ЖРТВЕ ЈОШ УВЕК НЕ ПРЕПОЗНАЈУ ПРАВЕ УЗРОКЕ НАСИЉА У ПОРОДИЦИ: Свест још увек није на довољно високом нивоу (ФОТО)

Зорица Глигоријевић

25. 02. 2023. у 17:21

- Број пријављеног насиља у породици не представља реалну слику распрострањености насиља у друштву, јер је тамна бројка висока, па непријављено насиље и даље постоји.

ЖРТВЕ ЈОШ УВЕК НЕ ПРЕПОЗНАЈУ ПРАВЕ УЗРОКЕ НАСИЉА У ПОРОДИЦИ: Свест још увек није на довољно високом нивоу (ФОТО)

Фото:З.Глигоријевић

Ово је оценила једна од учесница пројекта Ивана Миловановић, судија Основног суда у Нишу и чланица Форума судија Србије, која је говорила на тему „Насиље у породици пред судом“ у оквиру пројекта „Отворена врата правосуђа“, реализованог у Основном суду у Јагодини.

- Сведоци смо да се све чешће догађају тешки случајеви насиља са најтежим последицама међу члановима породице. Због тога сви морамо да будемо укључени у сузбијање и превенцију насиља у породици. Грађани тако што ће да га препознају и пријаве, а државни органи тако што ће да предузимају мере из своје надлежности – оценила је судија Миловановић за „Новости“.

Она сматра да, нажалост, свест још увек није на довољно високом нивоу и да је највећи проблем што се „не препознају ти прави узроци који указују да ће се насиље догодити или да се насиље дешава тамо некој породици иза четири зида“. Зато је веома битно да грађани препознају насиље, да га пријаве и да истрају током тог поступка да би се дошло до коначног циља - заштите жртве и искорењивања насиља.

- С обзиром на то да имамо свеобухватну правну регулативу, када се процени да постоји непосредна опасност од насиља, мислим да већи акценат треба да се стави на брзу и ефикасну заштиту жртава. Сматрам да група за координацију и сарадњу треба да усаврши свој рад и да се заједнички пружи та прва заштита, а касније и дуготрајнија заштита кроз остале поступке. Наравно треба да се ради и на подршци и оснаживању жртава да истрају у тим поступцима зато што се и даље често дешава да жртве не желе да сведоче у неким фазама поступка и онда долази до обуставе поступака или не дође до оптужења. Онда су жртве препуштене саме себи – додала је судија Миловановић.

Према њеном мишљењу, оно што указује на насиље у нашем друштву је нормализовано. Ако се сматра да одређено понашање нормално у једном друштву и да су односи у породици као такви нормални, то је узрок за непријављивање насиља. Дакле, жртве и друштво не препознају те праве узроке насиља. Зато је форум на ову тему у Основном суду у Јагодини имао за циљ да разбије те предрасуде у погледу нормалности неких облика насиља, јер, заправо, то није нормално и правно се санкционише.

- Основна специфичност насиља у породици је што се одвија између чланова породице, лица која су емотивно и животно везана. Kада дођете у тужилаштво и касније у поступку треба да станете испред неког са ким сте до јуче живели и да сведочите против њега, да мењате свој живот из корена, признаћете да то није лако. То је најчешћи разлог због ког жртве одустају од сведочења – закључила је судија Миловановић.

Фото:З.Глигоријевић

Момчило Живадиновић, учесник пројекта „Отворена врата правосуђа“, рекао је да је је реализација пројекта започета пре нешто више од четири године. Са Врховним касационим судом одредили су 15 основних судова у којима ће активности бити спроведене. Идеја је била промовисање позитивних примера и аспеката правосуђа. Активно је укључено преко 65 судова и тужилаштва свих надлежности, а обрађено је преко 65 тема.

- Сваке недеље смо у другом месту, организујемо неку другу тему за коју смо проценили да постоје највеће интересовање грађана. За тему у Јагодини определили смо се зато што су грађани Јагодине изразили велико интересовање за њу. Овај 117. по реду форум за дискусију омогућио им је не само да чују своје представнике правосуђа, већ и да непосредно комуницирају са њима. Добили су и одговоре на бројна питања попут, попут коме могу да пријаве насиље у породици, шта су то групе за координацију и сарадњу, како изгледа процес, који је посао јавног тужиоца а који је посао судије… - рекао је Живадиновић за „Новости“.

Фото:З.Глигоријевић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.

27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

КАД СЕ ПЛОВИ СРЦЕМ, ДРИНА ОСТАЈЕ ЧИСТА: Фондација Mozzart у великој еко-акцији на Дринској регати