МИЛАН МАЧВАН, ЧОВЕК О КОМЕ ПРИЧА СРБИЈА: Шансе нема да погодите чиме се сада бави прослављени кошаркаш, а када видите...
МИЛАН Мачван је у каријери урадио много тога. Био је и кошаркашки првак света, с чувеном "Мутином генерацијом клинаца" која је покорила шампионат планете за играче до 19 година, освајао је и европско сребро, у генерацији коју је одабрао Дуда Ивковић 2009, узимао и олимпијско сребро, под командном палицом Александра Ђорђевића, али и та, и још три најсајнија одличја у дресу Србије (два на У18 и У20 првенствима Европе, а једно на Унверзијади) и силни пехари с Партизаном, Макабијем, Галатасарајем, Олимпијом Миланом и Бајерном - не могу да се пореде с оним што га сада испуњава.
Причу о Милану Мачвану данас нећемо испричати само ми, из редакције "Новости", већ и људи из Управе за пољопривредно земљиште Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Зашто они?
Зато што је Милан Мачван пред сам крај богате каријере решио да се посвети земљи, а сада, када је "лопту оставио" - на земљи ствара тако и толико, да је то на понос читаве државе.
Како је открио у емисији поменуте Управе (коју у целости можете погледати на сајту Министарства, кликом овде), са породицом је ушао у свет пољопривреде 2016. године.
– Након завршетка каријере 2020., вагајући између останка у кошарци и бављења пољопривредом, превагнула је пољопривреда. Сећам се да ми је још 2009. године, док сам играо за Хемофарм, један банкар рекао: "Само купуј земљу, свуда где је вода по Србији долазиће људи са истока, како Арапи, тако и Кинези, свима ће бити потребна земља". Онако млад и луд, мислио сам "Шта овај човек прича?!", али сада тек видим колико је био у праву – присећа се Мачван.
Посматрајући његово излагање, у редакцији "Новости" нам је посебно запало за око неколико ствари:
- Како је у пољопривреду ушао
- Чиме се тачно бави
- Може ли се од пољопривреде живети, и
- Зашто код њега радници никако не раде по осам сати дневно, него краће.
Кренимо редом.
Од почетног засада лешника, до хекатара и хектара...
У производњу лешника ушао је 2016. године, затим се посветио и трешњама, а онда ушао и у свет ратарства.
– Од 2020. године смо агресивније куповали земљу, усмерили се поново на лешник, крушку, малину, имамо и хектар трешње. Од ове године смо проширили наше ратарство, ту је преко 120 хектара кукуруза и 25 хектара пшенице. Наша идеја је да лешник буде једина култура коју бисмо ширили, тренутно га радимо на непуна 33 хектара. Радимо крушку, седам хектара малина, од којих је пет хектара под противградним мрежама, затим ту је и хектар трешања, али, у суштини, лешник је култура која нама даје могућност да радимо остале културе које су доста захтевније. Идеја нам је да из године у годину ширимо лешник, да то буде док се не задовољимо и уморимо – уз осмех је открио Мачван.
"Значајно за нашу земљу"
Мачван је добар део своје производње покренуо на државном пољопривредном земљишту.
- Значајно је за нашу земљу, Републику Србију, да је доказани спортиста, бивши кошаркашки репрезентативац, одлучио да новац који је зарадио од спорта, бавећи се професионално кошарком, уложи у нашу земљу. Посебно ми је драго, као делу Министарства пољопривреде, што се одлучио да уложи у пољопривреду, а чак је одлучио и да добар део пољопривредне производње заснује на овој парцели, на државном пољопривредном земљишту на подручју Владимироваца. Једно време ова парцела није била закупљена, једно време је чак била и узурпирана, а сада је потписан уговор о закупу на 15 година, а на јавном надметању постигнута је цена од 45.000 динара по хектару, што је, свакако, значајно висока цена за овај део Србије. Иако се ради о Милану Мачвану, нашем репрезентативцу, за њега је била иста процедура као и за сваког другог грађанина, сваког другог пољопривредника који је заинтересован да дође до државног земљишта, на јавном надметању, лицитацији - рекао је Бранко Лакић, директор Управе за пољопривредно земљиште Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Он је открио да је Милан Мачван тренутно закупац 150 хектара државног земљишта, од чега три хектара у Шапцу, а остало у Владимирцима.
Мачван: Код нас се ради по пет, шест сати дневно, а ево и зашто
Нема прослављени кошаркаш проблем да прода пољопривредну робу коју производи. Констатујући да у његовој фирми већ сада има 25 стално запослених, а да ће се "тај број сигурно дуплирати до средине следеће године", додао је и ово:
- Наше тржиште је врло јасно. Силажни кукуруз пласирамо фирми из Шапца, они га користе за прављење био гаса. Направили смо и неки договор да стајњак, који је нуспроизвод, ми га користимо за ђубрење баш тих парцела. Пшеницу дајемо такође њима, јер су највећа фирма у Мачви. Што се тиче малине, имамо потписан уговор с једном швајцарском компаније, када је о крушки реч, наставићемо да је пласирамо и једној фирми која прави сокове, а можда и једној дестилерији која прави ракију, лешник ћемо видети када дође до откупа, у ове две године смо мењали откупљивача, идемо полако, немамо притисак овде - истакао је Мачван.
Томе је додао и да запослени код њега не раде по осам сати:
- Људи су највећи капитал ове фирме. Имамо изузетно вредне и поштене људе. Водимо рачуна о нашим радницима, имају добре услове за рад, ја сам покушао да неке ствари "препишем" из спорта и то позитивно делује... Влада здрава, добра атмосфера, а волим да кажем да смо пре свега организационо веома добри. Код нас не постоји рад од осам сати, већ ако квалитетан посао може да се обави за пет, шест, а може... Ако се сваког дана ради по 5, 6 сати, онда ће се све лепо стићи. Нема потребе држати људе по тешким условима, нарочито када је вруће, по осам, девет сати. Немогуће је то, односно до пада квалитета рада би сигурно дошло крајем недеље. Овако, уколико ми радимо сваки дан по пет, шест сати јако добро, нама ће и петак бити јако продуктиван - наглашава Милан Мачван.
"Србија је сељачка земља"
У његовој фирми учествује читава породица, отац је задужен за рад тракториста, мајка за оне који иду на поље, а како истиче, "Србија је сељачка, пољопривредна земља" која има потенцијал управо у самој земљи. Он није само руководилац, већ и лично воли да ради ("у малињаку, рецимо, оно што се може с ових мојих 206 цм висине и, сада, мало већим стомаком него пре", додаје уз смех), а на питање који је рецепт за успех, наглашава да се "не може ово (пољопривреда) радити без љубави", да су "одрицања велика, као и у сваком послу, ако се очекују велики резултати":
- Ко почиње да се бави овим, треба да буде храбар, одлучан, иновативан. Иновације су, па и у пољопривреди, оно што даје благу предност у односу на остале. Једноставно, морате да волите то - закључио је Милан Мачван у емисији Управе за пољопривредно земљиште.
Бонус видео: Никола Јокић - од доброћудног дебељуце, до најбољег и најплаћенијег кошаркаша на свету
БОЛЕСТ ЈЕ ПРОШЛОСТ: Јокић поново "плеше" и показује зашто је убедљиво најбољи играч данашњице!
ПРЕ пар вечери Никола се у доминантном стилу вратио на паркет, а нову сјајну партију најбољег играча данашњице очекујемо у обрачуну Даласа и Денвера који се састају у "Американ ерлајнс арени" од 21.00.
12. 01. 2025. у 13:00
ХАОС НА АРСЕНАЛ - МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД: Туча фудбалера, гађање судије копачком, ударање главом, одбрањен пенал - нема чега није било! (ВИДЕО)
ФА куп, најстарије фудбалско такмичење на свету, на почетку 2025. изнедрио је изузетно буран дерби Арсенал - Манчестер јунајтед.
12. 01. 2025. у 18:56
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (5)