ПРЕ ТАЧНО 113 ГОДИНА ПОТОНУО ЈЕ ТИТАНИК: Један од чудом преживелих је потом постао олимпијски шампион - и то после невероватних дешавања

Дарко Николић
Дарко Николић

15. 04. 2025. у 19:59

Чувени брод Титаник потонуо је на овај дан. А сада, 113 година касније, мало је познато да је један од бродоломника постао након тога - олимпијски шампион.

ПРЕ ТАЧНО 113 ГОДИНА ПОТОНУО ЈЕ ТИТАНИК: Један од чудом преживелих је потом постао олимпијски шампион - и то после невероватних дешавања

Фото: ЕПА

Какав је то брод био Титаник и како је потонуо?


РМС Титаник познат и као СС Титаник (енгл. RMS Titanic; SS Titanic) био је британски прекоокеански брод за превоз путника и поште у власништву компаније Вајт Стар Лајн.

*АДМИРАЛ БЕТ ВАМ ПОКЛАЊА*
--> БОНУС КАКАВ СТЕ ЖЕЛЕЛИ <--

Брод је потонуо у северном делу Атлантског океана, 15. априла 1912. године, након удара у санту леда током свог првог путовања од Саутемптона у Енглеској до Њујорка у Сједињеним Америчким Државама. Процењује се да је на броду било 2.224 путника и чланова посаде, и да је око 1.500 њих погинуло, што ову трагедију чини најсмртоноснијим потонућем једног брода до тада. 


*АДМИРАЛ БЕТ ВАМ ПОКЛАЊА*
--> БОНУС КАКАВ СТЕ ЖЕЛЕЛИ <--

Ова катастрофа је привукла пажњу јавности, подстакла велике промене у прописима о поморској безбедности и инспирисала настанак многих уметничка дела. А инспирисала је једног момка, који се те кобне ноћи нашао у леденој води и том приликом изгубио оца - да оствари сан.

Отац - "творац" модерног тениса

Дуејн Вилијамс је особа која се генерално сматра главном "покретачком снагом" оснивања Међународне тениске федерације (ИТФ) 1913. године.

Постоје две верзије шта је он заправо урадио. Према једној од њих, он се обратио председнику Швајцарске тениске федерације Шарлу Бардеу, коме је испричао своју идеју да оснује међународну кровну асоцијацију за тенис. Барде је то потом рекао председнику француске тениске организације Анрију Валеу. Према другој верзији, Вилијамс је у октобру 1911. написао писмо Валеу директно, предлажући да се у Паризу одржи међународни тениски турнир (првенство Француске је у то време било отворено само за играче из француских клубова). Како се на Вимблдон гледало као на светско првенство на травнатим теренима, он је предложио да се уведе светско првенство на шљаци. Вилијамсово писмо је довело до увођења Светског првенства на тврдој подлози у Паризу 1912. И, организациони комитет тог турнира, који се састојао од делегата из неколико земаља, касније је развио "Међународну федерацију тениса на трави", ИТФ који је основан 1. марта 1913. у Паризу.

Управо је Дуејн априла 1912. решио да се вратио у Сједињене Америчке Државе са 21-годишњим сином, Ричардом Норисом Вилијамсом, коме је надимак био "Дик", и који је већ био успешан тенисер.

А онда...

"Трагедија Титаник" - Моменти када нико није био свестан шта се дешава


Обојица су се укрцала на РМС Титаник у Шербуру, као путници прве класе. Након што је брод ударио у санту леда, испрва је томе мало ко на броду давао значај. У појединим записима наводи се да су отац и син чак отишли до теретане, а има и тврдњи да су пробали да уђу у бар, али да им је стјуарт који се ту нашао забранио улазак "због актуелне ситуације".

Убрзо потом, млади Дик Вилијамс је ослободио једног заробљеног путника из његове кабине тако што је разбио врата. Укорио га је бродски стјуарт који се нашао у близини, који му је запретио новчаном казном због "оштећења имовине Вајт Стар Лајна". Тај догађај је инспирисао и једну сцену у филму Џејмса Камерона "Титаник" из 1997. 

Ричард Вилијамс је са оцем остао на кобном броду скоро до самог његовог краја. А када је почело понирање, њих двојица су скочила у ледену воду...


"Трагедија Титаник" - срећни пар

Карл Бер је био још један амерички тенисер на Титанику. Мало пре 28. рођендана нашао се на том броду желећи да се некако "домогне" своје велике љубави - у питању је била Хелен Њусом, пријатељица његове сестре. Како је она одабрала прву класу, и он је, али су се зближили тек када је дошло до судара са сантом леда.

Она је била у пратњи мајке и очуха, и још једног пара (чини су га Едвин и, за ову причу важна, Гертруда Кимбал), а Бер их је пронашао код чамаца за спасавање. Иако због недовољног броја чамаца није било планирано да се та група у њих укрца тек тако, нити су то могли сви путници прве класе јер је наређење гласило "најпре жене и деца", десило се нешто што је Беру спасило живот.

Титаник је, иначе, имао 20 чамаца за спасавање, укупног капацитета 1.178 особа, што је само била трећина од максималног капацитета брода. Просто, тадашњи прописи су захтевали од британских пловила од преко 10.000 тона да имају "16 чамаца, са капацитетом од 990 људи", што из ове перспективе делује као врло лоше, али се у то време веровало да је више него довољно, тим пре што се Титаник сматрао "непотоповим".

У сваком случају, поменута госпођа Гертруда Кимбал је питала једног од присутних официра да ли њих шесторо могу да уђу, а одговор је био "Наравно, госпођо, свако од вас". Управо зато, Бер и његови пријатељи су се нашли у чамцу за спасавање број 5, другом чамцу који је напустио брод.

Након што су стигли на безбедно, неколико новина је објавило да је Бер запросио госпођицу Њусом управо у чамцу за спасавање...

"Трагедија Титаник" - Дик Вилијамс остаје без оца, пред сопственим очима

У леденој води, Ричард "Дик" Вилијамс је пливао ка нечему што му се чинило да плута недалеко од места у коме је био, а близу њега пливао му је и отац. Пред синовљевим очима - "кривца" за оснивање ИТФ-а убио је један од огромних димњака који је пао са Титаника.

- Видео сам како се један од четири велика димњака обрушава на њега. Само на тренутак сам стајао ту пренеражен, али не зато што ме је промашио за неколико стопа. Зачудо, нисам био пренеражен тог часа ни зато што је убио мог оца за кога сам имао много више него нормално осећање љубави и привржености. Био сам пренеражен чудећи се том огромном димњаку, који се још увек димио. Чинило ми се тада да су кроз њега један поред другог могла да прођу два аутомобила - присећао се потом Дик Вилијамс.


 
Склопиви чамац А, до ког је допливао, био је делимично потопљен. Држао се за њега прилично дуго пре него што је ушао.

Имао је на себи бунду, коју је, чим је ушао у чамац, скинуо са себе, као и ципеле. Нешто касније, људи који су били у том чамцу, пребацили су се у склопиви чамац Д, који је стигао до свог спасиоца, брода РМС Карпатија.

Од 30 људи који су се нашли у "Д", само 11 њих је преживело смрзавање коме су били изложени. Међу њима је био и Ричард "Дик" Вилијамс. Месец дана касније, плутајући, напуштени чамац А је пронађен, а компанија Вајт Стар Лајн је јунаку ове приче вратила бунду, пронађену где ју је и скинуо.

Драма на Карпатији - хтели да му секу ноге

Након што је ушао у првобитни чамац за спасавање, овај 21-годишњи тенисер провео је неколико сати до колена у леденој води. Зато је на Караптији тамошњи лекар желео да му прекрати муке тако што ће ампутирати промрзле ноге. 

Не желећи да му се тениска каријера тако прекине, одлучио је да одбије тај предлог, на чуђење многих на броду Караптија (који је шест година касније потонуо када га је потопила немачка подморница у Првом светском рату).

Опоравак и - чудо

Млади Американац је, после одбијања ампутације, решио - да уопште не спава.

Одлучио је да поврати функционалност ногу тако што ће на свака два сата, како зна и уме, устајати и шетати. Нема сна, само непрестана борба да екстремитети "прораде" природним путем.

И, неким чудом, ноге не само да је сачувао, већ се у потпуности опоравио.

Те исте године освојио је Ју-Ес опен у мешовитим паровима.

У тандему са оним преживелим (заљубљеним и тада већ срећно ожењеним) Карлом Бером, освојио је Дејвис куп.

Освојио је и једном Вимблдон, а двапут Отворено првенство САД у игри мушких парова.

А 1924...

Те 1924, на Олимпијским играма у Паризу, Вилијамс је требало да игра у "микс" дублу са Хејзел Хочкис Вајтман. Али, имао је ишчашени скочни зглоб.

Прича би ту сад лако могла да се заврши речима "Ето, штета, сигурно је имао велике амбиције, као искусан, 33-годишњи тенисер, али, повреда..."

Међутим, зар стварно мислите да би једно "обично" угануће злоба могло да заустави човека који је преживео потонуће Титаника, смрт оца пред својим очима и жељу лекара да му ампутира ноге?

Ричард "Дик" Вилијамс и његова партнерка у дублу не само да су заиграли у Паризу, већ је на тим Играма, заједно са Хејзел, јунак ове приче - тада постао олимпијски шампион.

Ако вас занима тенис, и оно што у њему ради Новак Ђоковић, али и све остало важно и занимљиво, пратите вести о томе на спортским страницама портала "Новости".

На сасвим сте добром месту.

Бонус видео: Новак Ђоковић - Пет тајни због којих је најбољи на свету

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПИТАЊЕ ПОЛУФИНАЛИСТЕ ЈЕ РЕШЕНО НА МОНЖУИКУ: Барса долази на Вестфален са чак четири гола предности

ПИТАЊЕ ПОЛУФИНАЛИСТЕ ЈЕ РЕШЕНО НА "МОНЖУИКУ": Барса долази на "Вестфален" са чак четири гола предности

ФУДБАЛЕРИ Барселоне ће гостовати Дортмунду у реванш утакмици четвртфинала Лиге шампиона. Каталонци су пред својим навијачима показали да су далеко бољи тим, славили резултатом 4:0 и требало би да се деси осмо светско чудо да не заиграју у полуфинали најелтинијег европског такмичења.

15. 04. 2025. у 07:50

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Нико не може да верује шта су урадиле синхроне пливачице из Украјине после освајања медаља (ВИДЕО)