ВРЕМЕПЛОВ ЂОКОВИЋУ КРУНА, "ДЕЛФИНИМА" ЗЛАТО, "ОРЛОВИМА" СРЕБРО: Недеља, 29. јануара 2012. биће упамћена као најузбудљивија у нашој историји

С. Крстовић

25. 01. 2024. у 10:57

СРБИЈА ће дуго да памти недељу, 29. јануар 2012. године. Да смо земља шампиона доказали су наши спортски јунаци: Новак Ђоковић је освојио трећи пут у каријери Аустралијан опен, ватерполисти су у Ајндховену пети пут постали прваци Европе, док су рукометаши у Београду славили сребро на шампионату Старог континента.

ВРЕМЕПЛОВ ЂОКОВИЋУ КРУНА, ДЕЛФИНИМА ЗЛАТО, ОРЛОВИМА СРЕБРО: Недеља, 29. јануара 2012.  биће упамћена као најузбудљивија у нашој историји

фото танјуг/ап

Први нас је обрадовао Ђоковић. "Човек од челика са победничким срцем, генијалним умом и непоновљивим талентом поново је златним словима исклесао своје име у историји белог спорта", писале су тада "Новости". Новак је у епском финалу, најдужем откако се мери статистика на АТП туру, савладао великог ривала Рафаела Надала са 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5:7), 7:5 и то после пет сати и 53 минута спартанске борбе на "Род Лејвер арени" (претходни рекорд држали су Виландер и Лендл 1988. на Ју-Ес опену, 4:54.00).

Ђоковић је тада нанео седми узастопни пораз Мајорчанину, трећи заредом у гренд слем финалима, јер га је пре Мелбурна надиграо на Вимблдону и Ју-Ес-опену. Иначе, толико су обојица били исрцпљени да су једва стајали на ногама током церемоније доделе пехара. Клецала су им колена, хватали их грчеви, да би Рафа у једном тренутку сео на мрежу. Тада су се организатори досетили и уморним асовима донели столице, како би могли да испрате свечаност до краја.

- Рафа, ти си један од најбољих играча свих времена на туру, један од најпоштованијих тенисера међу колегама и навијачима. Исписали смо историју, али нису могла да буду двојица победника - истакао је тада Ђоковић.

На другом крају свету, у Ајндховену, ватерполисти су који минут по завршетку дуела Ђоковића и Надала пети пут покорили Стари континент, пошто су у драматичном финалу 30. ЕП савладали надахнуту Црну Гору са 9:8 (1:1, 2:3, 3:1, 3:3). Био је то и реванш за пораз у групи од 11:7.

- Због овога смо дошли у Холандију - одушевљен је био Живко Гоцић. - Водили смо дивовску борбу с невероватно снажном репрезентацијом Црне Горе. Зато је овај тријумф још дражи, а по свему што смо приказали на шампионату, ово злато нам припада.

Финале је од првог напада израсло у жесток окршај момака који су ван базена велики пријатељи. Некадашња браћа нису се нимало штедела. Прштало је у води, обе селекције ослониле су се на гранитне одбране, а у нападу се дуго играло гол за гол. Чим су се изабраници Дејана Удовичића почетком последње четвртине одлепили на два поготка разлике, Црногорци су (не)очекивано добили јак ветар у леђа. Судије су их у сваком нападу чашћавале с играчем више, два пута чак и с двојицом, али то им је донело само 8:8.

Српски асови су остали мирни и стрпљиви, а Вања Удовичић је као прави капитен, неодбрањивим шутем са дистанце, 72 секунде пре краја, постигао победоносни гол. Покушали су изабраници Ранка Перовића да изједначе, али су наши сјајном игром у одбрани сачували велику победу и пети пут у историји, а други пут као Србија, постали шампиони Европе.

- За ово злато смо се борили - пресрећан је био голман Слободан Соро. - На шампионату смо играли најбоље и најлепше, а победа у финалу је круна наших партија у Ајндховену. Црногорци су играли перфектно, али смо им показали да смо бољи и заслужено смо славили.

Желели у рукометаши да магичан дан заокруже триплом круном. Нажалост у финалу ЕП у препуној "Београдској арени" изгубили су од вицешампиона света Данске са 21:19 (9:7). Како су писале "Новости" "Брзи воз Данске, предвођен машиновођом Хансеном, протутњао је тереном 'Арене' пуном паром и за 60 минута финала ЕП прегазио је снове наше репрезентације о титули првака."

Tekst potpisa

Упркос поразу, наш тим је био одликован не само историјском сребрном медаљом, већ и громогласним аплаузима и повицима "Шампиони, шампиони". Нису Момир Илић и другови успели други пут у 12 дана да савладају Данце и нико им не може замерити на томе. Није фраза, сребро у случају наших рукометаша сијало је као злато ватерполиста и пехар Новака Ђоковића.

Штета је само што је храбра чета Веселина Вуковића остала без горива и кренула у рикверц баш на крају пута, када је шампањац већ био у кибли. Мамурни од победе над Хрватима у полуфиналу, опијени значајем финалног сусрета и светлима велике позорнице, "орлови" нису могли у још један, завршни лет. Уместо на седмо небо, слетели су на друго место победничког постоља.

Простим погледом на статистику у првом полувремену јасни су разлози пораза. Чак 12 одбрана имао је Станић, а његов тим губио је после првих 30 минута са два разлике! Чувар мреже Србије више од тога није могао да уради, а од беса што у нападу не иде као да је хтео и сам да насрне на гол противника. Ни у наставку наши нису успели да преокрену, мада су се примакли на 15:16. Тада је експлодирао Микел Хансен и Србима није дозволио да изједначе...

СРБИЈА - ЦРНА ГОРА 9:8

БАЗЕН: "Петер ван ден Хугенбанд". Гледалаца: 3.150. Судије: Гомез (Италија) и Ставридис (Грчка). Играч више: Србија 13 (7), Црна Гора 11 (4). Два играча више: Србија 1 (1), Црна Гора 3 (1). Петерци: Србија -, Црна Гора 1 (0).

СРБИЈА: Соро, Шапоњић, Гоцић, Удовичић 2, Ћук, Пијетловић 1, Никић, Алексић 1, Рађен 1, Филиповић 1, Прлаиновић 1, Стефан Митровић 2, Бранислав Митровић.

ЦРНА ГОРА: Радић, Бргуљан, Пасковић 1, Петровић, Кликовац, Радовић 3, Млађан Јановић, Никола Јановић 1, Ивовић 2, Злоковић, Гојковић 1, Јокић, Шћепановић.

По четвртинама: 1:1, 2:3, 3:1, 3:3.

СРБИЈА - ДАНСКА 19:21 (7:9)

ДВОРАНА: "Београдска арена". Гледалаца: 20.000. Судије: Абрахамсен/Кристијансен (Норвешка). Седмерци: Србија 3 (2), Данска 1 (1). Искључења: Србија осам, Данска шест минута. Црвени картон: Никола Манојловић (Србија) у 53. минуту.

СРБИЈА: Марјанац, Шешум, Вујин 2, Никчевић 2, Манојловић 1, Тоскић 2, Станић (17 одбрана), Илић 2 (1), Марковић, Продановић 4, Стојковић 2, Бељански 1, Вучковић 3, Чутура, Станковић, Ненадић.

ДАНСКА: Ландин (19 одбрана - седмерац), Могесен, М. Кристијансен, Лауге 2, Л. Кристијансен, Маркусен 2, Егерт 3, Спелерберг 1, Сван Хансен, Линдберг 2, Р. Тофт Хансен 1, Клеверли, Сондергард 1, Х. Тофт Хансен, Хансен 9, Нилсен.

СРПСКИ ДЕРБИ У СЕРИЈИ А: Наши фудбалери у главним улогама у граду љубави

СРПСКИ ДЕРБИ У СЕРИЈИ А: Наши фудбалери у главним улогама у "граду љубави"

У другој утакмици данашњег програма Серије А, Верона ће на "Бентегодију" угостити Торино (20.45), а овај меч може посебно интересовати навијаче са наших простора пошто неколико српских фудбалера игра за вечерашње ривале.

20. 09. 2024. у 07:30

НАГЕ СЛИКЕ: Због ових радова је Меланија Трамп подигла глас (ФОТО)

МЕЛАНИЈА Трамп (54), бивша прва дама Америке, осврнула се на своје голишаве фотографије настале током њене манекенске каријере. Лепа Словенка изнела је став о контроверзним сликама у својој објави на друштвеним мрежама, везаној за њене предстојеће мемоаре под називом "Меланија".

19. 09. 2024. у 18:20