МАНЕКЕНКА И ФУДБАЛЕР ПОДИЖУ СВЕТИЊУ: Хуманост славних Великоселаца
ФУДБАЛСКИ интернационалац Драган Ћеран (33), који је померио границе у узбекистанском фудбалу и тренутно је један од најбољих стрелаца на свету, приложио је 500.000 динара за храм Светог Василија Острошког у родном Банатском Великом Селу.
Он финансира прекривање крова и куполе. А када се на врх цркве ускоро поставе два велика крста, требало би да засија његово име и - име бивше манекенке Маје Латиновић. Јер крстови су купљени новцем који је овој цркви даровала управо она.
Обоје су рођени у овом месту код Кикинде и нису га заборавили. Напротив. Срцем и вером су уз своје породице које ту живе, рођаке, пријатеље, комшије, другаре из детињства. Нису духом отишли, иако Ћеран годинама успехе ниже у Узбекистану где игра за Пахтакори, исто као што је Маја преко Милана стигла до Њујорка и постала једна од најуспешнијих манекенки из Србије.
Још пре десет година светски призната манекенка поклонила је 20.000 долара сеоском храму и тако омогућила да почне његова изградња. Она је, засад, највећи дародавац овог храма.
- Срећни смо што се млади људи враћају својој вери и што помажу живот цркве. Сваке године све је више младих мештана који долазе у храм, а сви знамо да је ово једно од оних села код Кикинде, где је било другачије. Млади мењају навике, а добро је што им родитељи то не бране. Упознао сам Мају Латиновић, долазила је у цркву са родитељима и сестрама. Драго јој је што помаже и ми смо јој захвални на њеним даровима. Много је урадила за нашу цркву. Крстови су израђени још пре седам, осам година, новцем који је даровала. Треба да их освешта владика банатски Никанор и онда ће бити постављени на врх храма - прича Мирослав Ивковић, старешина храма Св. Василија Острошког у Банатском Великом Селу.
Осим помоћи сеоској цркви, Драган и Маја имају још једну сличност. Обоје су врло млади отишли из села и изградили успешну каријеру.
МАСОВНО КРШТЕЊЕ
ГРАДЊА православне цркве у Банатском Великом Селу означена је у лето 2005. године када су освештани земљиште и крст, пободен у земљу. Владике банатски Никанор и осијечко-пољски и барањски Лукијан, тада су обавили масовно, заједничко крштење 147 мештана и њихових комшија из Нових Козараца и Кикинде.
Маја Латиновић је имала 18 година када ју је сестра пријавила за локално такмичење лепоте. Модни агент јој је одмах понудио да оде у Милано, где је постала модел престижне агенције Women у Њујорку. Када ју је ангажовао фотограф Марио Тестино, девојка из Кикинде радила је за кампању куће Роберта Кавалија. Од тог тренутка јој се отварају сва врата и почиње да ради ревије за највећа светска имена.
Њено лице красило је насловницу престижног "Вога", али је светла писте, Њујорка и гламура нису одвојили од највиших породичних вредности. Напротив, већ тада је почела да се бави хуманитарним радом, а у њеној биографији стоји да је помогла градњу цркве у свом селу. Маја сада ужива у одрастању сина којег редовно доводи у Банатско Велико Село код родитеља.
Један од фудбалера "расутих по целом свету", Драган Ћеран је почео да јури за лоптом са седам година у локалном ФК Козара. Брзо је препознат његов таленат, прешао је у Смедерево кад је имао 17 година.
- Одмах сам заиграо за први тим. Била је то добра екипа са искусним играчима, Мудринићем, Миросављевићем, Зечевићем... Сви од мене старији по десетак година. Ипак, тренер Сивић је видео нешто у мени, препознао таленат, а и волео је да ради са младим играчима. Одмах ме гурнуо у ватру. Шест сезона сам играо за Смедерево, касније био капитен екипе. Успео сам да дођем и до дреса младе репрезентације код Мирослава Ђукића. У том периоду сам сазрео као играч и човек - присећа Драган игара на српским теренима у дресу Смедерева.
Као већина, није сањао дрес ни Црвене звезде, ни Партизана. Клинцу из Баната судбина је одредила други пут, најпре је отишао накратко у Белгију, па у Израел, Азербејџан, Саудијску Арабију. Вратио се у комшилук, заиграо за скопски Вардар. После Скопља сели се у Узбекистан.
МАЈА ОСТВАРИЛА САН
- ОДУВЕК сам желела да село има цркву. Као девојчица често сам сањала да нешто градим, али нисам знала шта. Била сам у Њујорку када ми је мајка јавила да ће се у мом родном селу градити црква, као да сам сазнала шта сам у сну градила. Одмах сам одлучила да помогнем - испричала је Маја Латиновић још пре десет година како је постала добротворка са манекенске писте.
И, ево, последњих пет година, играјући за Насаф и Пахтакор, освојио је све могуће тимске и појединачне трофеје у овој земљи. Он је највеће фудбалско име у Узбекистану. Због одличних партија на терену понуђено му је и држављанство, да заигра за њихову репрезентацију.
Иако није класичан нападач, најбољи је стрелац узбекистанске лиге. Ове године 19 голова у тамошњем шампионату и Лиги шампиона Азије уписују му име на листу најефикаснијих стрелаца на свету, Драган је тренутно на деоби 20. места са Месијем, Жињаком и Хаверцом.
- Људи у Узбекистану су веома религиозни и породични - рекао је једном Ћеран, који с породицом удобно живи у главном граду Ташкенту.
Доброчинство двоје успешних младих људи, Драгана Ћерана и Маје Латиновић, доприноси да и млађи Великоселци заволе своју цркву, верује свештеник Мирослав Ивковић. Он је Зрењанинац, пет и по година на служби у овом месту. Каже да годишње у цркви има у просеку пет венчања и десет до 20 крштења. Задовољан је како се развија духовни живот Великоселаца.
- Ових дана завршавају се покривање и спољње уређење цркве. Гради се и паркинг и можемо да будемо задовољни оним што постижемо. Остаје још да се поставе украсне плочице на спољној фасади. После тога следи унутрашње осликавање храма - задовољан је старешина храма у Банатском Великом Селу.
Радови споро напредују, јер нема довољно новца. Ипак, службе су редовне, као и крштења и венчања. Пре десет година било је сасвим другачије. Крајишници који су овде дошли непосредно после Другог светског рата нису били наклоњени цркви. Православног храма није ни било, почео је да се гради пре 15 година.
Препоручујемо
СУЗЕ РОБЕРТА БАЂА: Славни фудбалер није могао да сакрије емоције на сахрани идола
12. 12. 2020. у 19:13
ЗАСТРАШУЈУЋЕ! Загубио је добитни тикет, а када је пронашао оног ко га је "подигао" запалио му је кућу (ВИДЕО)
"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама најпознатијег српског типстера и његових гостију.
28. 12. 2024. у 10:05
ЧАСТИО СЕ ЗА НОВУ ГОДИНУ: Гранит Џака дошао у Србију
Један је од најомраженијих фудбалера међу Србима. Али баш он, Гранит Џака, на територију Србије је дошао.
31. 12. 2024. у 19:42
ИСТИНА О СЛАНИНИ И СВИЊСКОЈ МАСТИ: Стручњаци откривају - шта заиста једемо
ТРАДИЦИОНАЛНЕ намирнице попут свињске масти, сланине и лука заузимају посебно место у кулинарској традицији многих регија, посебно на овим просторима.
31. 12. 2024. у 15:10
Коментари (0)