"КОЛИКО ГОДИНА, ТОЛИКО МИНУТА ВЕЖБАЊА ДНЕВНО": Професор Горан Пребег о важности тренинга пред 5. Сајам фитнеса у Београду
Колико година живота имате, толико минута дневно физичке активности је минимум да би се задовољила дневна потреба организма за нормално функционисање, препорука је Светске здравствене организације.
Најновија истраживања на глобалном нивоу показују да је физичка активност опште популације испод сваког нивоа, па је сходно томе и парола Светске здравствене организације по питању бављења неком врстом физичке активности и спортом прилично аларманта – боље било шта него ништа.
Бројне научне студије су показале да бављење спортом и физичка активност представљају најбољу превенцију од незаразних болести. Са жељом да се популаризује физичко вежбање и додатно утиче на свест код људи о значају бављења спортом, у београдској Атлетској дворани се 25. и 26. новембра под покровитељством Министарства спорта и градског секретаријата за спорт и омладину одржава 5. Сајам фитнеса, велнеса и здравља - БЕЛФИС.
На три хиљаде квадратних метара изложбеног простора представиће се више од 50 излагача из Србије и иностранства који ће презентовати новитете из сфере спортске опреме, справа за вежбање, реквизита, суплементације, здраве исхране, а очекује се више од 10 хиљада посетилаца из региона.
“Једна од најстаријих здравствених препорука да је у спречавању изазивања хроничних незаразних болести потребна дневна доза између 10 хиљада и 14 хиљада корака. Данас је уз употребу савремене технологије све то лако пратити”, наглашава професор са Факултета спорта и физичког васпитања Универзитета у Београду Горан Пребег и додаје:
“Најновији подаци указују на то да сваки трећи човек старији од 40 година болује од једног хроничног незаразног обољења, односно да има кардиоваскуларних проблема, хипертензију, дијабетес, гојазност… Два главна окидача за ове такозване савремене болести су недовољна физичка активност и стрес. Забрињавајућа је чињеница да сваки трећи човек има неко од ових обољења и да у почетној фази обољевања тога није ни свестан”.
Професор Пребег се нада да ће Сајам фитнеса, велнеса и здравља испровоцирати и заинтересовати људе да испробају неки од фитнес програма који ће бити презентовани током два дана трајања БЕЛФИС-а и да ће након тога почети да тренирају. Различити програми и садржаји реализоваће се кроз више од 40 радионица, стручних предавања и дешавања у седам различитих зона. Планирана су такмичења, ревије, тестирања, полигони за функционални тренинг и презентације нових светских фитнес трендова. На главној бини окупиће се и најеминентнији домаћи и инострани презентери из света фитнеса, а гости овогодишњег БЕЛФИС-а биће европска зумба атракција Дидем Зејбек из Турске, као и Вида Мацура Маглица из Словеније са програмом кардио крос-боксинг.
“Поента БЕЛФИС-а је да на овом јединственом догађају не треба да будете само посматрач, већ у сваком смислу активни учесник и то на разне начине јер је све то омогућено. Кроз слушање предавања можете да се едукујете. Затим, можете да вежбате, испробате различите фитнес програме и изаберете оно што вам се највише допада, али и да урадите тестирање и проверите стање вашег организма или добијете савете и смернице за наставак тренирања уколико сте активни вежбач. Све то се налази на једном месту на Сајму фитнеса, велнеса и здравља и то је велика предност“, објаснио је Пребег.
И ове године саставни део БЕЛФИС-а биће и 13. Европски фитнес конгрес који ће окупити бројне предаваче из земље и иностранства и представити најновије трендове и актуелности из света фитнеса. Посебно осмишљен просторни и тематски део сајма фитнеса, велнеса и здравља биће и медицинска зона. Сви посетиоци ће бесплатно моћи да ураде комплетно скенирање општег здравственог и фитнес статуса, антропометријска мерења, као и кардио-скен који олакшава препознавање потенцијалних срчаних тегоба код рекреативаца.
Професор Пребег посебно је нагласио да они који се редовно баве физичким вежбањем имају од 20 до чак 30 одсто смањен ризик од преране смрти.
"Мислим да је то најбоља позивница за долазак на БЕЛФИС и почетак промене животних навика. Физичка активност доприноси побољшању општег здравственог стања и смањеном ризику од срчаних болести, можданог удара, хипертензије, дијабетеса типа 2, деменције, депресије, анксиозности и низа карцинома", упозорио је Пребег.
У целој причи о здравом начину живота и здравој нацији није занемарљива ни економска компонента.
"Према подацима добијеним међу становницима Европске уније, ако се у просеку буду бавили спортом од 150 до 300 минута недељно, до 2050. године очекује се да ће бити спречено од 11 до 16 милиона незаразних болести, што би довело до уштеде у буџету од чак 16 милијарди евра", констатовао је професор Пребег.
ЗАСТРАШУЈУЋЕ! Загубио је добитни тикет, а када је пронашао оног ко га је "подигао" запалио му је кућу (ВИДЕО)
"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама најпознатијег српског типстера и његових гостију.
28. 12. 2024. у 10:05
ЧАСТИО СЕ ЗА НОВУ ГОДИНУ: Гранит Џака дошао у Србију
Један је од најомраженијих фудбалера међу Србима. Али баш он, Гранит Џака, на територију Србије је дошао.
31. 12. 2024. у 19:42
ИСТИНА О СЛАНИНИ И СВИЊСКОЈ МАСТИ: Стручњаци откривају - шта заиста једемо
ТРАДИЦИОНАЛНЕ намирнице попут свињске масти, сланине и лука заузимају посебно место у кулинарској традицији многих регија, посебно на овим просторима.
31. 12. 2024. у 15:10
Коментари (0)