РУСИЈА У ЕУФОРИЈИ, АМЕРИ ОСТАЈУ БЕЗ ОЛИМПИЈСКИХ ИГАРА?! Американци увели закон да наштете Русима, а сада се им се обија о главу!
Олимпијске игре 2028. године треба да се одрже у Лос Анђелесу. А можда и неће, ако се Американцима одузме организација тог спектакла због закона који су сами увели.
У руским медијима ова тема је данас прилично популарна, јер је спорни "Родченков закон", како то портал "Шампионат" наводи, уведен како би се, пре свега Американци обрачунали са својом руском конкуренцијом.
Али, да кренемо редом.
Шта је "Родченков закон", и што се закон у Америци зове по Русу?!
Поменути правни акт је у САД донесен 2019. (ступио на снагу годину дана касније), а назван је по Григорију Родченкову, научнику који је радио у руској анти-допинг лабораторији, па пребегао код Американаца и испричао како је постојала "велика завера да се избегну допинг тестирања и обезбеде медаље на Олимпијским играма у Сочију (Русија) 2014.".
По његовим тврдњама, од стране руске државе био је "аминован" допинг систем, у који су наводно били укључени и спортисти, и тренери, и званичници Министарства спорта, чак је тврдио - и официри Федералне службе безбедности, ФСБ-а који је "наследник" КГБ-а, а све је поткрепљивао електронском поштом и другим документима, као и својим признањем да је лично радио следеће: узорке урина контаминиране допингом - замењивао је у лабораторији оним узорцима који су "чисти".
Користећи његово сведочанство, Светска анти-допинг агенција (ВАДА), која ће постати главни актер приче о могућем одузимању Олимпијских игара Американцима, решила је да казни Русе, па тако они нису могли да учествују у атлетским надметањима на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру. Међународни олимпијски комитет је на наредним Играма, у Токију (2021, јер годину дана раније нису у редовном термину одржане због пандемије) дозволио Русима да учествују, само не под руском заставом.
Американци су због тога били веома љути, па се чак и у Конгресу расправљало на ту тему, сматрану релевантном из национално-безбедносних разлога. Јер, како се тада говорило, а подсећа "Аутсајд", "Кад једна држава практично краде олимпијске медаље, за чиме би још могла да посегне?". Такав ствар је владао у Америци, просто.
И не само такав.
Рецимо, Пол Масаро, саветник америчке Хелсиншке комисије, која "прати људска права широм света" и која је помогла да се направи нацрт "Родченковог закона" (који се стварно тако зове), истакао је да Русија и Кина, као велике земље, спорт сматрају много важнијим него неки други "јер су то аутократске земље, које воле да организују Игре јер је то њихов начин да кажу 'Видите колико медаља освајамо, видите како смо велики и снажни. Не зај******те се са нама!". Русима се, наравно, овакви ставови нису свидели. А и како би? И Кинезима, наравно.
Поменути "Аутсајд", притом, наводи да је после објављивања поменутог извештаја о руској допинг афери дошло до "мистеризоне смрти два челника Руске анти-допинг лабораторије", а да Родченков, који живи у САД и то у програму заштите сведока, када је износио своје мишљење на суду о томе да закон понесе његово име, "носио је ски-маску, како се не би видело у јавности како сада изгледа". Русија је са згражавањем одбацивала све поменуте оптужбе.
На крају, Родченков закон је ступио на снагу. А његова специфичност је у следећем:
Он омогућава органима САД да отварају истраге, хапсе људе и процесуирају их у судским поступцима и то не због нечег учињеног на америчком тлу, већ "на било ком догађају на свету на коме постоји бар један амерички спортиста, као и три или више међународних спортиста, а да је притом тај догађај преношен у САД или спонзорисан од стране америчке компаније или установе".
Тим законом је предвиђено не само да се спортисти кажњавају за допинг прекршаје, већ пре свега они који омогућавају и организују коришћење недозвољених супстанци - доктори, тренери, они који продају допинг средства спортистима...
Притом, постоје и неки изузеци у том правном акту: по њему не може да одговара спортиста који се самостално, без ичије помоћи, допингује, као и они који су нехотице конзумирали недозвољено средство.
Да ли је ико већ одговарао по "Родченковом закону"?
Јесте.
На прошлим Играма, неколико сати пред наступ у полуфиналу трке на 100 метара, привремено је била суспендована Нигеријка Блесинг Окагбаре. Не зато што је био сумњив њен незванични светски рекорд на државном првенству (постигнут је уз "помоћ ветра", како се то каже када ветар дува брзином већом од два метра у секунди у леђа спринтера), већ због Родченковог закона.
Наиме, неколико месеци раније, колегиница је открила да Окагбаре има допинг код себе, па је то дојавила Америчкој анти-допинг агенцији (УСАДА). Имајући у виду да се Нигеријка тада такмичила у Словачкој и у домовини (остварујући сјајне резултате)...
... УСАДА је са колегама из Јединице за интегритет атлетике (АИУ) обавила "на препад" два допинг тестирања поменуте спортисткиње и - не само да су у једном узорку пронађени трагови коришћења забрањеног људског хормона за раст, већ је у другом био и забрањени "ЕПО", суспстанца која поспешује одређене карактеристике крви.
Да се то десило пре него што је ступио на снагу Родченков закон, Окагбаре би, просто, била суспендована, и то би било то. Али, како је закон ступио на снагу у децембру 2020, ФБИ и тужиоци су спремили замку:
Кад се Окагбареова вратила у САД, где је живела, сачекали су је на аеродрому, одузели одмах телефон и - пронашли су довољно доказа за санкционисање још три особе које се такмиче на олимпијском нивоу, али и довољно доказа за затворску казну за човека који им је набављао допинг, Ерика Лиру из Тексаса (иначе, кинезиолог је у питању, а постао је прва осуђена особа по Родченковом закону и чека га можда 10 година затвора, те новчана казна до милион долара).
А што овај закон сада прави проблем Американцима, кад су га већ они донели?
Бивши високи званичник Међународног олимпијског комитета, канадски адвокат и један од оснивача Светске анти-допинг агенције, Дик Паунд, у изјави за Ројтерс је рекао да би Американци могли да остану без организације Летњих олимпијских игара 2028. и Зимских 2034. ако по Родченковом закону буду почели да се истражују и процесуриају кинески пливачи, који су недавно оптужени за (раније) допинговање, али им је ипак дата дозвола да учествују на великим такмичењаима.
Наиме, по његовом мишљењу, "свака држава која жели да се такмичи у међународним надметањима, мора да поштује међународни анти-допинг кодекс", а ако би Американци по Родченковом закону вршили истрагу над 23 кинеска пливача, то би могло да доведе до тога да САД буду дисквалификоване као организатори олимпијских надметања.
"Тај (амерички) закон није у складу са (светским) анти-допинг кодексом. Претпостављам да ће ВАДА (Светска анти-допинг агенција) управо на то да укаже када се буде расправљало о томе. А, претпостављам, да ће, када дође до неког рочишта на ту тему, ВАДА прогласити да се САД не придржавају међународних анти-допинг прописа. То значи да Сједњине Америчке Државе не могу да оранизују Олимпијске игре", рекао је овог уторка Паунд за Ројтерс.
Та новинска агенција није успела да на поменуту тему добије званичан став ВАДА, али "други анти-допинг челници, који нису желели да им се име открива овим поводом, тврде да се о тој ситуацији (суспензији Американаца као домаћина Игара) заиста дискутује", истиче Ројтерс.
Подсетимо, Лос Анђелес је домаћин наредних Летњих олимпијских игара, четири године после овогодишњих у Паризу, а Солт Лејк Сити је "већ виђен" као победник конкурса за ЗОИ 2034.
Русија ликује
После оваквих вести, није мала радост код оних који су у Русији са згражавањем видели како се ВАДА и неке од земаља тзв. "западне цивилизације", односе према руским спортистима када је реч о допингу.
Тако портал Чампионат, након подсећања зашто Американци хоће да спроведу своју истрагу о кинеским пливачима (цитат: "ВАДА и УСАДА се боре још од априла ове године. Американци нису задовољни како се Светска анти-допинг агенција понашала у случају 23 кинеска пливача који су ухваћени да су користили триметазидин (у Русији познат као "допинг Валијеве" (младе клизачице, светске сензације која је због тог допинга суспендована, а притом је информација да је спорна супстанца у њеном телу пронађена објављена непосредно пред њен наступ у финалу претходних Зимских олимпијских игара). ВАДА је и поред тих резултата, поменутим Кинезима дозволила да учествују на токијским Играма, а многи од њих ће стићи и у Париз"), додаје и следеће:
- Лос Анђелес је званично проглашен домаћином Игара 2028. Ситуција са организацијом Зимских 2034 је мало компликованија: домаћин није одлучен, а амерички Солт Лејк Сити је главни кандидат. Ако ВАДА стварно буде желела да остави Американце без ова два спортска догађаја, САД ће сноситити велике губитке, како по питању финансија, тако и по питању репутације. На све то, велика питања би се поставила о америчком анти-допинг систему и самом Родченковом закону. Иронично, закон који је једном усвојен да би штетио Русији, сада би снажно могао да удари Сједињене Државе. Карма, иако не баш инстант", пише поменути руски портал.
БОНУС ВИДЕО: Спортски скандал који је ушао у историју
БОНУС САДРЖАЈ
Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.
Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.
Препоручујемо
ПОКУШЕВСКИ ПРЕЛОМИО! Репрезентативац Србије повукао потез који ће му променити каријеру
17. 07. 2024. у 08:10
НАШИ ПРЕДЛОЗИ: "Тип" - тикет за уторак
ИЗ слабе понуде успели смо да извучемо два предлога са примамљивим квотама.
24. 12. 2024. у 07:30
АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)
Албанија је дочекала да усред њеног главног града одјекује да је Косово - Србија.
24. 12. 2024. у 16:39
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (4)