ДОНЕЛИ СМО ИСТИНУ О ЗЛОДЕЛИМА: Александра Ковач, за "Новости", о музици за филм "Дара из Јасеновца" и номинацији за Златни глобус
ПРВИ пут у историји домаће кинематографије, један српски филм, "Дара из Јасеновца", номинован је за награду Златни глобус, и то у свим категоријама, укључујући и ону за најбољу музику.
Компоновала ју је, заједно са дугогодишњим партнером Романом Горшеком, кантауторка Александра Ковач. Она истиче да је невероватна част бити део ауторског тима овог важног филма.
- Много пре него што смо сазнали за кандидатуру, Роман и ја смо осећали захвалност што смо добили прилику да музиком одамо почаст свим српским, ромским и јеврејским жртвама Јасеновца, и антифашистима свих народа и вероисповести - прича за "Новости" Ковачева.
- Сан сваког филмског композитора је да ради за врхунска остварења, и ми смо добили такву прилику са "Даром". Кандидатура значи да смо креирали музику по светским стандардима, и да је она својом аутентичношћу и квалитетом одговорила захтевима такве продукције, а то није мала ствар.
о Како је текао стваралачки процес?
- Нас двоје, после 20 година заједничког рада, имамо систем који перфектно фукционише. Потичемо из различитих миљеа - он из рокенрола и андергроунда, ја из попа и соула, али се зато одлично надопуњујемо. Свако доприноси својим идејама и знањем, и најважније је што једно друго инспиришемо да будемо бољи. Рад на филму је започео пре годину и по дана, телефонским позивом редитеља Гаге Антонијевића. Рекао ми је да нам шаље сценарио Наташе Дракулић, и испричао, у кратким цртама, какав филм жели да сними. Од тог тренутка, почела сам да компонујем, пре него што сам видела и један снимљени кадар. Било нам је јасно да ће ово бити велики филм, потресан и снажан, и да ће музика представљати елемент приче, односа ликова и атмосфере.
ИНТЕРНЕТ ВЕЗА СА БУДИМПЕШТОМ
СНИМАЊЕ је било отежано у доба пандемије?
- Пре свега, није било лако организовати рад у другој земљи. Живимо, међутим, у 21. веку, па нам је технологија помогла да из Београда, путем лајвстрима, снимимо "Будапест Скоринг" оркестар од 60 музичара и хор од 50 певача. Један од најбољих светских оркестара за снимање филмске музике извео је целокупну партитуру. Они су били у тамошњем "Студију 22", једном од најбољих планетарних музичких студија, а Роман и ја у Београду. После три дана снимања, знала сам да је ово нешто најбоље што смо урадили до сада. Музичари су ми гудалима тапшали после завршетка снимања, и дали ми један од најлепших комплимената. Рекли су ми да сада и Србија има свог Мориконеа.
о Тврдите да нема доброг филма без добре музике?
- Она је неодвојив део филмско-наративног система, као један од ликова. Генерише емоцију између публике и слике. Гага веома добро разуме улогу музике у филму, и она му је неизмерно важна, јер упоредо са сликом, прича причу, служећи се аутентичним језиком који публика одлично разуме. Музика помаже публици да сваку емоцију доживи потпуно, катарзично и до краја. Знала сам да то подразумева велики оркестар и хор, јер смо тај стил већ начели у филму "Заспанка за војнике", а и овакво остварење то заслужује. Желели смо, међутим, да ово не буде класична оркестарска филмска партитура, већ да носи аутентичност нашег поднебља и фолклора народа који су страдали у Јасеновцу - Срба, Рома и Јевреја.
Романове идеје за комбиновање електронике и различитих атмосфера су биле пун погодак, јер смо тиме добили нешто што чини музику посебном. Са једне стране, она доноси дубоку и искрену емоцију, а са друге стрепњу и сав хорор логора у коме су невини људи, жене и деца убијани на најсвирепије могуће начине. Када су почеле да нам стижу снимљене сцене и секвенце из филма, знали смо да смо на правом путу.
ФИЛМСКО И ПОЗОРИШНО ИСКУСТВО
КОВАЧЕВА већ има завидно искуство на пољу примењене музике. Године 2013. уписала је специјализацију на Единбург универзитету, и добила звање магистра науке из области компоновања музике за филм и нове медије. Те године је била номинована за две престижне награде на Саундтрек симпозијуму филмске музике у Келну, и БАФТА награде у Шкотској. По повратку у Београд, заједно са Горшеком радила је на свим пројектима Гаге Антонијевића - серије "Убице мог оца" и "Државни службеник", као и филм и серија "Заспанка за војнике". Ковачева је компоновала и за филм "Шавови" Мише Терзића, као и за ситком "Случај породице Бошковић".
Александра и Роман су добили позоришну награду "Јоаким Вујић" за музику у Шекспировој "Бури", а касније су доста сарађивали са театром "Мадленијанум".
о Истичете да овај филм много значи целом српском народу?
- Нажалост, још увек вучемо последице деведесетих, где је Србија стекла јако лош имиџ, који је условио третирање наших филмских остварења. "Дара из Јасеновца" доноси истину о злоделима која су учињена над Србима од стране усташа за време Другог светског рата, и можда је најбољи показатељ да је Србија кроз историју увек била на правој страни. Време је да се истина, која се о Јасеновцу крије и заташкава читавих 75 година, открије, и да се сви са њом суоче. Извршни продуцент, али и главни историјски саветник на филму је био професор и рабин Мајкл Беренбаум, највећи светски стручњак на тему Холокауста. Битно је да се сви народи, у читавом свету, суоче са својим лошим странама и злоделима. Време је за истину, и то никада није безболан процес, али је онај који увек води помирењу, праштању и прихватању одговорности. Највећа вредност овог филма је што показује чињенице и слави наду, љубав и веру у људски дух, као и доброту која ће увек победити свако зло.
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ИСТИНА О СЛАНИНИ И СВИЊСКОЈ МАСТИ: Стручњаци откривају - шта заиста једемо
ТРАДИЦИОНАЛНЕ намирнице попут свињске масти, сланине и лука заузимају посебно место у кулинарској традицији многих регија, посебно на овим просторима.
31. 12. 2024. у 15:10
Коментари (0)