ОВО ЈЕ ИСТИНА: У неким стварима Србија је била најбоља на ЕУРО 2024, а у неким - најгора!
Европско првенство у фудбалу, ЕУРО 2024, дошло је до краја, а ево шта статистика каже - ко је био најбољи, ко најгори и каква је, заправо, била фудбалска репрезентација Србије на овом шампионату. И у тимском смислу, али и у појединачном.
ТИМСКА СТАТИСТИКА НА ЕУРО 2024
На спортској страници портала "Новости" на којој се налазите - ову анализу, уз помоћ колега из "Опте", вероватно најбоље спортско-аналитичке куће на свету, поделићемо у више сегмената.
И, редом, оне иду овако:
Статистика напада на Европском првенству 2024
Србија је, по броју датих голова, последња на овом шампионату. Постигла је један, на три утакмице. Од тимова који су такође завршили надметање после прве фазе, остали су дали по два (Шкотска, Украјина и Мађарска) или три (Хрватска, Пољска, Албанија). Највише су дали Шпанци, 13, на шест мечева, те 11 Немци на пет утакмица, Холанђани 10 на шест...
Србија је, такође, последња по чињеници да ни један једини пут није водила на овом првенству. Све остале екипе су водиле бар једном, макар накратко.
Xg, фактор којим се, компјутерски, одређује колика је вероватноћа да ће неко постићи гол на основу ситуације из које је упућен шут, а на основу позиције нападача, одбране и голмана, такође открива занимљиве ствари.
Рецимо, Шпанци су на турниру остварили Xg од 11,06, односно, када се сви релеватни фактори урачунају - требало је да постигну 11 голова, а ето, дали су их 13. Надмашили су очекивани учинак за 1,94. На другом месту по премашеним очекивањима су Енглези (дали седам голова, Xg им је био 5,62, па су га надмашили за 1,38), а трећи Холанђани (за 1,34 су надмашили очекивани број голова, 8,66, јер су десет пута затресли мреже ривала).
Најлошији, што се реализације тиче, били су Французи - према створеним шансама требало је да постигну девет голова, а дали су четири, док је Xg Португала био 9,57, а Роналдо и другови су дали пет погодака.
Само је Шкотска са 0,95 Xg-ом била слабија од Србијиних 2,11 Xg, али су Шкоти турнир завршили са два дата гола, дакле боље су реализовали оно мало шанси него што би то било очекивано у тим ситуацијама, док је Србија требало да постигне бар два гола, а само је дала један, када је Лука Јовић у петом минуту судијске надонаде затресао мрежу Словеније за 1:1.
Што се броја шутева тиче, Шпанија је била најбоља са 80, Немачка их је имала 70 (али уз утакмицу мање), Французи 68, Холанђани 60, Португалци 59, Турци 50...
Србија је ту претпоследња са 14, испред Шкотске која је имала 10.
Када се ради о шутевима у оквир гола, нови првак Европе је и у том параметру најбољи, са 38 прецизних удараца, следе Немци (34), Португалци (26), Французи (24), Турци (23), Холанђани и Аустријанци (по 22), а Србија је ту такође претпоследња - имала је шест шутева у оквир гола на три утакмице, од чега су слабији опет само Шкотланђани, са три.
Статистика додавања
По успешним додавањима, Србија је била 13, са 85,3% прецизно изведених додавања, а 14. када је у питању прецизности упућених лопти саиграчу на супарничкој половини, са 72,9%.
Најбољи пласман репрезентација Србије остварила је у прецизно изведеним центаршутевима, којих је било чак 28,1% у игри "орлова", довољно за четврто место (иза Шкотске са 29%, Хрватске са 28,6% и Шпаније са 28,4%).
Статистика у одбрани
По броју блокираних шутева ривала, Србија је претпоследња са шест (мање су имали само Данци, и то пет), а највише Грузија (33), те Словенија (23) и Швајцарска (20).
Србија је била 21. по броју пресечних додавања ривала (18), од чега су били гори само Чешка и Мађарска (по 16) и Шкотска (14).
Одлични су били "орлови" у дуелима, па су их на земљи добили у чак 51,1% случајева, што им је донело девето место на ЕУРО 2024.
Када је о "ваздушним дуелима" реч, 44,4% добијених таквих мегдана сврстало је Србију на 17. место.
Тактичка постава и залагање "орлова" су ривале свели на најмањи Xg на ЕУРО 2024 - супарници Србије су на три меча дошли до само 2,57 "очекиваних голова" (а примљена су два, по један од Енглеске и Словеније). Примера ради, Украјинци су други најбољи по том питању, са дозвољених 2,95 Xg-ом ривалима, Белгијанци трећи са 3,38, а европски шампион Шпанија трећи најлошији са 6,51 очекивано примљеним голом, мада су на крају играчи "фурије" завршили првенство са само три примљена гола, што је фантастичан резултат и један од показатеља зашто су ту где јесу.
И, на крају, још један похвални аспект игре нашег државног тима:
Србија је дозволила најмање шутева својим ривалима од свих тимова на првенству Европе у фудбалу (26, а следе Украјина са 35 и Мађарска 38).
Разна друга статистика
По поседу лопте, српска репрезентација је била 12. на ЕУРО 2024, са просечно 51% времена са лоптом код себе (рекордери су Португалци са 66, испред Немаца са 62, Енглеза са 58% и Шпанаца са 57%).
По броју додира с лоптом у супарничком шеснастерцу, Срби су били 20. са 45 таквих додира (Французи су били најбољи са 206, Немци други са 171, Шпанци трећи са 168).
По броју пута када је погођен оквир гола, а "орловима" се то десило једном, Србија је 16. на ЕУРО 2024, док су највише пута за таквим ситуацијама имали да жале Енглези (4), те Холандија и Италија (по 3).
Иако су били одлични по прецизним центаршутевима, "орлови" су имали и добре ривале, па су тако само осам пута упутили ударце главом, што их је сврстало на 14. место на шампионату Европе. Највише таквих покушаја, по 19, имали су Шпанци и Немци, а по 18 Португалци и Холанђани.
Четранести су били наши фудбалери и по шутевима из контранапада (скромна два), а ту су на врху били Шпанија (9), Холандија (8), Немачка (7) и Турска (6).
ПОЈЕДИНАЧНА СТАТИСТИКА ФУДБАЛЕРА СРБИЈЕ НА ЕУРО 2024
Највише шанси за погодак креирао је Андрија Живковић - 5. Следе га Душан Тадић са четири (с тим да је Живковић у игри провео 246 минута, Тадић 156, односно читавих 90 минута мање), те Иван Илић са 3 и Сергеј Милинковић Савић са 2.
Интересантно је и да су, због Живковићевог "шпартања" уз аут-линију, односно и његовог ангажовања у одбрани, баш "преко" њега ривали створили највише шанси против Србије, такође пет, колико је и он створио саиграчима.
И ту је Тадић са три "дозвољене" шансе супарницима други, Илић трећи са две.
По асистенцијама, Иван Илић је најбољи - са једном. Јер је Србија имала само једног стрелца, поменутог Јовића против Словеније.
Најбоље шансе за постизање поготка имао је Александар Митровић, чији је Xg био 1,17, а није дао гол (иначе, упутио је највише шутева у екипи, седам, од тога два у мету). Следе Влаховић са три шута, од тога два прецизна, те Сергеј Милинковић Савић са два, од чега један где треба.
Интересантно је да су веће шансе од Јовића да постигну гол, бар према "очекиваним" параметрима (Xg) имали Влаховић и "СМС" (Xg по 0,24), док је Лука Јовић дао онај гол Словенији иако су сви параметри указивали да ће он у тој ситуацији имати само 19% шансе да затресе мрежу. Ипак, тих 0,19 Xg-а је претворио у погодак за реми и славље.
На терену, свих 90 минута у све три утакмице одиграли су дефанзивци Миленковић, Павловић и Вељковић, а испод њихових 270 минута налазе се Живковићевих 246, Митровићевих 241, те Лукићевих 212 и Илићевих 202.
Најпрецизнији додавач на супарничкој половини терена био је Гудељ са 91,3% (21 добро додавање од 23 укупно), али је више него троструко више од њега имао другопласирани Иван Илић са 75 успешних од 84 покушаја додавања, што је реализација од 89,3%. Следе Лукић са 89, Миленковић са 84,4, Вељковић са 84,2 и Јовић са 81,8%.
Најпрецизније је центрирао Сергеј Милинковић Савић - 66,7% успешности (2 од 3), следе Вељковић са 50% (1 од 2), те играч који је највише пута и пробао, а највише пута и добро центрирао, Андрија Живковић (6 од 13, тј. 46,2%).
Највише пресечних додавања ривала имао је Павловић (4), испред Лукића (3), Бирманчевића (два, и то за само 24 минута, док је Павловић, примера ради, играо 270, а Лукић 212 минута).
Иван Илић је имао највише блокираних шутева ривала (3), испред Миленковића (2) и "СМС"-а (1).
Страхиња Павловић је био најбољи играч Србије у дуелима на земљи, добио их је чак 73,1% (19 од 26), испред Илића (69,2% добијених дуела), те Вељковића и опет Бирманчевића (по 66,7%).
У скок-дуелима, најбољи учинак имали су Миленковић и "СМС" (по 75% добијених), те Павловић (63,6%) и Илић (60%).
И, за крај, сада већ традиционално - анкета "Новости":
Анкета
Да ли мислите да ова репрезентација Србије може боље?
Ако вас фудбал занима, пратите све најважније али и најзанимљивије вести о њему на спортским страницама "Новости".
На сасвим сте добром месту.
БОНУС ВИДЕО: Инијеста о Јамалу: За шеснаестогодишњака није нормално то што ради
БОНУС САДРЖАЈ
Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.
Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.
ДОМИНАЦИЈА НИКОЛЕ ЈОКИЋА СЕ НАСТАВЉА: "Џокера" не може нико да заустави!
НАЈБОЉИ кошаркаш данашњице доминацију НБА лигом наставља у Луизијани где ће његове Денвер нагетсе угостити Њу Орлеанс пеликанси (1.00).
22. 12. 2024. у 13:10
РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!
РАТ у Украјини, односно "специјална војна операција" како то Русија назива, поново је за једну од споредних ствари изнедрио и спортски потез. Најновије вести на тему "спортске санкције Русима" стижу из света спортова на леду, за које је досад важила апсолутна забрана за учешће руских екипа, а и појединаца.
23. 12. 2024. у 12:27
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (1)