НОВИ МОСТ ОЖИВЕЋЕ ПРИРОДУ: Изградњу саобраћајнице у Новом Саду пратиће значајно унапређење животне средине
ИЗГРАДЊА четвртог дунавског моста у Новом Саду, која је практично кренула минуле године отпочињањем припремних радова на траси у продужетку Булевара Европе, не само да неће угрозити постојећи биљни и свет на том простору него ће он бити очуван и додатно значајно унапређен, применом низа мера и поступака обнове подручја са око 150 хектара шума и шумског земљишта.
То је између осталог закључено на недавној презентацији пројеката изградње три нова новосадска прелаза преко Дунава, на којој су представљене и смернице за ревитализацију простора изградње моста, документа који је израдио тим стручњака са Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, Института за низијско шумарство и животну средину и Покрајинског завода за заштиту природе.
- Резултат ових смерница јесте изградња моста, уз повећање диверзитета станишта за биљни и животињски свет на простору дунавског међународног еколошког коридора - истакао је проф. др Саша Орловић, руководилац стручног тима.
Да би функционалност и проходност тог коридора била одржана неопходно је обезбедити обнову и континуитет зелених површина тако што ће на том простору бити посађено од 10.000 до 20.000 садница домаћих аутохтоних врста дрвећа и жбуња.
Планирано је такође значајно побољшање станишта за птице, гмизавце, водоземце и инсекте с нагласком на опрашиваче, чиме ће бити повећан и број врста и њихова укупна бројност.
- Формираћемо сензорске баште с групом биљака које повољно утичу на здравље људи као и стазе здравља, такође зоне с посебним биљним врстама - објаснио је Орловић и додао да су дате и мере за унапређење обале којима се омогућује несметана миграција животиња Дунавским еколошким коридором, као и начин осветљења моста и приобаља који не узнемирава животињски свет.
На том подручју предвиђена је садња више врста дрвећа попут домаће црне и беле тополе, беле врбе и других нижих садница, што ће допринети разноврсности станишта сисара, птица, инсеката и друге фауне, а у том погледу значајно је и унапређење травних површина.
СТАНИШТА ЗА ИНСЕКТЕ
У ПЛАНУ је да се делови ових површина користе као станишта за инсекте, опрашиваче, јер бројне врсте нестају како због климатских промена тако и зато што немају места за живот и размножавање.
ПТИЦЕ
НА подручју око моста, који ће прелазити и преко Рибарског острва, посебна пажња биће посвећена стаништима птица. Планирана је садња дуда, леске, ораха и других врста дрвећа које су, због својих плодова, атрактивна птичја станишта а препоручујемо и да буде формирано једно мало острво за боравак птица - објашњава Орловић.
Препоручујемо
ЗИМСКЕ СЛУЖБЕ "ТРЖНИЦЕ" И "ЗЕЛЕНИЛА" НА ТЕРЕНУ: Забелео се Нови Сад, први пут ове године
20. 01. 2023. у 11:01
КОНКРУС ЗА ВАЈАРЕ : У Новом Саду у плану израда скулптуре у Дистрикту на Лиману
19. 01. 2023. у 17:20
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)