ПОМЕРАЈУ ГРАНИЦЕ ЗНАЊА: Јубилеј - Факултет спорта и физичког васпитања у Новом Саду обележава 50 година рада

Слободан Бајић

18. 04. 2024. у 11:37

СТУДИРАЈ оно што те покреће. То је порука образовне институције за развој културе спорта и управо чини супстанцу Факултета спорта и физичког васпитања Универзитета у Новом Саду, који са великим спортским духом обележава веома плодних пола века од оснивања. За то време дипломирало је више од 5.000 студената, међу којима и велики број врхунских спортиста. Они су проносили славу града и државе, а тренутно, у години обележавања јубилеја, има 1.115 академаца на основним, 150 на мастер и 53 на докторским студијама. И, наравно, велики број активних спортиста.

ПОМЕРАЈУ ГРАНИЦЕ ЗНАЊА:  Јубилеј - Факултет спорта и физичког васпитања у Новом Саду обележава 50 година рада

Фото: С.Б.

- Баштинимо богато просветно и спортско наслеђе читавог региона - каже проф. др Патрик Дрид, декан факултета. - Ових 50 година представљају период у коме су генерације студената, професора и запослених заједно обликовале високошколску установу, остављајући снажан печат на њеном идентитету. Не пружамо само високо образовање, већ смо и инкубатор талената, центар иновација и место где се негују аутентичне спортске вредности. Наша мисија је да квалитетном и свестраном едукацијом студената, научним истраживањима признатим у међународним круговима, подстичемо креативност младих, и постојано радимо на подизању квалитета и одржавању стандарда модерног образовног програма.

По речима декана Дрида, факултет се не поноси само својом богатом прошлошћу, већ одлучно корача у будућност.

Научна конференција

ФАКУЛТЕТ спорта и физичког васпитања је у оквиру обележавања јубилеја организовао и 6. Међународну научну конференцију, уз учешће 300 стручњака из 40 земаља. Научни скуп је поздравила професорка др Маријана Дукић Мијатовић, државна секретарка у Министарству просвете, науке и технолошког развоја.

- Жеља је да на међународној научној конференцији промовишемо олимпијске вредности и резултате спортиста уз мноштво научних радова. Такође, очекујемо и велики број радова у којима су цитирани наши научници, а посебно радује чињеница о међународној сарадњи и колегијалним односима са сродним институцијама у региону - истакла је Маријана Дукић Мијатовић.

- Стекли смо престиж као једна од водећих високошколских институција на Универзитету и региону, пре свега због наших достигнућа у образовању и научно-истраживачком раду. Главни циљ је осигурање највиших академских стандарда за студенте и намера је да наставимо са истраживањем, иновацијом и доприносом друштву у области спорта - каже Дрид.

О томе сведоче и врхунски спортисти који су дипломирали управо на Факултету спорта и физичког васпитања, као што су чувени освајачи олимпијских, светских и европских одличја, Слободан и Тадија Качар, боксери, Ђорђе Ђурић и Владимир Батез, одбојкаши, Аранка Биндер, стрелкиња, Милан Јанић, кајакаш, Светозар Михаиловић, Јован Пејчић, џудисти, чувена Маја Огњеновић, одбојкашица, Иван Фргић, рвач, Милан Лане Јовановић, фудбалер, Предраг Дробњак, кошаркаш, Веселин Вујовић, рукометаш...

- Сви знају да је студентско доба једно од најлепших у животу - каже Ђорђе Ђурић, освајач олимпијске бронзе у Атланти 1996, као и медаља на светским и европским првенствима крајем деведесетих година прошлог века, сада спортски директор одбојкаша Војводине. - Поред студија, градио сам и спортску каријеру и у то време, шампион Војводина је била један од запаженијих клубова у региону. Сећам се, веома добро, начина на који смо размењивали књиге, фотокопирали скрипте, а испити и дружења са колегама и сарадња са професорима, посебна су прича која буди лепа сећања.

Гајић: Поносан на део ове приче

ВЕЛИКИ број званица на свечаности факултета је, такође, снажним аплаузима поздравио легендарног стратега одбојкашких олимијских шампиона у Сиднеју Зорана Гајића, сада министра спорта у Влади Србије, који је пре три деценије био предавач управо на Факултету спорта. Он је пет година радио на катедри за предмет одбојка.
- Поносан сам учешћем у сазревању образовне институције и драго ми је то што сам део приче "нашег чеда", Факултета спорта и физичког васпитања. Емоције надиру када се помињу имена дивних људи, спортских великана у то време када смо се дружили са легендама ове куће - рекао је Гајић.

Легендарни џудиста, освајач олимпијске бронзе у Монтреалу 1976. године, али и ниске одличја са светских и европских шампионата, др Славко Обадов, био је и професор на Факултету у области борилачких спортова. Он је, на Свечаној академији поводом 50 година од оснивања те образовне институције, дочекан овацијама, што говори да је био један од омиљених предавача.

- Било је то много лепо време, са ентузијазмом и жељом знања гладних младих људи. Можда сам био и строг професор, али увек сам се дружио са мојим студентима и излазио им у сусрет. Сјајно је то што смо поново заједно да обележимо значајан јубилеј - рекао је Обадов.

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

Стигла вам је једна 110 година стара порука са фронта