ПРИЈЕПОЉСКА БИТКА : Обележена 79. годишњица одбране партизанске болнице у Другом светском рату
КОМЕМОРАЦИЈОМ у Спомен комплексу “4. децембар” у Пријепољу, данас је обележено 79. година једне од најтрагичнијих битака у Другом светском рату на тлу Југославије, у којој је погинуло 500 партизана.
На комеморацији су положени венци Владе Србије, Општине Пријепоље, СУБНОР-а и борачких организација из земаља и места чији су борци изгинули у одбрани партизанске болнице у Пријепољу.
Члан Републичког одбора СУБНОР-а Србије Милан Лучић изразио је захвалност делегацијама које су дошле да се поклоне палим жртвама. Он је указао на чињеницу да у Пријепољу постоји осам споменика који указују на Пријепољску битку и да је највећи број њих у прилично девастираном стању. Лучић је апеловао на надлежне да на Спомен комплекс “4. децембар” бронзаним плочама са именима палих бораца, замене мермерне полоче које су постављене пре девет година на којима нема великог броја имена погинулих учесника битке.
Председник Општине Пријепоље Владимир Бабић је, у обраћању рођацима погинулих партизана у Пријепољској битци и грађанима, изразио жаљење што на годишњицу битке није било представника Восјке Србије и суседних држава, чији су становници некада гинули на овом простору за исте циљеве и идеале.
– Најмање што можемо јесте да дамо све од себе, и тежимо да наше окружење у све три новонастале државе учинимо бољим за живот. Да поштујемо једни друге, заједнички градимо добре односе и идемо ка бољој будућности – рекао је Бабић.
Државни секретар у Министарству за рад, борачка и социјална питања Зоран Адрић је навео да држава неће дозволити прекрајање историје.
– Никаква ревизија историје у свету и код нас у земљи нема историјско утемељење, срамна је и бесчасна. Нема победе у Другом светском рату над нацизмо и фашизмом без датих живота бораца Црвене армије и свих припадника Народно ослободилачке борбе и партизанских јединица Југославије – истакао је између осталог Андрић.
Пријепољска битка отворила је Шесту непријатељску офанзиву, у немачкој
историографији названу “Операција Kугелблиц” , која је, по употребљеним снагама, била највећа антипартизанска акција 1943. године.
Операција је трајала од 4. до 16. децембра у Рашкој области и источној Босни. Против 12.000 партизана из Друге пролетерске и Пете крајишке дивизије, било је ангажовано 75.000 Немаца из Вермахта и СС-а, припадника Бугарске војске, четника, а у нападу је учествовала и 369. легионарска дивизија Вермахта коју су попуњавали регрути из Хрватске.
Препоручујемо
ТРАКТОРОМ УПАО У НАБУЈАЛУ РЕКУ: Три ватрогасна возила спасавала човека
21. 11. 2022. у 12:04
ПУЗОВИЋ О ПОПЛАВАМА У СРБИЈИ: Ситуација у Тутину најтежа, потоци прелазе у бујице
20. 11. 2022. у 18:12
ПРЕ ВЕСНЕ: Марић био у љубави са познатом водитељком - за њихову везу многи не знају
04. 12. 2022. у 09:27
МВП РУШИ НЕСТАБИЛНОГ ПРОТИВНИКА? Атланта игра по систему топло-хладно!
02. 12. 2022. у 14:38
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)