СЛЕДИ ЗАКЉУЧАВАЊЕ АКО СЕ НАСТАВИ ОПУШТЕНОСТ: Доктор Слободан Поповић послао важан апел свим грађанима
СИТУАЦИЈА са вирусом корона је релативно стабилна у целој држави, па и у Шапцу, каже др Слободан Поповић, директор Опште болнице "Лаза К. Лазаревић" у Шапцу.
Ипак, сматра овај угледни лекар, "ова болест није побеђена, а нажалост, та порука није стигла до наших суграђана". Мере су, истиче др Поповић, релаксиране, а понашамо се као да смо пребродили кризу, а то није тако.
- Ми јесмо изашли из трећег таласа, али не знамо хоће ли доћи четврти талас, када ће то бити и којег интензитета - указује челник болнице у граду на Сави.
- На то утиче много фактора. Вирус је и даље присутан. Ако наше понашање буде неадекватно, дисциплина на ниском нивоу, упркос лету које овом вирусу не одговара, може доћи до пораста броја новозаражених. На то како ћемо ући у јесен утиче много фактора, а најзначајнији је обухват вакцинисаних. Тренутно смо на око 50 одсто, а да би се досегао колективни имунитет, како др Слободан Поповић наглашава, стручњаци помињу бројке од 70 одсто имунизованих грађана.
Осим високог одзива на вакцинацију, сматра директор шабачке болнице, "веома је значајно понашање, односно поштовање прописаних противепидемијских мера".
- Трећа ставка је мотивација младих за вакцинацију, јер је то једини начин да заштите и себе и друге, будући да је ова популација најактивнија, и да им је у протеклих годину и по дана ускраћена нормалност на коју су навикли. Млад човек хоће да изађе, хоће да живи нормално, да се дружи с вршњацима, да иде на концерте, утакмице, у клубове, позориште … Ја знам да су жељни свега и да им је то потребно. Али ако изостане дисциплина, чека их поновно затварање, рампа на оно што желе. Зато апелујем да се понашају одговорно, да се вакцинишу, да покушамо да спречимо да четврти талас осетимо или да до њега не дође.
- Ако се настави оваква опуштеност, поново нам следи закључавање. Ако буде четвртог таласа, мере ће сигурно бити рестриктивне, а то можемо да избегнемо – нагласио је др Поповић.
У минулух 15, 16 месеци, најтеже је било такозваним нековид пацијентима, с обзиром на то да су лекари Опште болнице "Др Лаза К. Лазаревић", уз бригу о оболелима од Ковида, збрињавали хитне, приоритетне пацијенте, акутна стања, радила је педијатрија, дијализа, акушерство, збрињавани су онколошки пацијенти, а обављане и неодложне хируршке интервенције.
Тренутно затишје, што се тиче оболелих од Ковида, како види др Слободан Поповић у овој здравственој установи која је и даље у ковид систему, користе за нековид пацијенте, да их збрину на прави начин, исконтролишу, лече, дијагностикују…
– Сада ширимо "зелену зону", реорганизујемо је и просторно и са капацитетима. Отворен је цео интернистички блок, отворена је зграда грудног и неурологије, специјалистичке амбуланте. Идемо на листе чекања за елективне–планиране операције, прве и контролне прегледе. Саветовао бих суграђанима да искористе ово затишје и да посете свог изабраног лекара да се исконтролишу, ако је погоршање да дођу код специјалисте и да заврше елективне операције. Радимо листу чекања катаракте, кука… Желео бих да се захвалим суграђанима на стрпљењу, јер смо радили у условима ратног стања – каже др Поповић.
Састанци са домовима здравља
Састанци руководства болнице и домова здравља у округу одржавају се редовно, а интензивирају током кризе, односно када је потребно успоставити систем рада. Тако је током Ковид кризе на таквим састанцима установљен план рада, те су домови здравља прихватили на себе значајан посао око хроничних пацијената, док су они са погоршањем долазили у болницу. Како др Слободан Поповић наглашава, тако се амортизовао проблем и збринуло доста пацијената.
– Задатак лекара опште праксе у Дому здравља је да одреди терапију и прати пацијента. Ако је ситуација под контролом, остаје примару, а у случају да примар не може да исконтролише ситуацију, пацијент се усмерава на болницу. Сваки део посла треба јасно да се дефинише. Ми морамо да будемо тим. Они морају да знају како ми дишемо, ми морамо да знамо како они дишу. Да се договарамо. На тим састанцима говоримо отворено, искрено и знамо да није савршено, али проблеме не треба гурати под тепих – наглашава др Поповић.
Битку против короне ћемо добити када све земље буду изградиле свој имунитет
– Осим половине становништва Србије који су вакцинисани са обе дозе, у наредни период уносимо и 715.000 оних који су прележали, као и асимптоматске случајеве који се нису тестирали. Иако још увек нисмо постигли колективни имунитет, то је ипак нека врста епидемиолошког бедема. Важно је истаћи да је ово пандемија и да ћемо битку добити тек када све земље света буду изградиле свој колективни имунитет – објашњава др Слободан Поповић.
Препоручујемо
ДА РАТА ВИШЕ НЕ БУДЕ: Обележено 80 година како је српски народ рекао историјско НЕ
01. 07. 2021. у 20:10
СЕОСКЕ ИГРЕ МАЧВЕ И ПОЦЕРИНЕ: Вишебој пет села, помоћ у развоју спорта
29. 06. 2021. у 18:04
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ИСТИНА О СЛАНИНИ И СВИЊСКОЈ МАСТИ: Стручњаци откривају - шта заиста једемо
ТРАДИЦИОНАЛНЕ намирнице попут свињске масти, сланине и лука заузимају посебно место у кулинарској традицији многих регија, посебно на овим просторима.
31. 12. 2024. у 15:10
Коментари (0)