НЕСТВАРНО ПОЛУФИНАЛЕ ЕУРО 2024: Шпанија након великог преокрета елиминисала Француску, а један играч исписао историју (ФОТО/ВИДЕО)

Часлав Вуковић

09. 07. 2024. у 22:54 >> 23:06

ФУДБАЛЕРИ Шпаније први су финалисти Европског првенства, пошто су победили Француску са 2:1 у утакмици која се одиграла у Минхену.

Овај меч ће дуго памтити чудо од детета Ламин Јамал који је исписао историју ЕУРО 2024! Он је постао најмлађи стрелац у полуфиналима континенталних такмичења.

Публика која је дошла на "Алијанц Арену", али и она крај малих екрана могла је да ужива у фантастичној утакмици, посебно у првом полувремену у ком су виђена сва три поготка.

*3000 НА РАЧУНУ У РОКУ ОД 24Х*
-->КЛИКНИ ОВДЕ<--

Било је довољно свега девет минута да се мрежа затресе. Урадио је то нападач "триколора", Рандал Коло Муани. Килијан Мбапе је сјајно центрирао са леве стране, најбоље је био постављен фудбалер ПСЖ-а који је одличним ударцем главом успео да савлада Унаија Симона.

"Фурија" је од тог момента почела да личи на екипу која је доминирала током ЕУРО 2024. Нападачки фудбал јој се исплатио. За само четири минута дошла је до преокрета. Најпре је суперталентовани Ламин Јамал распалио по лопти са неких 20 метара, бацио се Мајк Мањан, али ударац је био неодбрањив и лопта је завршила иза његових леђа.

Французима се у 25. минуту можда вратило за мечеве против Аустрије и Белгије које су победили аутоголовима ривала. Тако је сад Шпанија дошла до вођства. Дани Олмо је "промешао" одбрану ривала, након тога добро је шутирао, лопта је ишла у гол, а Жил Кунде је покушао да је спречи да тамо не заврши. Ипак, од свега успео је да затресе сопствену мрежу. Гол је на крају званично приписан везисти Лајпцига.

Други део меча био је мање садржајан. Француска је опасно запретила ударцима главом Аурелијана Чуаменија и Дајоа Упамекана, но они нису били довољно квалитетни да заврше иза леђа голмана Атлетик Билбаа. Такође, ударци Теа Ернандеза и Килијана Мбапеа из добрих позиција завршили су високо преко гола.

Шпанија није много претила. Чували су изабраници Луиса де ла Фуентеа резултат и успели су то да ураде и тако дође у ситуацију да се боре за четврту титулу првака Европе. Трофеј су освајали 1964, 2008 и 2012. године.

Вреди истаћи и то да је ова репрезентација постала прва која је икада забележила шест победа и то узастопних на првенству Старог континента.

"Фурија" ће се у финали састати са победник дуела Енглеска - Холандија. Поменута утакмица игра се у среду од 21 сат у Дортмунду.

Шпанија - Француска 2:1 (2:1)

Стадион: "Алијанц Арена" (Минхен). Гледалаца: око 65.000. Судија: Славко Винчић (Словенија). Стрелци: Јамал 21, Олмо 25 (Шпанија) - Коло Муани 9 (Француска).

Шпанија (4-2-3-1): Симон - Навас (од 58. Вивијан), Наћо, Лапорт, Кукуреља - Родри, Руиз - Јамал (од 90+4. Торес), Олмо (од 76. Олмо), Вилијамс (од 90+3. Зубименди) - Мората (од 76. Ојарзабал).

Француска (4-3-3): Мањан - Кунде, Упамекано, Салиба, Ернандез - Канте (од 62. Гризман), Чуамени, Рабио (од 62. Камавинга) - Дембеле (од 69. Дембеле), Коло Муани (од 62. Баркола), Мбапе.

Друго полувреме: Шпанија - Француска 2:1

90+6' - Утакмица је завршена, Шпанија је први финалиста Европског првенства!

90' - Друго полувреме продужено је за пет минута.

86' - Меч се брзо наставио, а Мбапе је могао да донесе изједначење Француској. Устремио се ка голу, тукао са ивице казненог простора, али то није урадио онако како је желео.

84' - Утакмица је на кратко прекинута због тога што је на земљи остао Ајмерик Лапорт који чак и крвари из носа због ударца који је добио.

76' - Каква је ово прилика била за "триколоре". Лопта се сплетом срећних околности одбила до Теа Ернандеза. Он је слабијом десном ногом тукао из одличне позиције. Ипак, то је урадио лоше и послао је лопту високо преко пречке.

Ламин Јамал и Тео Ернандез/ФОТО: Танјуг/АП

63' - Нова опасност по гол "фурије". Главом је после центрашута из корнера шутирао Дајо Упамекано, али то је лоше урадио и велике шанса је отишла у неповрат.

60' - Протутњао је Дембеле по десној страни, послао је оштру лопту пред гол, но поново се није дао изненади Симон који је успео да интрвенише и спречи да она дође до играча Француске. Први који је добио жути картон код "триколора" је Чуамени.

57' - Примио је Мбапе лопту на левој страни, покушао је да изненади ударцем искоса. Ипак, добро је био постављен голман Шпаније и зауставио је покушај играча Реал Мадрида.

53' - Корнер је извао Усман Дембеле, највишу у скоку био Аурелијен Чуамени, али шутирао је право у Симона коме на крају није било тешко да интервенише.

46' - Почело је друго полувреме на утакмици у Минхену!

Ламин Јамал и Адријен Рабио/ФОТО: Танјуг/АП

Прво полувреме: Шпанија - Француска 2:1

ИСТОРИЈА ИСПИСАНА НА ЕУРО 2024: Џамал постигао најлепши гол на Европском првенству (ВИДЕО)

45+2' - Завршено је прво полувреме на "Алијанц Арени" у Минхену!

45' - Прво полувреме продужено је за два минута.

44' - Игра се константно на половини Шпаније у последњих неколико минута. Актуелни вицешампион света углавом центаршутевима покушава да угрози ривала, али одбрана "фурије" добро решава све те ситуације.

35' - Од тренутка када су изабраници Луиса де ла Фуентеа дошли до предности нема много узбуђења. Очекивало се да Французи крену по брзо изједначење, но не прете Симону.

25' - ШПАНИЈА ВОДИ! Невероватна утакмица на ЕУРО 2024! "Фурија" је за само четири минута преокренула резултат. Дани Олмо се поиграо са одбраном противника, потом је шутирао, на њу је натрчао Жил Кунде који је покушао да је спречи да не уђе у гол, а уместо тога затресао се сопствену мрежу.

НЕСРЕЋА Тренутак кад Жил Кунде постиже аутогол/ФОТО: Танјуг/АП

21' - ШПАНИЈА ДОЛАЗИ ДО ИЗЈЕДНАЧЕЊА! Какав је таленат и играч Ламин Јамал. Распалио је по лопти са неких 20 метара и лопта се од стативе одбила у гол који чува Мајк Мањан. Овај 16-годишњак је постао први играч на овом такмичењу који је из игре савладао чувара мреже "триколора".

РАДОСТ Фудбалери Шпаније након гола Јамала/ФОТО: Танјуг/АП

19' - Ударац је опробао Мбапе. Унео је лопту у средину, шутирао је искоса са леве стране, његов шут је изблокирао један играч Шпаније, те тако Симон није морао да реагује.

14' - Први жути картон показао је Славко Винчић искусном дефанзивцу Хесусу Навасу који је неопрезно фаулирао Адријена Рабиоа.

9' - ФРАНЦУСКА ВОДИ! "Триколори" су из првог опасног напада успели да постигну гол. Лопта је на левој страни дошла до Мбапеа који је сјајно видео где се налази Рандал Коло Муани који је одлично скочио и ударцем главом матирао Унаија Симона.

СКОК Тренутак кад је Коло Муани постигао погодак/ФОТО: Танјуг/АП

5' - Велика шанса за Шпанију. Јамал је добро послао лопте пред гол ривала, тамо је скочио Руиз, но главом је из добре позиције веома лоше шутирао, пошто је лопта отишла преко гола.

3' - Први добар напада на утакмици био је дело "фурије". Фабијан Руиз је центрирао са десне стране, али лопта је била прејака и до ње нису могли да дођу Алваро Мората и Ламин Јамал.

Ламин Јамал/ФОТО: Танјуг/АП

1' - Почела је утакмица у Минхену. Са центра су први кренули фудбалери Француске.

20.00 - Једна занимљивост везана за тим "фурије". Хесус Навас је одиграо 125 мечева за Севиљу и освојио три трофеја пре него што се Ламин Јамал уопште родио. Сада су обојица у стартној постави против Француске.

Састави:

Шпанија (4-2-3-1): Симон - Навас, Наћо, Лапорт, Кукуреља - Родри, Руиз - Јамал, Олмо, Вилијамс - Мората.

Француска (4-3-3): Мањан - Кунде, Упамекано, Салиба, Ернандез - Канте, Чуамени, Рабио - Дембеле, Коло Муани, Мбапе.

Уочи меча:

Ово је дуел двеју репрезентација које су показале тотално различиту слику. "Фурија" је до сад играла веома добро и за многе је оставила највећи утисак на континенталном такмичењу.

"Триколори" су са друге стране до полуфинала стигли без датог гола из игре. Они су победили Аустрију (1:0) аутоголом Вебера. Исти случај је био са Белгијом када је Фертонген затресао сопствену мрежу. Са Холандијом су одиграли без погодака, док је у ремију са Пољском (1:1) са беле тачке прецизан био Мбапе. У четвртфиналу су елиминисали Португал после бољег извођења пенала.

Велики проблем пред овај дуел има Луис де ла Фуенте. Он не може да рачуна на тројицу стандардних играча, Дани Карвахал и Робин ле Норман пропуштају меч због картона, а Педрија је повреда удаљила са терена. Француска тих брига нема, пошто Дидије Дешан на располагању има све играче.

Ове две селекције су послдењи меч одиграле 2021. године када су "триколори" тријумфовали у финалу Лиге нација са 2:1.

Подсетимо, у другом полуфиналу које се игра у среду од 21 сат састају се Енглеска и Холандија.

БОНУС ВИДЕО: СРПСКИ ШОУ: Ево шта су навијачи Србије певали лепој Немици

ЛУКА ЈОВИЋ ПРЕДВОДИ НАПАД СРБИЈЕ, У ОДБРАНИ ДВА ДЕБИТАНТА: Шампион Европе без два важна играча долази на Рајка

ЛУКА ЈОВИЋ ПРЕДВОДИ НАПАД СРБИЈЕ, У ОДБРАНИ ДВА ДЕБИТАНТА: Шампион Европе без два важна играча долази на "Рајка"

СПЕКТАКЛ на отварању Лиге нација. Први пут у историји Србија ће играти у А дивизији најмлађег европског такмичења репрезентација, а први противник је бранилац наслова и уједно шампион Европе, Шпанија.

05. 09. 2024. у 08:39 >> 08:47