ЗАВРШЕНА 19 ГОДИНА ДУГА ЕРА РОМАНА АБРАМОВИЧА: Почело као бизнис, завршило као романса

Ђорђе Самоиловић

09. 06. 2022. у 11:50

КАКО се мери успех у фудбалу? Трофејима, скоком вредности на берзи, уносним трансферима? Све то, када се подвуче црта испод 19-годишње владавине Романа Абрамовича која је недавно завршена у Челсију, стајаће поред имена једног од најбољих власника који је свет и фудбал видео.

ЗАВРШЕНА 19 ГОДИНА ДУГА ЕРА РОМАНА АБРАМОВИЧА: Почело као бизнис, завршило као романса

Фото архива ВН

Политика, рат у Украјини и на концу свега санкције Русу од стране британске владе условиле су га да оно што је започело као бизнис пројекат, а завршило се као једна лепа романса, преда у руке америчком бизнисмену Тоду Боелију без иједног цента заузврат!

А није да их није трошио и као лопатом убацивао у сваки ћошак "Стамфорд бриџа". Ипак, доживео је да се од свега што је градио скоро две деценије опрости саопштењем написаном у једној мрачној канцеларији, без поздрава навијачима "плаваца" који су га гледали, а вероватно ће и гледати као бога.

Када је 2003. за 170 милиона евра од Кена Бејтса купио Челси, нико није могао ни да замисли шта ће од "плаваца" настати у наредне две деценије. Постао је Роман пионир силних улагања на која су се само надовезали касније заливске земље куповином Ситија и ПСЖ. Већ у првом прелазном року, Абрамович је наговестио шта се спрема у будућности. За тренера је доведен Клаудио Ранијери, играчки састав је освежен појачањима попут Ернана Креспа, Демијана Дафа, Хуана Себастијана Верона, Клода Макелелеа. Ипак, није се дало Абрамовичу преко ноћи да седне за сто са осталим острвским племићима. У премијерном чину газдовања лондонским клубом, морао је да гледа како непобедива генерација Арсенала, подиже пехар намењен прваку Енглеске.

Већ у наредној сезони пак, то се десило. Ранијерија је на клупи заменио Жозе Мурињо који је на "поклон" добио Дидијеа Дрогбу, Арјена Робена, Рикарда Карваља и "журка" је могла да почне.

Фото архива ВН

 

Португалац је претходно са Портом освојио Куп УЕФА и Лигу шампиона са Портом, затим са Челсијем два пута покорава Премијер лигу. У том двогодоишњем периоду, често улази у свађе са британском штампом, не успева да направи помак у Лиги шампиона и одлази. Два тренера у три године, била су назнака онога што следи. У Романовој ери, Челси је променио чак 15 тренера. С тим да сам Абрамович није пуно кумовао томе, већ сарадници постављени да буду одговорни за сва спортска питања попут Марине Грановске и осталих.

Муриња наслеђује Аврам Грант, али ни он се не задржава дуго па годину дана касније долази Луис Фелипе Сколари који траје само неколико месеци, а клупу преузима, испоставиће се касније, дежурни ватрогасац Гус Хидинк, који Челси уводи у финале Лиге шампиона. Чинило се, сан ће бити испуњен. Москва, Романов практично домаћи терен, све је било спремно за крунисање. Међутим, киша, та атмосферска појава најмрзнија народу и клизави крампони Џона Терија одложили су крунисање.

Пролазиле су године, смењивали су се тренери, упумпавани су милиони, освојена је и још једна Премијер лига, али "ушати" је измицао из витрина.

Све до 2012. и магичне ноћи у Минхену, када је Бајерн на свом буњишту потучен на пенале. Абрамовичево озарено лице на додели показало је све. Сва улагања и муке коначно су добили ознаку "вредело је". Током целокупног периода владавине, Абрамович није био познат као неко ко је превише иступао у медија. Стигма која га је пратила као држављанина Русије, свакако му није помагала у Лондону. Потајно, из сенке, наставио је да држи клуб на правом курсу. Чак и када се поново вратио Мурињо и када је свлачионица "минирала" Антонија Контеа. Није жалио новца, сопственог, да из сезоне у сезону креће изнова.

Фото архива ВН

 

На концу друге декаде 21. века, ни клупска легенда Френк Лампард није преживео "гиљотину", након сезоне где је спутан УЕФА забраном довођења играча форсирањем млађих успео да направи одличан резултат, отпуштен је после пет месеци. На сцену је ступио 15. главнокомандујући који се и даље држи - Томас Тухел и попут Роберта ди Матеа, осваја Лигу шампиона. Друго крунисање "плаваца" у Порту, испоставиће се као и последњи трофеј у ери Абрамовича, 21. за Челси. И ту је био Рус, није могао да пропусти још једно уздизање његовог чеда. Није одмогла ни жеља да упозна Тухела, којег пре тог финала није видео.

Дошла је и нова година, резултатски нешто слабија него прошла. Али, организационо, критична. Почетак ратних дешавања у Украјини и санкције условили су га да без поздрава и зарађеног евроцента напусти клуб. Да их није, вероватно би доживотно водио Челси и чувао га као што чини са уметничким сликама које су му поред фудбала, највећа страст.

ТРОФЕЈИ У РОМАНОВОЈ ЕРИ

5 - Премијер лига

5 - ФА Куп

3 - Лига Куп

2 - Лига шампиона

2 - Лига Европе

2 - Комјунити шилд

1 - УЕФА Супер Куп

1 - ФИФА клупско СП

НА ИГРАЧЕ 2,4 МИЛИЈАРДЕ

ПРОДЕФИЛОВАЛО је много играча кроз Челси током 19 година Романове владавине. На појачања, "плавци" су по неким званичним подацима потрошили 2,4 милијарде евра, док су од одлазака инкасирали око 1,4 милијарде. Највреднији долазни трансфер Челсија у поменутом периоду, било је прошлогодишње довођење Ромелуа Лукакуа за 101 милион евра, док је клуб највише зарадио продајом Едена Азара у Реал Мадрид - 103 милиона.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ГОРАН ИВАНИШЕВИЋ ПРЕД ИЗЛАЗНИМ ВРАТИМА: Могућ раскид сарадње са Рибакином