НЕМИ СВЕДОЦИ ВЕКОВА: У Неготину отворена изложба фотографија "Цркве брвнаре у Епархији тимочкој"
ПОРЕД бројних храмова и манастира, од којих су најстарији грађени још у средњем веку, Неготинска Крајина може да се похвали и црквама брвнарама на територији Епархије тимочке.

Фото С. М. Јовановић
Све три су у општини Неготин - у селима Трњане, Поповице и Брестовац - подигнуте су крајем 18. и током 19. века, махом од дрвета и камена, те сакривене од главних путева и од турских очију. Нису, међутим, промакле Станку Костићу, фотографу и пасионираном истраживачу развоја црквене уметности на тлу Србије, сада и аутору изложбе "Цркве брвнаре у Епархији тимочкој" коју су у Галерији Дома културе, у оквиру "Мајских свечаности" поводом Дана Неготина, уприличили Историјски архив и овдашњи Дом културе.
- Те богомоље су настале из народне потребе да зборује и саборује, те решава своја крупна питања, али и зарад потребе за вером и њеним очувањем. Било је, међутим, и ктитора који су на овај начин оставили траг за собом - објашњава Костић, наводећи да се ове неготинске светиње од осталих у Србији, а има их четрдесетак, разликују по избаченом певничком простору на јужним и северним странама, те крововима који нису коси као они у западној Србији.
Црква брвнара у Брестовцу је саграђена 1798, у Поповици 1807, а у Трњану 1829. Сва три храма спадају у непокретна културна добра, а као споменици културе уписани су 1976. године и све леже на основи од старих споменика, или неких старих богомоља
- Црква Свете Тројице у Трњану прокишњава, део кровне конструкције је урушен, па посете нису дозвољене, а од дрвеног иконостаса је остао само скелет... - источе Костић, док архијерејски намесник неготински, протонамесник Марјан Керчуљ опомиње да ћемо, ако се ти храмови сруше, остати без једног дела српске историје, али и будућности.
Иако најстарија, Црква Вазнесења Господњег у Брестовцу је најбоље очувана јер је више пута реновирана, а - за разлику од друге две, које су у облику крста, она је једнобродна. Црква у Поповици, посвећена Светој Тројици, има две певнице, а испред западних врата и мањи трем. Иако је уобичајено да се на дверима налазе Благовести, на овој светињи су прикази из Старог и Новог завета.
ЗАДАТАК
- наш задатак је да ове светиње, од којих ове у Брестовцу и Трњану припадају намесништву неготинском, а она у Поповици намесништву зајечарском, сачувамо и за будућа поколења - каже Ненад Војиновић, архивски саветник и директор Историјског архива у Неготину.
Препоручујемо

МАЈСКЕ СВЕЧАНОСТИ У НЕГОТИНУ: Промоција књиге и изложба о Мици Милетић
19. 05. 2022. у 11:02

СРЕДСТВА ЗА ЕКО ПРОЈЕКТЕ: За уређење парка у Неготину три милиона динара
18. 05. 2022. у 11:26

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)