ПАРТИЗАН МЕЉЕ! Басконија доживела фијаско у Београду

13. 01. 2023. у 22:25

КОШАРКАШИ Партизана савладали су Басконију у "Штарк арени" у оквиру 19. кола Евролиге. Коначан резултат био је 83:65 у корист српског тима.

"Парни ваљак" меље све редом, након кикса против Макабија у Израелу, црно-бели приредили су својим присталицама још једно незаборавно вече. Ако не најбоља, онда дефинитивно једна од најбољих партија Обрадовићевих пулена ове сезоне, посебно у дефанзивном сегменту.

Победа нити једне секунде готово да није дошла у питање, а Партизан је доминирао у свим статистичким параметрима од прве, па до последње секунде.

Старт из кошаркашких снова свих у црно-белом. Матијас Лесор "кињио" је чуваре у рекету који су се одбијали од њега у покушају да га зауставе. Ролинзи, пивотирање, хорози, показивао је Француз зашто се сматра једним од најбољих играча Евролиге у овом тренутку.

Трифуновић везује две тројке, потом Алекса Аврамовић улази са клупе и прави мини-серију 5:0 у својој режији, а Партизан већ крајем прве деонице иде на огромних +15, на семафору 27:12, на трибинама делиријум.

Хук гробара наставио је да носи "парни ваљак" који је млео ривала. Шутерска рапсодија, погађао је ко је стигао. Пантер, Папапетру, Егзум, сви су проналазили дно мрежице, а Партизан уз лепо распоређене поене, флуидан проток лопте и сјајних 8/11 у шуту ван линије 6,75 гради и максималних +21.

Такав квалитет и темпо игре било је просто немогуће одржати, па је неколико изгубљених лопти и промашених шутева у финишу првог полувремена, колико толико, вратило Басконију у живот, која на одмор одлази са дефицитом од 13 поена.

Најефикаснији, и најбољи на паркету у редовима гостујућег састава, Вања Маринковић, управо бивши играч београдског великана, који је на полувремену био и најефикаснији играч сусрета, са 11 поена.  У редовима црно-белих то је био Јанис Папапетру са 10, свих 10 у првом кварталу.

Српски репрезентативац у редовима шпанског тима био је посебно инспирисан против свог дечачког тима. Трећи квартал отвара са 5 везаних поена, топи предност ривала са огромних 21 поен предности, на само 6.

У том тренутку утихнули су готово сви у црно-белом, у страху да би ривал могао до великог преокрета, сличном оном који су већ приредили црно-белима у првом мечу ове две екипе.

Ипак, Вања Маринковић био је једини расположени у редовима свог тима, а то није било довољно за повратак у паклу "Арене", против вечерас грантине одбране српског представника.

Обрадовић зове тајм-аут, а онда, Партизан се враћа на прави колосек и поново гради ненадокнатив суфицит, на крилима Матијаса Лесора и уз добре роле Данила Анђушића и Уроша Трифуновића.

На крају, најефикансији играч сусрета дошао је из поражене екипе био је то Вања Маринковић са 16 поена.

У редовима домаћег тима, сјајно распоређени поени, чак шест двоцифрених. Трифуновић је убацио 15, Папапетру 13 уз 4 скока и 6 асистенција. Пантер је меч завршио са 12, Лесор је убацио 11, Егзум и Мадар по 10.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

37. минут - Урош Трифуновић за три! Његов 15 поен, Партизан иде на 20 разлике, Басконија у нокдауну.

36. минут - Тајм-аут Партизан! Басконија прилази на -15, Обрадовић ништа не препушта случају и муњевито реагује позивањем својих играча на клупу.

32. минут - Матијаас Лесор! Какво монструозно закуцавање! Стратег Басконије бесан, зове тајм-аут, Шпанци не знају шта да раде са Лесором, 71:55. Сада и украдена лопта Партизана, иде муњевита контра, Лесор је покушао атрактивно да закуца, али је снажно фаулиран, француз иде на линију пенала, али промашује оба пута.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА, Партизан - Басконија 67:50

30. минут - Данило Анђушић, тројка као кап! Само што је ушао у игру Анђушић показује шта је његово најјаче оружје Шпанцима, а Партизан поново на великих +16. Потом и Егзум фаулиран, Басконија у бонусу, плеј Партизана половичан са линије пенала, следи офанзивни скок, Анђушић са полудистанце промашује. Исто чини и Басконија, последњи напад за домаћина, Егзум је шутирао уз звук сирене, али нема поена, остаје 67:50.

28. минут - Идеее тројкаааааааа! Папапетру погађа из угла, важни поени, Коцар је везао 7 поена за Басконију, поени Грка држе парни ваљак у двоцифреној предности, 61:50.

25. минут - Бум-бум-бум! Како важне две везане тројке за Партизан! Прво Мадар, а потом и Кевин Пантер тројка као кап! Партизан поново на двоцифреној предности, Арена поново подрхтава,  55:43.

24. минут - Ово боли све у црно-белом! Нови поени Вање Маринковића, дете Партизана је сада затрпало кош свог некадашњег тима. Његов већ 17 поена, а Басконија на -6, и са поседом лопте у рукама.

22. минут - Поново Вања Маринковић, колико је само инспирисан Србин против тима у ком је одрастао. Алекса Аврамовић потом промашује за три на другој страни. Басконија не користи свој наредни напад, али и нова изгубљена лопта за црно-беле. Аврамовић је поново погрешио, Обрадовић реагује и изацује свог Чачнина из игре. Потом и поени Даријуса Томсона,катастрофално отварање друе четвртине домаћина. Имао је Партизан и огромних 21 поен предности, сада само +6.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА, Партизан - Басконија 47:36.

20. минут - Серија промашаја и изгубљених лопти на обе стране у последња два минута. Офазивни скок Шпанаца и даље прави велике проблеме српском тиму, Енох је поентирао након екстра-поседа. Крај првог полувремена, Партизан у свлачионицу одлази са +12.

Најефикаснији актер сусрета за сад је Вања Маринковић са 11 поена, одмах иза њега је Јанис Папапетру са 10, свих 10 у првој деоници.

18. минут - Тајм аут Обрадовић! Велики пад у последња два минута. Серија гостију 8:0, Даријус Томсон је везао последња четири поена, Басконија у дефициту 13 поена сада.

16. минут - Мадар погађа оба пенала, Партизан на +19, на другој стран Ледеј фаулира Еноха, а ова такође не греши са лине сободних бацања. Напад за Партизан и нови феноменалан продорд Алексе Аврамовића, пробушио је противничку зону и положио на обруч. 47:28.

14. минут - 14 - Данте Егзуууууууууум! Нова тројка за Партизан, максималних +14, међутим враћа Басконија истом мером, 37:26. Напад за црно-беле и поново Данте Егзум за три! Какво шутерско вече Партизана. А затим и Кевин Пантер за три, 8 од 11 у шуту за три, ово се не памти! Огромних 43:26.

12. минут - Друга тројка Вање Маринковића ове вечери, а затим и трећа. Савршена одбрана црно-белих, био је српски репрезентативац приморан да шутира преко руке у последњој секунди напада, али лопта пролази кроз обруч. Потом Мадар погађа са полудистанце, а затим и поменута друга тројка Маринковића, Напад за Партизан, Мадар је поново узео лопту у своје руке, али је фаулиран при шуту, иде Израелац на линију пенала, и погађа оба пута, 33:23.

ПРВА ЧЕТВРТИНА, Партизан - Басконија 29:17

10. минут - Папапетру поново за три! Наставак шутерске клинике, на другој страни Басконија након два офанзивна скока долази до серије 5:0, али Папапетру уз звук сирене у паду, за свој десети поен већ и +12 за Партизан на крају првог квартала.

8. минут - Шутерска расподија! Сада Папапетру погађа за три, 4 од 6 црно-бели ван линије 6,75, +10 за српски тим.

6. минут - Рафална паљба црно-белих! Алекса Аврамовић је ушао и одмах погодио за три, па потом и полагање, на другој страни Вања Маринковић погађа за два.

5. минут - Иде новааа! Поново Урош Трифуновић ван линије 6,75 погађа, пре тога Лесор је наставио да се иживљава на чуварима, поново је одувао у контакту ривала и силовито закуцао, цела Арена на ногама!

3. минут - Тројкааа! Урош Трифуновић! Партизан поново води. Басконија не користи наредни напад, лопта се спушта под обруч, а тамо је Матијас Лесор одувао чувара контактом, и поентирао, 9:6.

2. минут - Одличан почетак Партизана у офанзивном смислу! Прво је Папапетру погодио, па и Лесор напада рекет и долази до поена. Ипак две тројке за Басконију, другу је погодио бишви играч Партизана, Вања Маринковић, 6:4 за госте.

20:25 - Сјајна увертира и кореографија "гробара" за данашњи меч, "пакао" Пионира чека Шпанце.

Навијачи црно-белих још увек не могу да забораве пораз из другог кола када је Партизан поражен у Виторији. Гледали смо тада једну сјајну утакмицу у "Фернандо Буеса" арени.

Имао је "парни ваљак" све у својим рукама, међутим, Маркус Хауард се потрудио да противник ипак не однесе бодове.

Американац је тројком у последњој секунди одвео свој тим у продужетак, да би пет минута касније пулени Ђоана Пењароје славили резултатом 103-96.

Оно што свакако радује црно-беле је то што омаленог плејмејкера вечерас неће бити на терену. Момак из Њу Џерзија је принуђен да пропусти овај дуел због повреде.

Изабраници Жељка Обрадовића су уписали осам победа у досадашњем делу такмичења. Низ од четири тријумфа прекинут је поразом од Макабија резултатом 90-81.

У Тел Авиву је ове сезоне јако тешко играти. "Понос Израела" приказује сјајну кошарку у "Менора Мивтачим" дворани и једина екипа коју нису успели да савладају је Барселона.

Оно што свакако радује шефа стручног штаба је форма Кевина Пантера која иде узлазном путањом. У претходна два евролигашка меча је на просеку од 20,5 поена.

Данте Егзум је такође приказао сјајну партију против Израелаца. Аустралијанац је бројао до 17.

Са друге стране Басконија је упала у мини-кризу. Након невероватног почетка сезоне стигли су и порази. Прошле недеље су поражени од берлинске Албе, док се пре три дана ни у Минхену нису добро провели. "Баварци" су славили резултатом 92-79.

Обе екипе форсирају брзу кошарку те верујемо да ће граница поена бити пребачена.

РЕЧ ТРЕНЕРА

Сусрет Партизана са тимом из Виторије заказан је за петак од 20.30 у "Арени", а уочи меча стигла је повољна вест по црно-беле пошто постоје индиције да најбољи играч Басконије Маркус Хауард неће моћи да наступи због проблема са леђима.

- Нећу тиме да се бавим, припремамо се као да је ту - поручио је Жељко Обрадовић о кошаркашу који је у првом мечу у Виторији постигао чак 33 поена, уз чак седам убачених тројки.

Што се тиче саме утакмице, Жељко Обрадовић се нада да ће Партизан наставити добру серију на домаћем паркету, међутим сви су свесни чињенице да је немогуће ни одморити се, а камоли тренирати када су на програму две утакмице у року од 48 сати, и то у различитим државама.

- Направићемо видео-анализу и поставити меч против Басконије. Велики рад у оваквом ритму није могућ, одрадићемо тренинг као на дан утакмице. Ништа се превише није превише променило када је игра Басконије у питању, само су и они и ми доста уигранији. Одиграли смо добро у Виторији, али нисмо успели да победимо. Играју другачије од Макабија и за то ћемо се спремити - подвукао је Обрадовић уочи утакмице са Басконијом.

БОНУС ВИДЕО: „КЛАСИЋИ“ НИКОЛЕ ЈОКИЋА: Где су сада играчи који су бирани испред Сомборца 2014?

ЗВЕЗДИН МЕСИ ДЕБИТУЈЕ ЗА СРБИЈУ: Пикси пружа шансу суперталентованом фудбалеру који би могао бити кључ победе над Швајцарском

"ЗВЕЗДИН МЕСИ" ДЕБИТУЈЕ ЗА СРБИЈУ: Пикси пружа шансу суперталентованом фудбалеру који би могао бити кључ победе над Швајцарском

ФУДБАЛСКА репрезентација Србије ће вечерас тражити своју прву победу у Лиги нација када од 20.45 на "Стадиону Дубочица" у Лесковцу буде угостила традиционално неповољног ривала, Швајцарску.

12. 10. 2024. у 07:20

СИНИША, МОЛИМ БОГА ДА МОЈА ПОРОДИЦА ПОБИЈЕ ТВОЈУ: Миха Хрвата знао одмалена - како су се помирили после две деценије

"СИНИША, МОЛИМ БОГА ДА МОЈА ПОРОДИЦА ПОБИЈЕ ТВОЈУ": Миха Хрвата знао одмалена - како су се помирили после две деценије

СУКОБ Синише Михајловића и Игора Штимца трајао је више од две деценије и био је један од оних који привлаче највише пажње у фудбалским круговима.

13. 10. 2024. у 11:35