ВЕЛИКАН ИЗ УБА ОТКРИВЕН У БЕЧУ: Изложба о Светомиру Николајевићу, једном од најумнијих људи 19. века
ИЗЛОЖБА о знаменитом Убљанину Светомиру Николајевићу, једном од најобразованијих и најугледнијих у Србији друге половине 19. века, приређена је у просторијама Конзуларног одељења српске амбасаде у Бечу.

Фото Приватна архива
Изложба "Светомир Николајевић" - од заборава ка светлу, аутора Филипа Трајковића, вишег кустоса Педагошког музеја у Београду, приказује живот и рад космополите, писца, политичара, професора Велике школе, члана Српске краљевске академије, градоначелника Београда, министра унутрашњих послова, те кратко и председника Владе Србије.
Светомир Николајевић рођен је у Радуши код Уба, као државни питомац студирао је историју и светску књижевност у Цириху, Берну, Берлину, Паризу и Лондону. Био је један од првих европских академика, оснивач Катедре за светску књижевност, професор и ректор Велике школе, оснивач друштава "Свети Сава" и "Краљ Стефан дечански", масонске ложе "Побратим"... Говорио је седам језика, био привржен династији Обреновић. Био је номинован за Нобелову награду за мир...

Фото Приватна архива
- Николајевић је био ерудита, полиглота, написао многе књиге, обављао изузетно важне државне послове, био је човек широког интересовања о коме се, нажалост, мало говори и зна, те је управо организовање изложбе у Конзулату прилика да о њему што више људи сазна - рекао је Небојша Родић, амбасадор Србије у Аустрији, на отварању изложбе којем је присуствовао и Жарко Обрадовић, амбасадор наше земље при Оебсу и Уједињеним нацијама у Бечу.
Светомиров чукунунук Дејан Николајевић, који живи у главном граду Аустрије, истиче да је веома срећан што је изложба, после Београда, Ваљева и Уба, стигла и у Беч, баш ове године, када се обележава век од смрти његовог чукундеде.
- Све што је Светомир радио, чинио је на добробит и у интересу своје државе и српског народа - каже Дејан Николајевић. - Отварање изложбе посебно је увеличао наступ на хармоници професора класичне музике на Конзерваторијуму у Бечу мр Јовице Ђорђевића. Ми, потомци нашег славног претка, учинићемо све да се о његовом бриљантном делу и уму што више сазна.
БЛИЗАК ОБРЕНОВИЋИМА
- МОЈ прадеда, који је био близак са краљем Миланом Обреновићем, после Мајског преврата 1903. године био је скрајну на маргину и потом пао у заборав - каже професор др Снежана Николајевић, музиколог, педагог, пијаниста, музички критичар, некадашњи музички уредник РТС. - За време Првог светског рата, прадеда је одлучно одбио понуду немачког цара, 1915. године, да буде цивилни гувернер Србије. Велики рат проживео је у Малом Црнићу код Пожаревца. Тек 1944. године, малој сеоској школи у Радуши, дато је његово име и тада је почело интересовање за његову личност.
БОНУС ВИДЕО - ТИТОВА ВИЛА ОД 50 МИЛИОНА ДОЛАРА: Погледајте како изгледа једна од најстаријих вила у Њујорку
Препоручујемо

ТАКО ЈЕ ЖИВЕО БЕОГРАД: Снимци настали у српској престоници до 1941. године (ФОТО)
01. 10. 2022. у 10:39

ДА ЛИ СТЕ КУЛТУРНИ: Према Чехову, културне људе краси следећих осам особина
08. 10. 2022. у 17:58

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)