ПРОПАДА ТРЕЋИНА ПОСЛОВНИХ ИДЕЈА: Добар део новооснованих задруга не успева да настави даље по истеку друге године од почетка рада
НЕДОСТАТАК обртних средстава, радне снаге и тржишта, само су неки од проблема са којима се суочавају задруге основане после 2017, а таквих је у Србији трећина од укупно 3.000 још активних.

Фото Д. Алихоџић
Током конференције "Развојни потенцијали задругарства у 2022", одржаној на Старој планини, истакнута је нужност веће контроле рада задруга, али и подршка онима који имају идеју како да наставе даље...
Јелена Несторов Бизоњ, председница Задружног савеза Војводине истиче потребу да заживи Фонд за развој задругарства који је предвиђен и законом који регулише ову област.
- Подстицајна средства задругарству су повољна и потребна, али нису довољна. Исто тако, задругари морају да имају свој пословни план, како би могли да наставе да остварују приход. Бројни су примери да задруге, посебно на почетку, током прве и друге године, имају план за оснивање, али нису на квалитетан начин успеле да осмисле реализацију. Није лако доћи до производа, а још теже наћи своје место на тржишту - каже Јелена Несторов

Фото Д. Алихоџић
Бизоњ, уверена у то да би задруге требало да имају професионалног менаџера.
Посебно истиче и то да честа реченица: "Сви ћемо све да радимо", у пракси, најчешће значи да нико неће ништа да уради.
А, да се одрживост нових задруга доводи у питање, сведочи и податак да само 37 одсто њих има пословни приход, а чак 70 процената задруга нема ниједног запосленог.
Председник Задружног савеза Јужне Србије Дејан Митић сматра да основни проблем задругарства на југу Србије представљају ниска ликвидност и недостатак радне снаге.
- Једно је инвестирати у опрему, посебно ако се има у виду да новац за то обезбеђује држава, а сасвим друго се суочити са недостатком капитала који би задругари требало да уложе. Волео бих да у наредном конкурсу буде и клаузула о томе да је свако ко инвестицију не стави у функцију у року од две године дужан да опрему уступи другим задругама - каже Митић који, такође, инсистира и на већој контроли задруга, јер сматра да се многи за овај облик организовања опредељују са различитим мотивима.
ПРОБЛЕМ
ДРЖАВНИ секретар у Министарству привреде Зоран Димитријевић (на слици) каже да су развојни програми за подстицај предузетништва доступни и задругарима, али да они - у већини случајева - нису заинтересовани јер то нису бесповратна средства, већ је потребно и њихово учешће.

Фото Д. Алихоџић
ДРАГОЦЕНО ОБЈАШЊЕЊЕ
ПРЕДСЕДНИК Задружног савеза Србије Никола Михајловић (на слици) каже да недостатак радне снаге, најчешће, представља велики проблем - чак и када се ради о сезонским пословима.
- У неколико наврата смо добили потврду да особе које примају социјалну помоћ могу бити ангажоване као сезонски радници, а да то не значи и да ће изгубити помоћ од државе - прецизира Михаиловић.

Фото Д. Алихоџић
Препоручујемо

МИНИСТАР КРКОБАБИЋ НАЈАВИО НОВА УЛАГАЊА: Пола милијарде за задругарство Србије
22. 11. 2021. у 18:01

ОДОБРЕНО 57 ЗАХТЕВА ЗАДРУГА: Новац и задругама у општинама Неготин, Бољевац и Сокобања
09. 11. 2021. у 18:37

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)