У КАФАНИ СЕ МУЗИКА НАЈБОЉЕ НАУЧИ: Нема равнодушних када виде и чују "Ла банду", женски тамбурашки оркестар из Новог Сада (ФОТО)
БАШТИНУ негују у свом, младалачком фазону, изворним инструментима и староградским, али пре свега новим, добро познатим мелодијама са свих меридијана, у њиховом избору.
Чланице јединог женског тамбурашког оркестра у Србији, "Ла банда", већ готово деценију освајају срца љубитеља умилних нота, приказујући универзалност тамбурице.
Звук традиционалног инструмента, два века присутног на овим просторима, оплемењују у новом светлу, модернијим репертоаром, веселим обрадама и аранжманима, домаће и стране, истински квалитетне музике. Због тога, "даме с тамбурицама из Новога Сада", где год да наступе, поберу овације публике и отворен позив да понове концерт.
Затекли смо их у студију, на проби, из ког су допирале оријенталне арије.
- Путујемо у Турску, где ћемо 21. маја наступити на отварању фестивала документарног филма, "Балкан панорама филм фестивал" у Измиру - каже Александра Крстић, вокал "Ла банде", иначе професорка енглеског језика.
- Прошлог лета смо учествовале на снимању филма поводом 15 година "Тамбурица феста", чији редитељ, Сали Салији, професор режије на Академији за филм у Измиру, нас је позвао. Припремамо неколико турских песама, певаћу на њиховом језику, а представићемо и наш репертоар.
Милана Вуковић, уметница на приму, докторанд фармације, додаје да се девојке радују наступу и да их посебно занима реакција публике.
- Салији нам је рекао да ће то бити први пут да тамбурашки оркестар наступа у Измиру, а посебно занимљиво домаћинима биће чињеница да је реч о женском оркестру. Потребно је да оријент дочарамо на тамбурици, што је нама забавно са уметничке стране, а то све и јесте у духу "Ла банде" - истиче Вуковићева.
Први наступ на великој сцени, 2014. године на "Тамбурица фесту" на Петроварадинској тврђави, донео им је и прва признања. Освојиле су прву награду публике, уз овације и награду за најбољу песму, а затим су освајале публику и одличја, редом.
- Наступиле смо са песмом "У мом загрљају", сјајног Ђорђа Чавића, с којим и данас сарађујемо и дружимо се. То је била потврда да смо добро кренуле, и наставиле смо у нашем смеру. Недавно смо у Дому синдиката наступале са феноменалним "Легендама" на њиховом концерту, пратиле смо Драгану Мирковић, ту је сарадња са најбољим тамбурашем света, Бранком Баком Јовановићем - прича челисткиња, Јулијана Баштић, професорка и докторанд на Музичкој академији.
Најчешће се представљају обрадама и композицијама писаних за њих, а ускоро ће и промоција њихове прве ауторске песме.
- Александра је написала нашу прву песму, тако да стално допуњујемо репретоар. Свирамо оно што волимо, што нам се допада а слушамо готово све музичке жанрове. Немамо менаџера, све саме радимо, али имамо много контаката и пријатеља и саме бирамо и одлучујемо где ћемо наступати. Људи имају јасну слику, знају шта свирамо и позивају нас на лепе догађаје, тако да ретко одбијамо углавном због времена. То је и поента, да осим тамбурашке музике може да се свира све оно што ми волимо - каже Бранка Биберџић, мајсторица на контри, иначе проценитељ непокретности.
Упркос најезде музичких телевизија и лаких електронских нота током њиховог одрастања, чланице "Ла банде" су се определиле за тамбурицу.
- Свака од нас, појединачно, преко музичке школе, секције у школи... упознале смо се у тим круговима, одлучиле да се дружимо и да нам није приоритет да будемо популарне.
Истина је, нисмо за компромисе, већ нас води жеља да уживамо у дружењу и размени енергије са публиком. Било је много сугестија и предлога са стране да будемо провокативније, комерцијалније, али то нам није циљ. Идемо нашим путем и веома нам је добро - каже Бранка Биберџић.
Сања Ћеран, перкусиониста, службеник је Полицијске управе:
- Приватно слушамо све жанрове, домаћу и страну музику, од наравно, тамбурашке, коју све волимо, нарочито у кафани где се најбоље научи, па све до популарне електронске.
Љубав према музици нас је зближила, колеге тамбураши нас подржавају, увек има нових предлога. Наступале смо највише у Србији, затим у Црној Гори, БиХ, Северној Македонији, Хрватској и Аустрији и увек наишли на добродошлицу публике. Јер, поново су нас звали у више наврата. Надамо се да је корона прошлост и да ћемо поново да се дружимо са публиком, чему се највише радујемо.
Јелена Сабо, примашица, професорка биологије и докторанд, открива:
- Све смо запослене, а имамо и једну студенткињу. Од пет удатих девојака, нас три смо мајке и у оркестру имамо четворо деце. Све то говори да све имамо прегршт обавеза. Једва постижемо да се окупљамо и музицирамо, али жеља нас држи.
ЗНА СЕ ЗА НАС
ПОРЕЂЕЊА са "Фрајлама" и поједине оцене да су тренутно популарније од њих, не дотичу их много.
- Сматрамо да нисмо ми толико познате, али је јасно да се у тамбурашким круговима зна за нас. Оба су женска оркестра и то из Новог Сада, али се умногоме разликујемо, радимо друге ствари. Нама је битно да наставимо нашим путем и да уживамо - каже Милица Лерић, која свира бегеш, а као мастер етномузикологије је професорка у музичкој школи.
ТУРНЕЈА У ЈУНУ
"ЛА БАНДА" се припрема и за значајне наступе на лето.
- Правимо турнеју у јуну, која спаја север и југ, концертима у Инђији и Нишу. Биће то музички мост, а свираћемо наш репертоар и познате песме Србије. Могу да откријем да смо убациле и чувену тамбурашку "Сремачко је село мало...". У августу наступамо на "Тамбурица фесту" у оквиру музичког спектакла "Тамбурашке филхармоније", у којој ће учествовати више од стотину уметника из разних земаља - каже Неда Радман, бас примашица, архитекта у пројектном бироу.
ИМЕСМО СМИСЛИЛЕ НА БРЗИНУ
КРОЗ "Ла банду" је од оснивања оркестра, прошло 17 девојака, а име су на брзину смислиле, непосредно пред премијерни наступ.
- Било је разних идеја и предлога, али пошто се тамбурашки оркестри називају бандама, испред смо само убациле "Ла", да звучи женски. Било је оригинално, говори да је реч о тамбурицама и остало је - каже Љубица Павловић, бас примашица, студенткиња.
Препоручујемо
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)