ДВЕ БОГОМОЉЕ ПОД ЗАШТИТОМ: Хришћански симболи Врбаса и Куцуре у Нову годину ушли са статусом споменика културе
ДВЕ цркве у општини Врбас од почетка нове године носе ознаку споменика културе.
То су Гркокатоличка црква Успења Пресвете Богородице у селу Куцура и Евангелистичко-хришћанска црква А. В. (аугзбуршког вероисповедања) у Врбасу. Заштита државе им је, због изузетне културно-историјске и архитектонско-урбанистичке вредности, обезбеђена одлуком Владе Србије, донетом последњег радног дана 2022. године.
Црква у Куцури, чије претежено становништво чине Русини, припада Гркокатоличкој епархији у Руском Крстуру. Саграђена је 1795. године у класицистичком стилу са примесама тзв. панонског барока. Подигнута је као друга богомоља овдашњег живља, јер је прва, направљена од набоја 1765. године, одмах по досељавању Русина у ово село, постала тесна због наглог повећања броја гркокатоличког становништва. Решење о изградњи цркве донела је царица Марија Терезија.
Иконостас куцурске цркве урадио је чувени уметник Арсеније Арса Теодоровић, творац првог грађанског портрета (Доситеја Обрадовића) у српском сликарству. Резбарије на иконостасу израдио је скулптор из Сомбора Јохан Штајнхаузер. У светилиште цркве је 1959. године постављена велика слика "Царица - Богородица" академског уметника Лазара Микулића.
Куцурски храм, који никад није остајао без верника, непрекидно је обнављан, за разлику од Евангелистичке цркве у Врбасу, за чију су санацију Врбашани писали петицију, са образложењем да се спасе као један од симбола Врбаса, а и зато што је због урушавања представљала опасност по пролазнике. Ова црква је, такође бисер класицизма, изграђена 1820. године.
- Влада Мађарске издвојила је око 320.000 евра за поправку нашег храма у оквиру свог пројекта ревитализације хришћанских цркава у Војводини. Реконструисани су кров, капа торња и фасада. Стари сјај је враћен новим крстом и "јабуком" на врху здања. Очекујемо да се обнови и унутрашњост цркве - рекао је Имре Гшвенг, председник Евангелистичке црквене општине у Врбасу.
ТУРИСТИ
МИРОСЛАВ Ковач, један од организатора петиције за обнову цркве у Врбасу, истиче да је она највећи евангелистички храм у Србији, са сводом који краси фреска "Лутер пред судом у Вормсу", дело знаменитог војвођанског сликара Јожефа Пехана.
- Црква је исељавањем подунавских Немаца после Другог светског рата изгубила вернике, али би као споменик културе могла да привлачи туристе и буде место уметничких дешавања - поручио је Ковач.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)