавила је извршна продуценткиња "Евросонга" Симона Марторели. - Такође се спрема да направи резервни видео-снимак, што се захтева од свих делегација у случају неког проблема.

Украјину ће на "Евросонгу" представљати "Калуш оркестра" и песма "Стефанија", након што је Алини Паш са нумером "Сенке заборављених предака", која је победила на националном избору, одузето право да представља земљу због спорног путовања на Крим 2015. "Калуш оркестра" су били другопласирани на националном избору, а њихова песма "Стефанија" спаја традиционално певање и инструменте с модерним репом, а посвећена је мајкама. Они би у Торину требало да наступе у првом полуфиналу 10. маја.

Судећи по тренутном стању на кладионицама, Украјина би ове године могла да победи на "Евросонгу". "Калуш оркестра" и "Стефанија" су последњих недеља на врху кладионица из читаве Европе, са квотом 1.7 и 35 одсто шанси за тријумф. Иза њих су Италија, Шведска, Велика Британија и Грчка, док је наша Констракта и нумера In Corpore Sano, тренутно на 16. позицији са квотом 51 и наставља да се пење ка врху. На овогодишњем "Евросонгу" такмичиће се 40 земаља, јер је Русија након почетка сукоба са Украјином избачена са манифестације. До тог тренутка, апсолутни фаворит на кладионицама била је Италија.

СПРЕМНИ "Калуш оркестри" кладионичари предвиђају победу, Фото Instagram/kalush.official

Победа на "Песми Евровизије" сан је многих певача и група, али за "Калуш оркестар" ово надметање изгледа тако далеко. Наиме, они немају времена за вежбање, јер су се придружили одбрани земље. Фронтмен групе, репер Олех Псиук придружио се на западу Украјине групи од 20 добровољаца која снабдева становништво лековима и помаже им да побегну од рата. Рат га је, каже, одвојио од девојке која је од њега удаљена 300 километара. Она седи у бункеру и прави Молотовљеве коктеле, док Псиук настоји да помогне сународницима. Један од чланова "Каљуш оркестра" служи у територијалној одбрамбеној јединици.

- Чланови бенда вежбају одвојено, али планирамо да се ускоро састанемо у Лавову и увежбамо песму "Стефанија", која је у међувремену постала химна Украјинаца - рекао је Псиук.

- Без обзира на то шта ће бити, идемо на "Евросонг".

Ако "Калуш оркестра" победи, због најбоље песме или политичке коректности, Украјина би требало да буде домаћин "Евросонга" 2023. До сада је Украјина двапут тријумфовала на "Песми Евровизије" - 2004. када је Руслана у Истанбулу победила са песмом Wild Dances и 2016. у Стокхолму, када је прва била Џамала са нумером "1944".

"Нови фосили", Фото Архива "Новости"

ЛОЛА, ДАНИЈЕЛ И "ФОСИЛИ" У ТОП ПЕТ

ЈУГОСЛАВИЈА се на "Песми Евровизије" такмичила 27 пута, а дебитовала је на шестом "Евросонгу" 1961. у Кану, када нас је представљала Љиљана Петровић са песмом "Неке давне звезде" и завршила на осмом месту. Већ идуће године, Лола Новаковић и нумера "Не пали светло у сумрак", била је четврта у Луксембургу. На истој позицији завршио је и Данијел Поповић, који је 1983. у Минхену извео "Џули", као и "Нови фосили" са "Ја сам за плес" 1987. у Бриселу. У Лозани 1989. Југославија је једини пут тријумфовала на "Евросонгу", захваљујући групи "Рива" и песми "Рок ми бејби".

Данијел, Фото Д. Мишић

Последње учешће Југославије на "Песми Евровизије" било је 1992, када нас је у Малмеу представљала Екстра Нена са композицијом "Љубим те песмама", пласиравши се на 13. место. Због рата у Југославији и ризика од евентуалних проблема, певачица је у Малмеу имала телохранитеље и лекара.

Лого

ЗБОГ САНКЦИЈА БЕЗ "ЕВРОСОНГА"

КАДА је Савет безбедности Уједињених нација 30. маја 1993. године, због оптужби за учешће у рату у Босни и Херцеговини, увео санкције Савезној Републици Југославији, које су предвиђале потпуни међународни економски ембарго, наша земља се више није такмичила на "Евросонгу". Осим што је забрањена трговина робом са СРЈ, уведене су нам културне, научне и спортске санкције, јер је идеја била да се наша земља изопшти из свих политичких токова. То је трајало читаву деценију, до 2003. На "Евросонгу" у Истанбулу 2004. Жељко Јоксимовић је са песмом "Лане моје" представљао Србију и Црну Гору, заузевши друго место.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

КАРЛОС КАД ИГРА ЛОШЕ, УЖАСАН ЈЕ: Чувена тенисерка открила мане славног Шпанца