"НАЈЛЕПША ЗЕМЉА": Изложба фотографија Руског географског друштва отворена у Неготину
У ГАЛЕРИЈИ Дома културе „Стеван Мокрањац“, Историјски архив Неготина у оквиру манифестације “Неготинско лето” отворио је изложбу фотографија Руског географског друштва под називом ,,Најлепша земља“.

Фото: С.М.Ј.
- Руско географско друштво је једно од најстаријих на свету јер постоји од 1845. Циљ им је да истраже, идентификују предели и да на та места пошаљу најбоље истраживаче различитих дисциплина који ће израдити и најбоље студије. Из тог разлога смо се и одлучили за ову изложбу да Неготинцима представимо рад друштва и фотографије који на најлепши начин приказују изворну природу Русије и њен однос према животној средини - каже Ненад Војиновић, директор Историјског архива у Неготину.
Изложбу у Неготину је отворио др Мирољуб Милинчић, редовни професор Географског факултета у Београду и директор Центра Руског географског друштва у Србији.
-Ми смо прошле и ове године нарочито почели мало дубља истраживања на тему руско-српског наслеђа у Србији, а и у Неготину, а од пролећа и на територији Републике Српске и Босне и Херцеговине. Имамо шта да покажемо. На крају крајева овде је кроз источну Србију некада пролазио Руски пут, има нешто што се зове Руска кућа, а малопре смо у Штубику видели три руска споменика на удаљености од 150 метара. Верујте, тога нема ни у центру Москве - каже др Мирољуб Милинчић.
Уз руске и српске композиције у интерпретацији сопрана Магдалене Антић, професора певања и камерне музике и Стефана Николића, професора хармонике у Уметничкој школи „Стеван Мокрањац“ у Неготину, отварању изложбе фотографија “Најлепша земља” присуствовали су и учесници међународног Еколошко-географског кампа из Руске федерације, Босне и Херцеговине и Италије.
- У Београду ми је било интересантно да видим како се мешају културе и историјске епохе. Јако ми се допао и Национални парк “Ђердап” и Голубачка тврђава која овако реконструисана заиста делује импресивно. Захвална сам на прилици да се на лицу места упознам са Србијом - каже Марија Ходикина, професор међународног туризма.
До сада је Центар Руског географског друштва у Србији на територији Србије, Босне и Херцеговине и Црне Горе организовао више десетина изложби фотографија са фото-конкурса Руског географског друштва, а организовали су и већи број промоција, тематских филмских пројекција, културно-уметничких програма и других садржаја.
- Долазим из Италије. Иначе, говорим руски језик а учим и српски. Имам обичај да кажем да је Италија моја отаџбина, али да су ми Русија и Србија у срцу. Први пут сам у Србији и одушевљен сам гостопримством људима и лепотом природе и свега што сам видео и доживео – каже Дијего Занети, студент.
Препоручујемо

ЈЕДИНСТВЕНА ИЗЛОЖБА У У КРУШЕВЦУ: Шта је стварност, а шта легенда о Моравској Србији
01. 08. 2021. у 14:00

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)