ЗАВИЧАЈ ПАМТИ СВОЈЕ ЈУНАЧИНЕ: Отворена изложба "Колубарци у ослободилачким ратовима Србије 1912-1920"
ВОЈНИЧКЕ буквице, фотографије, укази о унапређењима, ордење, муниција, делови униформи и наоружања, дневници вођени на фронту... само су део поставке "Колубарци у ослободилачким ратовима Србије 1912-1920", коју је приредио Лазаревчанин Зоран Антонијевић.
Годинама посећујући потомке јунака по лазаревачким и лајковачким селима, приљежно је сакупљао предмете и драгоцене документе, али и бележио бројна казивања о голготи Великог рата.
Изложба је крајем прошле године била приређена у Лазаревцу, а сада је пред Лајковчанима, у Галерији културног центра "Хаџи Рувим", где је сличне експонате представио и Душан Миловановић из железничарске варошице који је темељно претражио оближње Враче брдо - поприште жестоких борби током Колубарске битке...
- Видевши колико је грађа обимна, истраживање сам проширио и на судбине осталих Колубараца, учесника тих ратова, а трагање за људима, предметима и документима је трајало дуже од две деценије. Кроз руке ми је прошло око 300 разних експоната, али сам за поставку сачинио ужи избор, да младе што боље упознам са славном српском историјом током балканских и Великог рата - вели Антонијевић, иначе дипломирани економиста и информатичар.
Посебно је поносан на ретку фотографију колубарских артиљераца овековечених на положају између лазаревачких села Миросаљци и Араповац, док су топовском паљбом засипали аустроугарску војску током Колубарске битке. Има и фото-запис носилаца Албанске споменице из Лазаревца, те списак 21 Колубарца који су заслужили Карађорђеву звезду...
- Међу највреднијим експонатима је седло које је ратник, извесни Ранковић из Трбушнице код Лазаревца, донео кући са Солунског фронта, где је његов коњ угинуо - каже Антонијевић, наглашавајући да је то још један доказ посвећености и упорности српског војника, упркос ратним страхотама.
ПРИЧЕ
- МАЛО ратника је водило дневнике, тешко се стизало ишта и записати, па нема много докумената за веродостојно и хронолошко праћење дешавања на бојиштима, или увид у субјективна и интимна размишљања војника - каже историчарка уметности Александра Танић (на слици).
- Међутим, записивањем њихових прича, сачуване су од заборава бројне личне историје, које су помогле да се уоквири коначна слика о овом периоду српске историје.
Препоручујемо
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)