МАГИЈА ТРАЈЕ 67 ГОДИНА: Од 1955. до данас одигране незаборавне битке за славу и престиж на травнатом терену
РЕАЛ Мадрид и Ливерпул у суботу, 28. маја на стадиону "Француска" у париском предграђу Сен Дени, одиграће 67. финале Лиге шампиона и наставити традицију започету 1955. године, која налаже да ће један тим у наредних годину дана бити ословљаван прваком Старог континента.
Зато и није лоше пред велики судар "редса" и "краљева" подсетити се опсежне, али и надалеко занимљиве историје овог такмичења, и неких интересантних цртица које прожимају сваки делић овог купа.
Кренуло је са идејом Габријела Ханоа, новинара и уредника чувеног француског спортског листа "Екип", да у једном такмичењу обједини крем европског фудбала. У томе му је у помогао колега Жак Феран, као и још неки челници европских тимова и што би Французи рекли - воила, креирана је претеча онога што сада знамо као Лига шампиона.
За почетак - "краљевска" петица
У првом издању Купа европских шампиона, учествовало је 16 тимова - Милан (Италија), Архус (Данска), Андерлехт (Белгија), Ђургарден (Шведска), Гвардија (Пољска), Хибернијан (Шкотска), Партизан (Југославија), ПСВ (Холандија), Рапид (Аустрија), Есен (Западна Немачка), Сарбикен (САР, француски протекторат у послератној Немачкој), Сервет (Швајцарска), Спортинг (Португалија) и Ремс (Француска). Премијерни меч, одигран је између Спортинга и Партизана у Лисабону, 4. септембра 1955. и окончан је нерешеним резултатом - 3:3. Први погодак у тзв. КЕШ, постигао је Спортингов Мартинс, док су голове за црно-беле дали Милош Милутиновић (два) и Стјепан Бобек.
На концу прве сезоне, Реал Мадрид је победио Ремс у Паризу након повратка из заостатка од 2:0 и коначним резултатом 4:3 освојио прву од 13 титула првака Европе. Звучи познато? Реал се у елитном клупском такмичењу враћа из заостатка? Изгледа да је историја стварно учитељица живота... То је била прва од пет титула у низу "краљева" предвођених легендарним Алфредом ди Стефаном који је представљао страх и трепет на Старом континенту. Страховлада Мадриђана европским фудбалом одржала се до данас, а тим који многи сматрају и најдоминантнијим свих времена, чинили су и легенде попут Пака Хента, Ференца Пушкаша...
Падали су потом Фиорентина, Милан, па поново Ремс, па затим је и Ајнтрахт савладан са убедљивих 7:3, чиме је заокружена петогодишња доминација "краља".
Еузебиова Бенфика, Миланези, "Је-је" Реал
Тек на преласку из педесетих у шездесете године прошлог века, десило се чудо. Реал није био фудбалски првак Европе. И за то је заслужан љути ривал "краља", Барселона која је 1960. елиминисала Реал на првом кораку и отишла до финала. Међутим, ту их је дочекала Бенфика "црног пантера" Еузебија, која се са два узастопна славља у Купу европских шампиона етаблирала у самом врху лоптања на Старом континенту. Утом су се у трку прикључили и милански тимови, и три пута узастопно донели трофеј у град моде. Мацолин Интер био је нарочито импресиван у том периоду, а вреди напоменути и да је тзв. Је-је Реал (надимак добили због песме Битлса Схе ловес yоу, у којој се понавља реч yеах, пошто су се четворица асова Мадриђана сликала за насловницу листа "Марка" у стилу легендарног бенда из Ливерпула) и шездесетих година 20. века стизао до самог краја КЕШ, али је два пута поражен, док је 1966. у Бриселу савладао Партизан након преокрета (2:1) и стигао до шесте круне. Ко би тада могао да помисли да ће на наредну чекати 32 године? Али, о том-потом.
Од 2024/2025. по "швајцарском систему"
НОВА промена формата Лиге шампиона, на сцену ће ступити од сезоне 2024/2025. Неће више бити групне фазе, већ се 36 клубова уместо садашњих 32 играти по лигашком, тзв. швајцарском систему где ће сваки тим играти са десет различитх ривала. УЕФА је ову промену увела најпре због жеље европске аристократије да оснује Суперлигу која је нестала брже него што је настала. Питање је како ће изгледати нова Лига шампиона, многи са скепсом ишчекују ту реформу најпре што је Европска кућа фудбала омогућила најмоћнијима још покоје место у промењеном такмичењу. Ко је рекао Суперлига?
Како су се шездесете ближиле крају, тако су и Острвљани све више продирали на евросцену. Прву титулу европског првака на тло Велике Британије, унели су фудбалери Селтика 1967. године, да би потом Џорџ Бест, Боби Чарлтон и Денис Ло пехар ставили и у витрину Манчестер јунајтеда.
Веселе седамдесете Кројфовог Ајакса, Бомберов Бајер, Чичине лекције
Почетак седме деценије 20. века у европском фудбалу, протекао је у знаку Ајакса. Тотални фудбал Ринуса Михелса чије је идеје у дело спроводио генијални Јохан Кројф уз подршку српског капитена Велибора Васовића. "Копљаници" су везали три круне у поменутом периоду, док је пре њих Фејенорд на челу са чувеним Аустријанцем Ернстом Хапелом, па је тако у "покер" Холанђана означио да је време да нови гигант ступи на сцену. Међутим, након три године доминације Ајакса, на позорницу долази Бајерн Минхен.
Предвођен Дер Бомбером Гердом Милером и "кајзером" Францом Бекенбауером такође долази до три везане европске круне. На крају веселих седамдесетих, до два узастопна трофеја долази Ливерпул чувеног тренера Боба Пејслија. Једна занимљивост за ту генерацију "редса" везана је и за дуеле са Црвеном звездом, када је управо Пејсли "украо" стил игре од чувеног Чиче, Миљана Миљанића и променио филозофију тима са "Енфилда". А онда, на преласку у осамдесете, до двоструке титуле стиже и Нотингем форест Брајана Клафа. Ових дана, интернетом кружи снимак како Патрик Вијеира, стручњак Кристал паласа туче противничке навијаче који су упали на терен. Млађи би требало да се подсете какав је "табаџија" био сјајни Клаф, када се на њега намере ривалски фанови...
"Хејсел", чудо Стеауе, рађање Сакијевог Милана у магли "Маракане"
Осамдесете године прошлог века дале су навијачима шаренолик спектар победника КЕШ. Кренуло је са одбраном круне Нотингем фореста, па је затим Астон вила приредила право мало чудо, док је Ливерпул стигао до треће и четврте круне. Међутим, 29. маја 1985. дешава се једна од највећих трагедија фудбала. На стадиону "Хејсел" у Бриселу, белгијској престоници, навијачи Ливерпула, напали су Јувентусове, пробили заштитну ограду и на крају су присталице "старе даме" смрвљене уз заштитни зид. Они који су имали среће, успели су да извуку живу главу и остану у колони од 600 повређених, док је 29 особа изгубило живот, а Енглези су на пет година избачени из Европе.
Пре "Хејсела", титулом се окитио Хамбург, па је затим Стеауа направила чудо и постала први клуб иза "гвоздене завесе" који је понео наслов првака Европе. Сјајан успех, направили су и фудбалери ПСВ освојивши титулу, док је по окончању осамдесетих година двоструки успех направио Милан, који је са клупе водио Ариго Саки, а са функционерске позиције Силвио Берлускони. Сакијеви "росонери", рођени су у магли Београда, када је нека виша сила спречила Црвену звезду да их савлада и прође у финале. Све остало је познато.
Незаборавни Бари, реформа, Генијев лоб, Југин пенал
Попут Стеауе, Црвена звезда у чувеном финалу 1991. на стадиону "Свети Никола" у Барију источном делу Европе доноси круну првака у дуелу са Олимпиком из Марсеља. О тој магичној ноћи у италијанском граду, непрегледним маслињацима, пеналу Дарка Панчева, Бинићевом "олакшавању" у пехар, Аугенталеровом аутоголу који се коси са свим оним што су Ајнштајн, Њутн и остали физичари годинама озакоњивали... све приче су мање више испричане. Међутим, сезону касније, Куп европских шампиона доживљава реформу којом добија контуре онога што је данас.
Наши најдаље до група
СРПСКИ клубови су у 21. веку четири пута били учесници групне фазе Лиге шампиона. По два пута и Звезда и Партизан али даље нису могли. Црвено-бели су били нешто успешнији, у сезони 2019/2020. били су и на прагу трећег места које води у Лигу Европе, а нарочито ће се памтити циклус 2018/2019. када је срушен Ливерпул у гротлу "Маракане". Црно-бели са друге стране нису уписали ниједан тријумф, али ниједан "гробар" никада неће заборавити двомеч са Реал Мадридом из 2002. када је "ваљак" био надомак рушења Реалових "галактикоса".
Година 1992. се у фудбалском свету сматра синонимом за оно што је у историји период од пре рођења Христа и након. У тих 365 дана, Данска постаје првак Старог континента иако се на ЕП није ни квалификовала, уводи се Босманово правило ко је ће у великој мери променити начин на који се трансфери обављају, формира се Премијер лига Енглеске, као и Лига шампиона. Уводи се групна фаза, стиже огроман уплив новца. У то време, ТВ права за Лигу шампиона постају вредна 85 милиона евра. Поређења ради, она су сада негде око 2,5 милијарди европских новчаница. Љубав између европског фудбала и маркетиншке индустрије у том периоду била је на први поглед. А како и не би, када се погледа колико се новца сливало у џепове свих укључених. Први шампион новопеченог такмичења, била је Барселона која је савладала Сампдорију Вујадина Бошкова. Реал је 1998. освојио титулу на коју је чекао 32 године, Владимир Југовић је поготком са пенала донео Јувентусу круну, Дејан Савићевић се против Барселоне потпуно саживео са надимком Геније, да би на преласку у 21. век било одиграно прво финале између клубова из исте државе - Реал је 2000. победио Валенсију.
Морињови трикови, Истанбулско васкрснуће "редса", Теријево клизање
Постоје личности које никога не остављају равнодушним. У фудбалу, у првој деценији 21. века то је свакако Жозе Мурињо. Искорак је направио сензационалним освајањем ЛШ са Портом. Дефанзивни приступ и небирање средстава, можда нису пријала фудбалским чистунцима, али нико не може да оспори генијалност португалског стручњака која је 2010. заокружена "триплетом" Интера. А загрљај Марка Матерација, речи Дејана Станковића и оно "ослушкивање" повика са "Камп Ноу" су само неки тренуци који су обележили еру Специјалног у ЛШ. У том периоду, на сцену Лиге шампиона, ступили су и Кристијано Роналдо и Лео Меси, кренули полако да у колекцију уносе "ушате" пехаре. Било је ту и неких неславних тренутака, попут оног проклизвања Џона Терија у пенал серији против Јунајтеда у финалу, али и незаборавних попут преокрета Ливерпула у истанбулском окршају са Миланом.
Реалов покер, Челсијев првенац, патња "петрол" клубова
Период од 2010. до 2020. у Лиги шампиона асоцира на једну сцену - фудбалери Реал Мадрида дижу ушати пехар. Такав приказ, на програму је био чак четири пута. На челу са Карлом Анчелотијем, освојена је јубиларна титула, тзв. десима. Претходно је Челси 2012. у Минхену победио Бајерн и стигао до прве титуле, да би потом Барселона поново засела на трон. Али, у периоду од 2015/2016, па све до 2017/2018, само једно име је било гравирано на сребрну амфору. Рећи ће неко можда, Зинедину Зидану је било лако да са таквим мајсторима попут Кристијана Роналда, Герета Бејла, Карима Бенземе, Луке Модрића и осталих "галактикоса", али за то му стварно треба скинути капу. Протеклу деценију, обележила је и патња клубова финансираних директно из нафтних бушотина арабијског полуострва - Манчестер ситија и ПСЖ. Упумпали су ко зна колико милиона, стиже та цифра и преко милијарду евра али - ништа. На броју освојених трофеја Лиге шампиона за ова два клуба и даље стоји "кромпир".
Новац можда покреће свет и постаје фактор без којег је немогуће направити било какав озбиљнији успех. Ипак, "свецима" и "грађанима" фали још нешто поред петрол евра. Протеклу деценију, дефинитивно је обележио и највећи повратак, онај Барселонин против ПСЖ и победа од 6:1. Али и два краха каталонаца у дуелима са Ромом и Ливерпулом када им се фортуна као бумеранг вратила да их удари по глави. Такође, домаћи љубитељи фудбала никада неће заборавити сезону 2018/2019, када је Ајакс дошао на корак од финала предвођен Душаном Тадићем. Плес српског маестра на стадиону "Сантијаго Бернабеу" и возање Каземира као на рингишпилу задужило је уредника престижног "Екипа" да Тадића оцене десетком, једном од ретких. Период између 2010. и 2020. закључен је и првом летњом завршницом Лиге шампиона. У августу године коју је појела корона, Бајерн је протутњио Лисабоном и стигао до круне.
ТИТУЛЕ
Реал М. 13
Милан 7
Бајерн М. 6
Ливерпул 6
Барселона 5
Ајакс 4
Интер 3
М. јунајтед 3
Јувентус 2
Бенфика 2
Нотингем Ф. 2
Порто 2
Челси 2
Ц. ЗВЕЗДА 1
Селтик 1
Хамбург 1
Стеауа 1
Марсељ 1
Борусија Д. 1
Фејенорд 1
А. Вила 1
ПСВ 1
Ову нову деценију тријумфално је започео Челси победивши Сити у финалу, док ће кулминација ове невероватне сезоне бити на програму у суботу када ће копља укрстити Реал и Ливерпул. Волшебни преокрети "краља" умногоме су обележили актуелни циклус елитног УЕФА купа. Карим Бензема је показао да је чувар свих девет живота Мадриђана, док су наступи Луке Модрића упоређивани са првим гутљајем вина извученог из неког тамног ћошка старог винског подрума. Укинуто је правило гола у гостима што се показало засада као изврстан потез, Пеп Гвардиола је доживео нови епохалан крах, чудесне пројектиле Виљареалове "жуте подморнице" зауставили су бедеми "Енфилда" и када се црта подвуче, у суботу увече моћи ће без проблема да се каже да је за нама још једна сезоне за памћење. Без обзира на представу Реала и Ливерпула у Сан Денију.
Кренуло је ово такмичење које сада знамо под називом Лига шампиона са 16 екипа и нокаут фазом од почетка до краја. Стигло се до 32 тима која кроз групе и затим елиминационе рунде стижу до вечне славе и престижа. Мењала су се имена, пехари, формати али у једно је остало константа - Лига шампиона, Куп европских шампиона или Куп шампиона, како год га звали од 1955. па све до данас је најбоље и најјаче клупско фудбалско такмичење на свету.
И тако ће и остати све док се не појави визионар попут Габријела Ханоа који ће да измисли неко ново такмичење. Али, док се то не деси, љубитељима најлепше игре преостаје да уторком и средом седе "закуцани" пред телевизорима или столицама на стадиону и прате расплет на најблештавијој позорници клупског фудбала.
Најбољи стрелци
Кристијано Роналдо 141
Лео Меси 125
Карим Бензема 86
Роберт Левандовски 86
Раул Гонзалес 71
Руд ван Нистлерој 60
Андреј Шевченко 59
Томас Милер 52
Тијери Анри 51
Филипо Инзаги 50
Највише наступа
Кристијано Роналдо 187
Икер Касиљас 181
Ћави Ернандез 157
Лео Меси 156
Рајан Гигс 151
Раул Гонзалес 144
Карим Бензема 141
Паоло Малдини 139
Томас Милер 136
Инијеста 132
Сва финала
1955/1956. Реал Мадрид - Ремс 4:3
1956/1957. Реал Мадрид - Фјорентина 2:0
1957/1958. Реал Мадрид - Милан 3:2 (прод.)
1958/1959. Реал Мадрид - Ремс 2:0
1959/1960. Реал Мадрид - Ајнтрахт 7:3
1960/1961. Бенфика - Барселона 3:2
1961/1962. Бенфика - Реал Мадрид 5:3
1962/1963. Милан - Бенфика 2:1
1963/1964. Интер - Реал Мадрид 3:1
1964/1965. Интер - Бенфика 1:0
1965/1966 Реал Мадрид - Партизан 2:1
1966/1967 Селтик - Интер 2:1
1967/1968. М. јунајтед - Бенфика 4:1 (прод.)
1968/1969. Фејенорд - Селтик 2:1 (прод.)
1969/1970. Ајакс - Панатинаикос 2:0
1970/1971. Ајакс - Интер 2:0
1971/1972. Ајакс - Јувентус 1:0
1973/1974. Бајерн М. - Атлетико 4:0
1974/1975. Бајерн - Лидс 2:0
1975/1976. Бајерн - Сент Етјен 1:0
1976/1977. Ливерпул - Борусија М. 3:1
1977/1978. Ливерпул - Клуб Бриж 1:0
1978/1979. Нотингем Ф. - Малме 1:0
1979/1980. Нотингем Ф. - Хамбург 1:0
1980/1981. Ливерпул - Реал М. 1:0
1981/1982. А. вила - Бајерн М. 1:0
1982/1983. Хамбург - Јувентус 1:0
1983/1984. Ливерпул - Рома 4:3 (пен.)
1984/1985 Јувентус - Ливерпул 1:0
1985/1986. Стеауа - Барселона 2:0 (пен.)
1986/1987. Порто - Бајерн М. 2:1
1987/1988. ПСВ - Бенфика 2:0 (пен.)
1988/1989. Милан - Стеауа 4:0
1989/1990. Милан - Бенфика 1:0
1990/1991. Ц. ЗВЕЗДА - Марсељ 5:3 (пен.)
1991/1992. Барселона - Сампдорија 1:0 (прод.)
1992/1993. Марсељ - Милан 1:0
1993/1994. Милан - Барселона 4:0
1994/1995. Ајакс - Милан 1:0
1995/1996. Јувентус - Ајакс 4:2 (пен.)
1996/1997. Борусија Д. - Јувентус 3:1
1997/1998. Реал М. - Јувентус 1:0
1998/1999. М. јунајтед - Бајерн М. 2:1
1999/2000. Реал М. - Валенсија 3:0
2001/2002. Реал М. - Бајер Л. 2:1
2002/2003. Милан - Јувентус 3:2 (пен.)
2003/2004. Порто - Монако 3:0
2004/2005. Ливерпул - Милан 3:2 (пен.)
2005/2006. Барселона - Арсенал 2:1
2006/2007. Милан - Ливерпул 2:1
2007/2008. М. јунајтед - Челси 6:5 (пен.)
2008/2009. Барселона - М. јунајтед 2:0
2009/2010. Интер - Бајерн 2:0
2010/2011. Барселона - М. јунајтед 3:1
2011/2012. Челси - Бајерн М. 4:3 (пен.)
2012/2013. Бајерн М. - Борусија Д. 2:1
2013/2014. Реал М. - Атлетико М. 4:1 (прод.)
2014/2015. Барселона - Јувентус 3:1
2015/2016. Реал М. - Атлетико М. 5:3 (пен.)
2016/2017. Реал М. - Јувентус 4:1
2017/2018. Реал М. - Ливерпул 3:1
2018/2019. Ливерпул - Тотенхем 2:0
2019/2020. Бајерн - ПСЖ 1:0
2020/2021. Челси - М. сити 1:0
БОНУС ВИДЕО: Пехар Купа Србије у рукама играча Црвене звезде
Препоручујемо
"ПИКСИ ЈЕ НАШ, ГИНУО ЈЕ ЗА ЗВЕЗДУ": Легенда црвено-белих оштро одговорила "делијама"
28. 05. 2022. у 13:56 >> 13:56
СКАНДАЛ! Претучен син бившег фудбалера Звезде, тинејџеру сломљен нос!
28. 05. 2022. у 14:28
АЛЕКАСАНДАР МИТРОВИЋ ЈЕ РЕШИО ПРОШЛИ ЕЛ КЛАСИКО: Два највећа саудијска клуба у борби за полуфинале Купа Краља
ГОТОВА је пауза у Саудијској Арабији, а други део сезоне није могао да почне узбудљивијим сусретом - на рограму је највећи дерби овдашњег фудбала, "саудијски Ел класико.
07. 01. 2025. у 09:21
МЕЛБУРН, НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ: Новак Ђоковић победио Карлоса Алкараза
Новак Ђоковић можда није успео да на АТП турниру у Бризбејну заблиста како је то прижељкивао, али долазак у Мелбурн, где се одржава Аустралијан опен, донео је и две важне вести за најбољег тенисера свих времена
07. 01. 2025. у 09:57
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)