РУСКИ ПЕЛЕ ЈАЧИ ОД ГУЛАГА: Невероватна прича о великом фудбалеру СССР у нашим биоскопима

БИОСКОПИ у Србији приказују руски филм "Стрељцов", режисера Иље Учитеља. То је права драма у којој је приказана судбина једног од најбољих и најконтроверзнијих фудбалера у историји руског и светског фудбала.

РУСКИ ПЕЛЕ ЈАЧИ ОД ГУЛАГА: Невероватна прича о великом фудбалеру СССР у нашим биоскопима

Foto Arhiva

ФАНТАСТИЧНИ Александар Петров се нашао у улози Едуарда Стрељцова, који је за кратко време прошао пут од "руског Пелеа" и једног од најбољих играча СССР-а и света, преко сибирских гулага, где је служио казну за злочин који можда није починио, до тријумфалног повратка на терен.

У Русији је премијера филма била планирана за 16. април, али је одложена због епидемије вируса корона. Премијерно је приказан тек 24. септембра. Спортска и животна биографија великог центарфора и голгетера, освојила је срца руске публике.

ПРЕДВОДНИК Едвуард Стрељцов у дресу московског Торпеда Фото Архива

СТАРИЈИ љубитељи фудбала се сећају тог великог совјетског нападача. Едуард Анатољевич Стрељцов је био миљеник не само навијача московског Торпеда и совјетске репрезентације, већ су га поштовали и шире. У аналима совјетског фудбала је записано да је четврти на списку најбољих голгетера "зборне команде", постигавши чак 25 голова у 38 репрезентатавних мечева.

Несрећна судбина пратила га је од детињства. Едуард Стрељцов рођен је 21. јула 1937. у приградском насељу на истоку Москве, Перову. Његов отац Анатолиј је након борбе у Другом светском рату остао у Кијеву, оставивши жену Софију са малим Едуардом, да га сама издржава радећи у металуршкој фабрици.

Његово једино задовољство, једини зрак светлости током тмурних послератних дана био је фудбал, који је, убрзо пошто је проходао, почео да игра на улици и са старијима. Када је завршио седмољетку, са 13 година, наставио је да учи браварски занат у заводу "Фрезер" и одмах су га примили да игра за први фабрички тим. Запазио га је тренер Торпеда Василиј Проворнов и позвао да одмах пређе у Москву.

Стрељцов је за први тим московског Торпеда дебитовао 1954. са непуних 17 година. Већ следеће сезоне постаје најбољи стрелац елитне лиге СССР-а. У 22 утакмице је дао 15 голова, што га је довело у репрезентацију. Дебитовао је априла 1955. за репрезентацију СССР-а, у пријатељском сусрету против Шведске (6:0) и - дао три гола! И у другој утакмици, против Индије, постигао је хет-трик. Са 18 година био је први стрелац СССР, а са 19 освојио је златну олимпијску медаљу 1956. године у Мелбурну, када је СССР победио у финалу Југославију (1:0).

Фото Архива

АСОВИ Едуард Стрељцов (лево), Лав Јашин и Игор Нето, три врхунска совјетска репрезентативца

Играо је у генерацији Лава Јашина, Игора Нета, Валентина Иванова, Владимира Ришкина, Сергеја Саљникова, Никите Симоњана, која је доминирала крајем педесетих година. Практично је сам одвео репрезентацију на СП у Шведској 1958..

 

До своје двадесете године Едуард Стрељцов је имао све о чему се може сањати: таленат, новац, славу и љубав. Постао је миљеник нације, идол младих и права спортска звезда. Живео је живот пуним плућима, а то није било препоручљиво под чврстом руком комунизма.

ШАМПИОНКА БРАНИЛА ЕДУАРДА

ДВОСТРУКА олимпијска шампионка у гимнастици Лидија Иванова, супруга познатог фудбалера Валентина Иванова, сматра да је према њему била учињена неправда, а и према совјетском фудбалу.

- Да је Стрељцов био на Светском првенству 1958, о њему би свет говорио, а не о Пелеу - каже Лидија Иванова. Она додаје да не верује у причу о силовању јер су то били популарни момци, већ добро ситуирани и није им био проблем да нађу девојке за забаву без икакве принуде. Шампионка Иванова чак тврди да је министарка културе Фурцева заиста желела да се Стрељцов ожени њеном ћерком Светланом...

ОЧЕКИВАЛО се да ће тек заблистати на Светском првенству у Шведској. Није се то догодило, јер уместо да буде један од адута совјетске "зборне команде" на највећој смотри фудбала, морао је у - затвор!

Сви репрезентативци су 25. маја 1958. дошли у шнајдерај на пробу одела која су им шили по мери. Старије колеге, бек Михаил Огоњков и нападач Бориса Татушин и позвали су га на забаву. Кренуо је и Татушинов друг из детињства пилот Едуард Караханов, чији родитељи су на језеру у месту Тишково, у Подмосковљу, имали дачу. Повели су две девојке, Ину и Ирину, које су позвале две пријатељице из града Пушкино, Тамару и Марину. Купили су храну и пиће, пијано друштво је дало себи одушка. Парови се отишли у собе. Марина Лебедева је била са Стрељцовом, који јој се свидео. Наводно му је рекла да не жели да има са њим сексуални однос. Касније га је оптужила да  ју је силовао. Признала је да је била пијана и да се не сећа како су завршили у кревету. И Стрељцов се бранио да је био пијан и да се ничега не сећа.

Марина је после испричала мајци шта се догодило и случај је пријавила полицији. Стрељцов није ни слутио шта ће се догодити. Дошао је на тренинг репрезентације. Саиграчи су приметили да не изгледа свеже и да је изгребан, на шта се он глупо правдао да се поиграо са комшијином мачком. Тренер репрезентације Гаврил Качалин је послао Стрељцова да се испава. Кроз три сата се појавила полиција. Стрељцова, Татушина и Огоњкова су задржали због истраге око силовања.

КАРПОВ покренуо иницијативу

ЈЕДНОМ приликом Стрељцов је изјавио: "Лежао сам у затвору за другога". Није никада хтео да каже уместо кога. Формиран је 2001. године Комитет Стрељцова, чији је председник био Анатолиј Карпов, светски шаховски шампион, са циљем да се рехабилитује славни фудбалер. Карпов је још тада сматрао да је пресуда разрушила велику каријеру Стрељцова. И поред таквих иницијатива са свих страна да се обнови процес, то ни до дана данашњег није учињено.

ЕКСПЕРТИЗА је показала да је Марина Лебедева била заиста силована. Анализе су показале да је са Марином могао бити у интимним односима и пилот Едуард Караханов, јер су он и Стрељцов имали исту крвну групу. Марина је пријавила само Стрељцова...

Занимљиво је да је и Тамара Тимашук пријавила фудбалера Михаила Огоњкова тврдећи да ју је присилио на секс, али је врло брзо повукла своју пријаву и Огоњков је ослобођен.
И Марина Лебедева је касније дала нову изјаву у којој је рекла да све опрашта Едуарду Стрељцову, али узалуд, јер се силовање сматра тешким кривичним делом. Стрељцову је суђено, а несрећа по најполарнијег и најбољег фудбалера је била што је његов случај толико разљутио генералног секретара ЦК КПСС Никиту Хрушчова: "Неваљалца треба казнити, да другоме не падне на памет да слично уради!" Притом су му "шапнули" да је силована малолетница иако је Марина имала 21 годину.

Стрељцов је осуђен на 12 година затвора. Огоњков и Татушин су били боље среће, нису завршили у затвору, али им је каријера уништена - доживотно су дисквалификовани!
И данас, после више од 60 година, препричавају се разне верзије зашто је Стрељцов тако драстично кажњен. Поклоници Стрељцова тврде да су му се осветили генерали који нису успели да га доведу у армијски клуб ЦСКА или у полицијски Динамо. Оптуживали су и министарку културе СССР Јекатерину Фурцеву, јер је наводно њена ћерка била заљубљена у Стрељцова, а он на њу није обраћао пажњу...

Фото Архива

ПОУЧНО Сцена из филма "Стрељцов", хапшење легендарног фудбалера

ОСУЂЕНИКА Стрељцова прво су присилили да ради у руднику, затим да сече шуму, а завршио је као библиотекар. У затвору је провео четири године и осам месеци, јер су му прво смањили казну на седам година, а затим су га ослободили. Тек кад је ступио Леонид Брежњев, власти су 1964. дозволиле Стрељцову да поново игра фудбал. Заиграо је за свој Торпедо и допринео да 1965. постане првак СССР-а. Поново је позван у репрезентацију, за коју је играо наредне три године. Стрељцов је 1968. постигао рекорд, јер је у совјетском првенству у 33 утакмице дао 21 гол. Идуће године повредио је Ахилову тетиву и зато је престао да игра. Затворски дани су му нарушили здравље.

Стрељцов по изласку из затвора није хтео да прича шта се стварно догодило у мају 1958. у Подмосковљу. На питање зашто је признао кривицу, Стрељцов је казао да га је на то наговорио истражитељ обећавајући му да ће му казна бити мања.

Фото Архива

ПОЧАСТ Споменик Стрељцову у парку Лужњики

Едуард Стрељцов је умро од рака 22. јула 1990. године, дан после свог 53. рођендана. Стадион Торпеда су назвали његовим именом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?! Жена, чувена певачица, наручила убиство кошаркаша?

СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?! Жена, чувена певачица, наручила убиство кошаркаша?

Јанис Тима, чувени кошаркашки репрезентативац Летоније, пронађен је 17. децембра мртав у једном хостелу у Москви, а Русија и Летонија, поред саме узнемирујуће вести да је он скончао - недуго затим су могли да погледају и видео-снимак како је у болници завршила и његова досадашња жена, чувена певачица Ана Седокова. Све је, затим, деловало прилично уобичајено за овакве случајеве, али - догодили су се неки шокантни детаљи.

05. 01. 2025. у 17:52

Коментари (0)

СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?! Жена, чувена певачица, наручила убиство кошаркаша?