ПАМТЕ ИЗБЕГЛИЦЕ И МАТУРАНТКИЊЕ: ОШ "Јован Поповић" у Кикинди некада је била Прва руско-српска гимназија
ОБЈЕКАТ садашње ОШ "Јован Поповић" у Кикинди, у којој је од 1921. до 1931. радила Прва руско-српска девојачка гимназија са интернатом, јуче је постављена спомен-плоча.

Фото Р. Шегрт
Била је то прва таква школа у тадашњој Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, обележје је постављено на иницијативу Друштва српско-руског пријатељства из Кикинде - уз подршку локалне самоуправе - и тако је обележен век од оснивања образовне установе у Великој Кикинди, коју су похађале девојке из Русије које су у нашу земљу стигле после Великог рата.
А, заслуге за оснивање Гимназије припадају Наталији Корнелијевној Ердељи, бившој питомици чувеног Смољног института, касније глумици Александринског театра у Петрограду. Затекавши се у емиграцији, она је по доласку у Кикинду пожелела да негује руски дух међу девојкама - по узору на Девојачки институт који је и сама похађала. Да би избегла евентуалне непријатности, прихватила је предлог да се новооснована школа назове Прва руско-српска гимназија са интернатом.
Откривању спомен-плоче у Кикинди су присуствовали Александар Конанихин, први саветник и аташе за културу руске амбасаде у Србији, Јевгениј Баранов, директор Руског дома, Зоран Касаловић, државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја Србије и Никола Лукач, градоначелник Кикинде.
- Ово је доказ лепог сећања српског народа на трагове које су овде оставили наши суграђани. Сличну спомен-плочу, посвећену такозваним белим Русима, поставили смо и у Житишту. Захвални смо Србима, вашој Влади и локалним властима у Кикинди што нису заборавили Русе који су овде нашли своју другу отаџбину. Јер, они су успели да преживе само захваљујући топлом пријему, па и данас у читавој Србији, од Суботице до Врања, примећујемо добар однос према руско-српском културном наслеђу - истакао је Конанихин.
Градоначелник Кикинде Никола Лукач казао је да је ово подсећање на братске везе Русије и Србије и порука садашњим генерацијама да их даље чувају.
БЛИСТАВА ИСТОРИЈА
ТОКОМ деценије рада, Гимназију је похађало само шест до осам Српкиња, а неговала су се правила понашања, режим и обичаји по узору на руске привилеговане девојачке институте. Овде су се школовале девојке чији су родитељи, емигранти, углавном живели ван Кикинде, а интернат се налазио у репрезентативној згради бивше Мађарске гимназије. Утемељитељивачица и управница Наталија Корнелијевна Ердељи (на слици) је преминула 1925, са само 36. година, па ју је наследила жена руског генерала Јелисавета Едуардовна Абацијева. У гимназији је укупно матурирало 210 девојака.
Препоручујемо

МИГРАНТИ ПРЕБАЧЕНИ НА ДРУГУ ЛОКАЦИЈУ: Акција после туче у Кикинди, Пакистанци измештени
21. 12. 2021. у 16:33

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)