НАСА ЧУВА НАШЕ ЊИВЕ: Сарадња "Биосенса" са свемирском агенцијом и универзитетима Америке
ИНСТИТУТ "Биосенс" у Новом Саду ће у оквиру сарадње са НАСА и америчким универзитетима реализовати заједнички пројекат који ће умногоме помоћи српској пољопривреди да се суочи с климатским променама и да што рационалније користи земљиште и водне ресурсе.
Та наша научна институција саопштила је да ће у предстојећем периоду сарађивати са чувеном америчком свемирском агенцијом, Универзитетом у Гренд Велију, као и Државним и Технолошким универзитетима у Мичигену на развијању система за мониторинг и рационално коришћење водних ресурса и земљишта у Србији.
У "Биосенсу" објашњавају да због све учесталијих суша и великих осцилација у временским приликама, које су последица климатских промена, пољопривредници се све више ослањају на различите системе за наводњавање. Непредвидиве летње падавине проузрокују промене водостаја који у јужном сливу Дунава, драгоценом ресурсу за пољопривреду, опада. Како би се аграрни сектор на прави начин прилагодио климатским променама важно је, у том контексту, разумети трендове у пољопривреди, односно померање датума сетве и жетве, промене сетвене структуре, плодореда, трајања пољопривредне сезоне.
- НАСА нам је свима позната по спејс-шатлу и слетању на Месец, али је велики део њихових операција усмерен ка осматрању земље. Заједно са америчким колегама ћемо анализирати сателитске слике Војводине и покушати да дамо одговор на питање како ће климатске промене утицати на домаћу пољопривреду и животну средину и шта конкретно можемо да урадимо да бисмо повећали ефикасност производње и задржали биодиверзитет - изјавио је Оскар Марко, помоћник директора за иновације и сарадњу са привредом.
Заједнички пројекат "Биосенса" и америчких научних институција трајаће до 2024. године.
ДИГИТАЛИЗАЦИЈА
ДИРЕКТОР Института "Биосенс" Владимир Црнојевић сматра да је ова сарадња још један важан корак у процесу дигитализације наше пољопривреде, чија је локомотива управо "Биосенс".
- Производ Института "Биосенс" је знање. Тренутно најважнија полазна тачка за развој пољопривреде су подаци. Дељењем података и знања кроз сарадњу са врхунским научним институцијама и улагањем у истраживања, умножава се интелектуални капитал, настају нове идеје и решења која ће пољопривреду учинити ефикаснијом - истакао је Црнојевић.
Препоручујемо
ПОМОЋ ЗА РАЗВОЈ И УЛАГАЊА: Почело пријављивање пољопривредника за бесповратни новац
24. 01. 2022. у 23:09
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)