ОВАКВУ ЛЕПОТУ ИМА САМО СРБИЈА: Андријана Матић чува стари занат прављења народне ношње, а нема коме да пренесе умеће (ФОТО)

Душанка Новковић

03. 05. 2023. у 15:00

МЕЂУ верне чуваре традиције у нашој земљи, сасвим заслужено уврстила се и Андријана Матић (39) из Лесковца код Петровца на Млави, која се већ једну деценију бави израдом народних ношњи хомољског краја.

ОВАКВУ ЛЕПОТУ ИМА САМО СРБИЈА: Андријана Матић чува стари занат прављења народне ношње, а нема коме да пренесе умеће (ФОТО)

Приватна архива

Колико је у томе успешна, најбоље сведочи податак да многа културно-уметничка друштва наступају у њеним рукотворинама. Овим ретким послом, који није само занат, већ и права уметност, Андријана је почела да се бави играјући у фолклору, кад је схватила да ношње нису комплетне, јер им фали понеки део.

-Најпре сам почела да израђујем поједине делове, а онда и комплетне народне ношње, српске и влашке. Материјали које користим су чоја, плиш, сукнено и памучно платно, свила и сатен. У свом раду користила сам савете старијих жена, али и несебичну помоћ мајке Волице и сестре Бојане. Израду опанака, шајкача и ручно тканих тканица препуштам искусним занатлијама, тако да на крају испоручим комплетну ношњу. Наручују ихфолклорне групе, али и појединци, међу којима су и наши људи у дијаспори – прича наша саговорница.

У изради ношњи Андријана настоји да оне буду што ближе свом оригиналу. То захтева посебно умеће, јер су се ношње разликовале међу собом по одређеним одликама, што је и данас важно неким људима који их наручују. -Некад се по ношњи видело ко је каквог имовног стања. Они богатији имали су скупљу, квалитетнију, јер су такви били материјали од којих су прављени и јер су их радиле врсне занатлије, чији је врхунски рад одмах био уочљив. Тако су, рецимо, надалеко чувени опанци из Жагубице, јер имају веома захтевни, густи плет и које коштају чак 100 евра – прича Андријана.

ПРИРОДНЕ БОЈЕ

-Некада су се материјали за ношње фарбали природно, уз помоћ ораха, нане, менте, куркуме, маслачка. Кували су се уз додавање сирћета, али, пошто је било скупо, користило се оно из туршије. Желела сам и сама да користим природно бојене материјале, али, нажалост, данас се све боји на вештачки начин – каже Андријана.

Ова вредна и креативна жена, почела је тако што је шила костиме и венчанице, али и етно хаљине, које су биле запажене на свим манифестацијама. Потом је прешла на народне ношње и данас израђује десет модела српских и влашких. Реч је о веома изазовном послу, јер народне ношње имају бројне делове: сукње, кецеље, панталоне, кошуље, прслуке, тканице, чарапе, мараме, шајкаче, шубаре. Ради их комбиновано, и машински и ручно. Уколико преовладава машински рад, ношња је готова за два-три дана, а уколико радиручно, онда за две до три недеље.

МУЗЕЈ У ПЛАНУ

Осим што се бави шивењем одеће и народних ношњи, Андријана активно игра у више културно-уметничких друштава. А једног дана, кад буде у пензији, жеља јој је да у својој кући направи изложбену етно-собу. У њој се не би нашле само ношње које је сама сашила, већ и многе друге, јер се она активно бави њиховим сакупљањем.

-Потражња за народним ношњама је велика, али питање је ко ће се касније бавити њиховом израдом, јер немамо коме да пренесемо своје знање и умеће. Млади се данас највише баве друштвеним мрежама и стари занати и ручни радови нису им на списку интересовања – сматра Андријана. Да умеће израде народних ношњи не би временом у потпуности нестало, она сматра да је неопходно одржавање радионица, где би она и њене колеге младима пренели своје знање и умеће, а све у циљу очувања традиције и богатог културног наслеђа.

 

Ношњу носе и на слављима

-У последње време народне ношње не виђају се само на члановима фолклорних група, јер су почеле да се носе и на већим весељима. Носе их на свадбама и крштењима, и то од најмлађих до најстаријих генерација. Најмлађи за кога сам израдила ношњу био је стар свега десет дана – прича Андријана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЈЕ ЛИ, БРЕ, ШМЕКЕРИ! Дејан Савић није могао да верује шта ватерполисти Црне Горе раде против Србије и одржао им говор за памћење (ВИДЕО)