БУДУЋНОСТ ЈЕ СТИГЛА: Самоходне камере-роботи у студију 11 Радио-телевизије Србије

Ј. БАЊАНИН

07. 04. 2021. у 10:09

СВАКИ сниматељ бар једном је пожелео да буде невидљив, како би, непримећен, камером бележио догађаје.

БУДУЋНОСТ  ЈЕ СТИГЛА: Самоходне камере-роботи у студију 11 Радио-телевизије Србије

Фото Г. Јовић/РТС

Нова технолошка достигнућа то већ омогућавају камерманима у студију 11 Медијског јавног сервиса Србије, одакле се емитује информативни програм. Кроз тај простор, крећу се самоходне камере, навођене руком "невидљивог" камермана из режије. После преласка на снимање и емитовање само у дигиталном формату, Радио-телевизија Србије је отишла корак даље и постала једина телевизијска кућа у нашој земљи која употребљава роботизоване камере, објашњава, за "Новости", директор Технике РТС Дејан Јовановић.

- Од прве половине двехиљадитих, британски Би-Би-Си, италијански РАИ и немачке телевизије АРД и ЗДФ користе такве камере. У РТС су стигле у другој половини 2020. године и у почетку су збуњивале водитеље у студију. Из њихове перспективе, роботи се сами померају лево-десно, горе-доле или напред-назад. На роботима се, поред објектива, налазе монитор промптера, популарни "идиот" и програмски монитор, а водитељ не види човека иза те скаламерије. Наравно, водитељ комуницира са камерманом, који из режије управља роботима - каже Јовановић.

ВЕЛИКИ КОРАК У РАЗВОЈУ

ДИРЕКТОРКА Продукције Радио-телевизије Србије Биљана Царевић објашњава да роботизовани систем омогућава прецизну реализацију емисије у технолошки напредном стандарду.

- Гости су импресионирани самоходним камерама, које се по шинама крећу кроз простор, јер им пружају осећај да су директни актери великог корака у технолошком развоју телевизије.

Водитељи и презентери су се можда, с временом, навикли на камере без камермана, али гостима су оне и даље необичне.

Фото Г. Јовић/РТС

- Ваљда зато што се плаше, гости углавном не мрдају. Када све буде готово и "виде леђа" роботу, питају нас шта је то - примећује Јовановић и додаје да ове камере олакшавају реализовање креативних идеја и планираних послова.

- Будућност је стигла и тренутно је светла. Биће тако, све док робот само рачуна и предлаже човеку наредне потезе, али када робот почне да мисли...

Да није у питању никаква научна фантастика, уверава нас директорка Продукције РТС Биљана Царевић, која објашњава принцип рада.

У режији Студија 11, Фото Г. Јовић/РТС

- Када реализатори и камермани осмисле кадрове, камермани који су прошли посебну обуку, меморишу задате покрете роботизованих камера у специјализованом софтверу на рачунару. Затим, током емисије, из режије, прате спровођење задатих покрета.

Све ово, додаје Дејан Јовановић, гостима који завире у режију изгледа као играње игрица.

- Камерман седи испред џојстика и тастатуре, којима бира унапред дефинисане положаје робота, а ту је и монитор на коме прати кадрове камера са свих робота. Али, за њега то није игра.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ГОРАН ИВАНИШЕВИЋ ПРЕД ИЗЛАЗНИМ ВРАТИМА: Могућ раскид сарадње са Рибакином