ПЕНАЛ СЕРИЈЕ НА СВЕТСКИМ ПРВЕНСТВИМА: "Гаучоси" и "панцери" најсрећнији на рулету

Novosti online

03. 12. 2022. у 10:34 >> 10:34

ЈЕДНИ кажу да су пенали у фудбалу лутрија. Други су сложни да ако извођач шутне перфектно, од тога нема одбране. Па и да су два голмана на линији оивиченој стативама. Истина је вероватно негде између, а пошто се групна фаза Светског првенства ближи крају, већ у наредној недељи могли бисмо да гледамо и прве пенал-серије на катарском Мундијалу.

ПЕНАЛ СЕРИЈЕ НА СВЕТСКИМ ПРВЕНСТВИМА: Гаучоси и панцери најсрећнији на рулету

Foto: Profimedia

Када се погледа статистика, најуспешније на "рулету", у досадашњој историји најбитнијег такмичења у свету спорта, биле су Аргентина и Немачка.

"Гаучоси" су, иначе, и репрезентација која је највише пута утакмице завршавала извођењем удараца са беле тачке - чак пет. Од тога, само једном су били неуспешни, и то управо против "панцера" на СП 2006. Регуларни део четвртфиналног меча у Берлину окончан је резултатом 1:1, исто је било у продужетку, али је приликом извођења једанаестереца нога задрхтала Ајали и Камбијасу.

Пре и после тога, Аргентинци су побеђивали у пенал-серијама, а у нашој јавности нарочито је запамћен окршај у Италији 1990. када су и Драган Стојковић и Дијего Марадона били непрецизни са 11 метара. Ипак, и тада су "гаучоси" били миљеници Фортуне, пошто су поред Пиксија, непрецизни били и Брновић и Хаџибегић, док је са друге стране промашио и Трољо.

Када су у питању Немци, они су са Французима били виновници првих пенала на светским првенствима. Меч полуфинала против "петлова" 1982. окончан је 3:3 после 120 минута игре. Иначе, правило да се меч на Мундијалу заврши извођењем једанаестераца након ремија у регуларном делу и продужецима, уведено је четири године раније у Аргентини, али тада није било потребе да се изводе. Ипак, у Шпанији се премијерно указала и та новотарија, а Немци су завршили у финалу. Од тада, још три пута су побеђивали мечеве на пенале, Мексико (1986), Енглеску (1990) и поменуту Аргентину (2006) пред домаћим навијачима.

Иначе, Аргентина је у среду вече обезбедила пролаз у другу фазу, а Немачка ће у четвртак имати прилику да уради исто то, па постоји шанса и да актуелни учинак побољшају.

Са друге стране, највећи трагичари су Енглеска, Италија и Шпанија. Те три селекције три пута у историји су завршиле на губитничкој страни фудбалског рулета.

Несрећни Острвљани тек су у Русији, пре четири године, прекинули малер, пошто су у осмини финала СП избацили Колумбију. Пре тога, падали су против Португалије (2006), Аргентине (1998) и Западне Немачке (1990).

Италијани, који ево већ други Мундијал узастопно прате преко телевизора заваљени у кауч, последњу пенал серију су имали 2006. у финалу против Француске. И тада им се посрећило, Давид Трезеге је био непрецизан, док је Фабио Гросо добио ту част да докусури "триколоре" и искористио је. "Азури" су се у Немачкој тада попели на планетарни трон и нису се више враћали на њега, а последња два квалификациона циклуса су била посебно болна, пошто нису успели да се квалификују на СП.

За ово актуелно, пропустили су велику шансу и кроз бараж, пошто их је Македонија шокирала у полуфиналу тог турнира.

И Шпанија је у групи екипа која је четири пута била део пенал серија у елиминационим рундама СП, али је биланс негативан. Само једна победа и три пораза. Домаћин прошлог Мундијала их је зауставио, пре тога је и Јужна Кореја 2002. била боља. На истом првенству, "фурија" је са успехом надвисила Републику Ирску, док је 1986. поражена од Белгије.

Foto: Profimedia

Када говоримо о репрезентацијама које нису имале превеликог искуства у извођењу удараца са 11 метара, не можемо а да на поменемо Хрвате који успехе на СП 2018. увелико могу да припишу концентрацији када је највећи притисак. Падале су Русија и Данска после пенала и "ватрени" су једна од четири репрезентације која има максималан учинак када два пута изводи једанаестерце на турниру, уз Аргентину, којој је то пошло за руком 1990.

Такође, хрватски везиста Иван Ракитић, који више не игра за репрезентацију, једини је човек који је два пута у каријери постизао пенал за победу у серијама које одлучују мечеве.

Foto: Profimedia

Незаборавне пенале извели су фудбалери Гане и Уругваја 2010, мада све оно што је претходило тој серији је сигурно упечатљивије. Афричка селекција је имала добру прилику у последњем минуту продужетка, али је Луис Суарез руком избацио лопту са гол линије и продужио живот "Урусима". Асамоа Ђан је био непрецизан са беле тачке, па се отишло на пенале (1:1), где су Уругвајци били прецизнији и отишли у полуфинале.

Србија, ни Југославија пре ње, никада пре ни после Аргентине 1990. није била учесник једне серије у нокаут фазама, негативан биланс више је заслуга слабих игара у групи, пошто се од Француске 1998. у другој фази Мундијала нисмо више ни појављивали.

БАРТЕЗ ОСАМ ПУТА КАПИТУЛИРАО

ЗНАЛИ су голмани да заблистају у пенал серијама, али Фабијану Бартезу баш није ишло. Легендарни француски голман је рекордер по броју капитулација, пошто је чак осам пута морао да вади мрежу на мундијалским рулетима из десет покушаја.

Са друге стране, Серхио Гојкочеа, Клаудио Тафарел и Данијел Субашић држе рекорд у овом статистичком сегменту, пошто пенали пет пута нису искоришћени када су они стајали на црти, такође у десет наврата. Када је реч о директним одбранама, ту је поред Гојкочее и Субашића и Немац Харалд Тони Шумахер са четири сачувана једанаестерца.

БАЂО ПОГАЂАО ДВА ОД ТРИ

РОБЕРТО Бађо је рекордер када је реч о извођачима удараца у пенал серијама. Чувени Италијан је два пута био прецизан - 1990. против Аргентине у полуфиналу, али су "азури" ипак изгубили тада. Далеко трагичније било је 1994. у финалу против Бразила, када су Бађо али и Масаро и Барези пропустили да погоде гол ривала. Ни трећа није била срећа за легендарног аса, пошто је и четири године касније у Француској Италија морала да тражи спас са беле тачке против домаћина. Бађо је први пришао лопти и погодио, али саиграчи нису, па је Роберто и трећи пут остао без позлате.

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КЛАДИОНИЧАРСКИ ПОГЛЕД НА ИЗБОРЕ У АМЕРИЦИ: Нема ко није играо на Трампа, уплате су биле абнормалне!

КЛАДИОНИЧАРСКИ ПОГЛЕД НА ИЗБОРЕ У АМЕРИЦИ: "Нема ко није играо на Трампа, уплате су биле абнормалне!"

"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама најпознатијег српског типстера и његових гостију.

10. 11. 2024. у 11:00

ХРВАТИ ШОКИРАЛИ РУСИЈУ: Урадили оно што чак ни Американци нису били спремни да учине

ХРВАТИ ШОКИРАЛИ РУСИЈУ: Урадили оно што чак ни Американци нису били спремни да учине

Русија је, откако је почео рат у Украјини, на мети многобројних међународних санкција које спроводе у дело земље тзв. "запада", али поред колективно донетих забрана, има и оних једностраних.

12. 11. 2024. у 16:50

Коментари (0)