КАД ЖЕНСКО БИЈЕ КАО МУШКО: Не јењава полемика око алжирске боксерке Иман Хелиф

Читав спортски свет бруји о алжирској боксерки Иман Хелиф која у свом телу има вишак мушких хормона. Тако и удара, али боксује, као што јој то и одређује биолошки род, у женској конкуренцији.

КАД ЖЕНСКО БИЈЕ КАО МУШКО: Не јењава полемика око алжирске боксерке Иман Хелиф

Фото: Горан Чворовић

Италијанка Анђела Карини је добро осетила чврстину њене песнице, када је одустала после 45 секунди борбе. На друштвеним мрежама појавила се и група која подржава Италијанку, уз поруку да сада "мушкарац може да туче жену пред очима читавог света".

- Атлете који имају мушке генетске карактеристике не треба да буду прихваћене на тамичења у женским категоријама – стала је шефица итајанске владе Ђорђа Мелони уз своју земљакињу, док је потпредседник италијанске владе Матео Салвини истакао "шамар етици спорта и кредибилитету ОИ".

С друге стране, ове критике су изазвале огорчење у Алжиру. Олимпијски комитет ове земље је оштро осудио "лажну пропаганду и неморално понашање према шампионки Иман Хелиф од стране неких страних медија." Поручили су и да су такви напади у потпуности неетички.

Да Хелифијева ипак није "ванземаљац", показује и то што је Алжирку својевремено победила српска боксерка Наталија Шадрина. Није импресирана ни будућа противница Алжирке, Мађарица Ана Лука Хамори, с којом ће се данас састати у четвртфиналу.

- Не бојим се. Баш ме брига за новинарске приче и друштвене мреже. Ако је она или он мушкарац, биц́е већа победа за мене – поручила је у најави мађарска боксерка.

Сав проблем је настао због тога што се правила Међународне боксерске федерације и Међународног олимпијског комитета - разликују. Због високог нивоа тестостерона у телу, Алжирки није било дозвољено да наступи на протеклом светском првенству. Али, за МОК Иман Хелиф испуњава све услове за такмичење. Међународни олимпијски комитет је тако стао и у одбрану Лин Ју Тинг са Тајвана која је због вишка тестостерона морала да врати бронзану медаљу на протеклом Светском првенству.

Сличан проблем са Међународном атлетском федерацијом имају и јужноафричка тркачица и олимпијска специјалисткиња на 800 метара Кастер Семења, баш као и индијска спринтерка Дути Чанд. С друге стране, на Олимпијадама су наступале и особе које су мењале пол, попут новозеландске дизачице тегова Лорел Хабард.

Луиз Санд је у Шведској после промене пола играла рукомет у националном шампионату. Швеђани, иначе, за млађе категорије спортиста дозвољавају да се такмичари слободно изјасне да ли желе да наступају у мушкој или женској конкуренцији, без обзира на биолошки пол.

Осим велике полемике која се повела у медијима око Иман Хелиф, неки ову Алжирку "оптужују" да је трансексуална особа, али је она рођена као жена. Једино су јој хормони другачији.

- Захваљујем се алжирском народу. Ово је прва победа, надам се и другој да бих обезбедила медаљу. Затим се надам и златном одличју – одговорила је критичарима Хелифијева.

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (0)