ЧЕТИРИ СТАДИОНА КАО ПОДЛОГА ЗА РЕЗУЛТАТЕ: Велики серијал "Новости" о реализацији кључних инвестиција у нашој земљи

Е. В. Н.

02. 02. 2025. у 14:38

ФУДБАЛСКИ стадиони који ће бити понос у наредним деценијама. Објекти по највишим стандардима - "Краљевица" у Зајечару, "Лагатор" у Лозници и "Дубочица" у Лесковцу, уз Национални у Сурчину чија је изградња започела 1. маја прошле године, међу највећим су спортским инвестицијама у Србији у последњој деценији.

ЧЕТИРИ СТАДИОНА КАО ПОДЛОГА ЗА РЕЗУЛТАТЕ: Велики серијал Новости о реализацији кључних инвестиција у нашој земљи

Фото "Новости"

Уложено је и много новца у инфраструктурну санацију, адаптацију и обнављање многих хала, фискултурних сала и центара широм наше земље. Започет је и завршен Национални центар за обуку у Кошутњаку, који је од помоћи и на услузи борилачким спортовима попут џуда, рвања, теквонда, каратеа, али и за стрељачки и пењачки савез.

Од свих спортских инвестиција, Национални стадион капацитета од 52.000 места је оно што се издаваја и нешто што у нашој земљи још није виђено. У Сурчину, у оквиру комплекса "Експо 2027", биће овај најмодернији спортски објекат, који ће се наћи међу три најлепша на Старом континенту. Простираће се на површини од 114 хектара и испуњаваће највише стандарде ФИФА и УЕФА. Када буде завршен, биће спреман да угости најзначајније догађаје. По полагању камена темељца, председник Србије Александар Вучић најавио је да би финале Лиге Европе, другог по значају клупског надметања на Старом континенту управо требало да се одржи на њему 2028. године.

*АДМИРАЛ БЕТ ВАМ ПОКЛАЊА*
--> БОНУС КАКАВ СТЕ ЖЕЛЕЛИ <--

У склопу спортског комплекса налазиће се фудбалска академија, тржни центар и музеј Фудбалског савеза Србије. Планирано је да око стадиона буде огроман простор за шетњу, али и места за комерцијални садржај као што су кафићи, ресторани и три тематска парка.

Фото Танјуг

Биће обезбеђено и довољно места за аутомобиле, имајући у виду да је планирано 10.000 паркинг-места. Такође, до стадиона ће ићи и редовна линија Београдског воза која се увелико гради од Земун Поља. Осим Националног стадиона, са градским језгром железницом ће бити повезан и београдски аеродром "Никола Тесла"

*АДМИРАЛ БЕТ ВАМ ПОКЛАЊА*
--> БОНУС КАКАВ СТЕ ЖЕЛЕЛИ <--

Док се очекује да Национални стадион заблиста у пуном сјају до краја 2026, српски "Олд Трафорд" у Лесковцу капацитета 8.146 места отворен је званично 21. августа утакмицом Прве лиге Србије између Дубочице и Новог Сада. На њему су редовни домаћини мушка и женска фудбалска репрезентација Србије.

Рекордан број медаља на ОИ

У ПРОТЕКЛА два издања Олимпијских игара освојено је чак 14 одличја. Са најважније спортске смотре у Токију 2021. наши спортисти вратили су се са рекордним бројем од девет медаља, што је било највише од свих земаља у региону. У Јапану су "уграбљена" три најсјанија одличја, сребро и пет бронзи. Три године касније, у Паризу, српски олимпијски тим стигао до пет медаља (три злата, сребро и бронза). Ипак, све то је доказ константног напретка који остварује наш спорт. Такође, награде за успехе у престоници Француске су биле дуплиране у односу на прошли циклус.

Баш као и стадион на југу земље, са четири звездице УЕФА отворено је здање "Краљевица" у Зајечару, капацитета 8.186 седећих места, и "Лагатор" у Лозници, који може да прими 8.030 "душа" где се играло финале Купа Србије. Оба објекта, уз Лесковац, омогућила су Србији кандидатуру за домаћинство Европског првенства за младе 2027. заједно са Албанијом. Управо су три поменута стадиона главни адути за остваривање овог циља.

Осим фудбала, улагање се проширило и на "мале" спортове, као што је Национални центар за обуку. Пројектован по угледу на најмодерније олимпијске центре. Налази се у Заводу за спорт и медицину спорта Републике Србије у београдском Кошутњаку, укупне нето површине 15.179,65 квадратних метара. Објекат је предвиђен као мултифункционални спортски објекат, намењен борилачким спортовима и представљаће тренинг-центар за рвање, џудо, теквондо и карате, као и за стрељачки и пењачки савез. Бенефит изградње је да ће наведени спортови имати аутономне просторе са спортским садржајима који су неопходни за обављање тренажног процеса на високом нивоу и уз коришћење заједничких садржаја у оквиру објекта.

Фото Танјуг

У оквиру приземне етаже издваја се део медицинског блока за рехабилитацију и опоравак врхунских спортиста. Поред хипербаричних комора и CRYO сауне, садржи и простор физикалне медицине, као и пратећи садржај у смислу свлачионица, тушева, санитарних чворова. Ту се налази и простор за дежурног лекара и пружање прве помоћи.

Краљица спортова добила је свој дом 2016. Атлетска дворана на Бањици представља први затворени тренинг-центар са могућношћу организовања најзначанијих такмичења, попут сада већ традиционалног "Београд индор митинга". Ове године, надметање је у свом десетом јубиларном издању завредело златни статус од светске атлетике.

Укупна површина објекта је око 7.200 квадрата и садржи дворански простор са трибинама капацитета за 1.000 гледалаца. Унутар њега налази се стаза са четири овалне траке дужине 200 м, а у њеном средишњем делу су стазе за трчање дужине 50 м и 60 м, као и четири борилишта за скок са мотком, скок удаљ - троскок, скок увис и за бацање кугле.

Фото Танјуг

У току је изградња тренажног стадиона тик поред Атлетске дворане. Тиме се добија комплекс који ће поседовати услове за тренирање и у затвореном и на отвореном. Стадион ће бити тренажног, не такмичарског типа. Због проблематичног терена, круг ће бити дугачак 300 метара, али са регуларним кривинама, тако да ће моћи да се раде тренинзи за 400 метара и више. Овим стадионом добиће се мултифункционални атлетски објекат који ће пружати несметан рад током целе године за све атлетичаре.

У Зрењанину, одрађен је пројекат обнове и опремање стадиона и стазе заједно са атлетским реквизитима - осам трака за трчање, атлетска борилишта за бацање диска, кладива и кугле, као и за скокове удаљ и увис. Обезбеђена су средства у висини од 1,68 милиона евра.

Фајнал-фор довео 15.000 туриста

У ПОСЛЕДЊИХ неколико година "Арена" је угостила многе значајне спортске догађаје. Београд је био центар европске и светске кошарке, јер је 2018. одржан фајнал-фор Евролиге. То је највећи спортски догађај у нашој земљи у 2018. години, који је у престоницу довео 15.000 туриста. Одржано је СП у боксу 2021, тиме је наша земља после 42 године поново била светска престоница "плементе вештине". Главни град је поново био домаћин АТП турнира у априлу 2021. Претходна такмичења у овој категорији одржавана су у периоду од 2009. до 2012. године под називом "Сербија опен". Лане је одржан управо у "Арени" где ће играти и у новембру ове.

У Чачку је реконструисана атлетска стаза која је изграђена седамдесетих година прошлог века, завршена је у јуну 2020. године. У обнову је уложено 70 милиона динара. На стази је постављена тартан подлога, нова ЛЕД расвета, а набављене су и монтажне трибине.

Претходних година, у потпуности је урађена обнова хале и дворане широм Србије.

У Крушевцу у потпуности је реконструисана Хала спортова. Вишенаменска спортска дворана капацитета 2.350 седећих места. Замењена су седишта и реконструисани мокри чворови, за шта је из Министарства државне управе и локалне самоуправе уложено девет милиона, док је град учествовао са 4.414.863 динара.

Објекат "Крчагово" у Ужицу нашао је своје место у спортским инвестицијама. Намењен је школском спорту и веома је важан за развој спорта, у оквиру својих 1.555 квадрата, хала има терене за кошарку, рукомет, одбојку, али и за такмичења у малом фудбалу. Укупна вредност изведених радова је око један милион евра. После две деценије отворен је Спортски центар у Гајдобри. Деца, рекреативци и спортисти из овог места имаће одличне услове за бављење спортом. Такође, након 25 година од почетка изградње, 2018. године је отворена спортска хала у Мионици као Национални тренинг-центар за рукомет. Укупна површина је 2.900 квадратних метара са 650 седећих места и урађена је по светским стандардима за рукомет, кошарку и одбојку. На западу Србије у Бајиној Башти, реконструкцијом и адаптацијом спортске дворане, теретане, сале за борилачке спортове и пратећих просторија знатно су побољшани услови за спортске активности врхунских спортиста и рекреативаца свих узраста.

Фото Танјуг

Дотрајале хале "преобучене" су у ново рухо. Извршене су санације фасаде и грађевинске столарије зимског базена у Врбасу. Спортски центар Трстеник добио је нови кров и под. Одређена средства преусмерена су у дворану "Језеро", СРЦ "Шумадија".

Град Београд увео је бесплатне школе спорта 2021. - родитељи не морају да плаћају спортске школе за своју децу, то је бесплатно од септембра 2021. за децу од првог до четвртог разреда у 12 београдских општина у 125 школа. Овај пројекат се реализује у сарадњи са Министарством омладине и спорта и са Факултетом за спорт и физичко васпитање. Такође, покренут је и камп у трајању од десет дана у Београду у периоду од 21. до 31. јула, а учествовало је око 250 српске деце са Косова и Метохије, из региона и из дијаспоре.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОД РЕЗЕРВИСТЕ ДО МИЉЕНИКА НАВИЈАЧА: Страхиња Павловић предводи одбрану Милана у 242. издању Дерби дела Мадонине

ОД РЕЗЕРВИСТЕ ДО МИЉЕНИКА НАВИЈАЧА: Страхиња Павловић предводи одбрану Милана у 242. издању "Дерби дела Мадонине"

СЈАЈНИ српски репрезентативац је коначно зарадио поверење Сержа Консеисаа, а нову прилику да покаже свој квалитет имаће у чувеном "Дерби Дела Мадонини" када Милан од 18 часова на "Сан Сиру" буде угостио Интер.

02. 02. 2025. у 07:20

СВЕТ ЈЕ ШОКИРАН: Да ли је Никола Јокић доживео ужасну ствар сензационалним трансфером Луке Дончића и шта он, заправо, значи за Србина?

СВЕТ ЈЕ ШОКИРАН: Да ли је Никола Јокић доживео "ужасну ствар" сензационалним трансфером Луке Дончића и шта он, заправо, значи за Србина?

Никола Јокић је и даље једна од најинтересантнијих НБА тема, не само због игара достојних нове, четврте МВП титуле, већ и због онога што се "око њега" дешава. А догађај дана у најјачој лиги на свету је "трејд" Луке Дончића из Даласа.

02. 02. 2025. у 15:40

ДОНОСИ НЕСРЕЋУ УКУЋАНИМА: Верује се да једна ствар никако не сме да се стави у ковчег покојника

ДОНОСИ НЕСРЕЋУ УКУЋАНИМА: Верује се да једна ствар никако не сме да се стави у ковчег покојника

ВРЛО често се људи изненаде када виде обичаје у појединим деловима наше земље везано за сахране, а преносили су се са колена на колено и све до данас опстали.

02. 02. 2025. у 08:45

Коментари (0)

ОДУЗЕЛИ СУ МУ ОРДЕН НАРОДНОГ ХЕРОЈА: Знате ли ко је човек, једини уз Милована Ђиласа, који је лишен овог звања и одликовања?